La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1105 Culés

konto usunięte

55

Jak sobie pomyślę, że ludzie, którzy myślą, że nie byliśmy na Księżycu, że Ziemia jest płaska, że szczepionki szkodzą, że lek na raka jest, ale nie chcą nam go dać, że choroby to mądra redukcja populacji i że ci (specjalnie z małej) sami ludzie mają takie same lub będą mieli takie same prawa wyborcze jak ja i są w stanie decydować o tym jak będzie przyszłość wyglądała to aż mnie dreszcze przechodzą

konto usunięte

34

@Copernicus zresztą, widzimy tego efekty w tym kraju xD

konto usunięte

27

@Copernicus No tak. Ale w zdaniu "ci sami ludzie" to wyraz "ci" właśnie piszemy z małej. No chyba, że wyraz "ci" jest na początku zdania.

P.S. Co do reszty się zgadzam.

konto usunięte

3

@Copernicus Debil zawsze będzie debilem. Nie zmienisz tego.
@Odesseiron Masz rację, ale przyjęło się w internecie pisanie "grzecznościowej" formy "ci" jako "szacunku" do interlokutora.

6

@Copernicus a propo szczepionek to ja czekam az w koncu odseprauja nieszczepione dzieci od tych szczepionych.

konto usunięte

2

@Odesseiron Polonistą nie jestem, a w głowie mam wykodowane, że Ci, Ty, Wy pisze z dużej z grzeczności. Lepiej odnieść się do meritum tematu, niż zwracać uwagę na tak powierzchowne błędy, gdzie ze względu na specyfikację naszego języka, wcale nie trudno jest popełnić.

konto usunięte

32

@xJLx Zawsze czy to w liście, czy w internecie gdy zwracasz się do kogoś, to Ty, Ci piszemy z wielkiej litery. Ale "ci ludzie" nie jest zwrotem do kogoś, tylko określeniem grupy. Wtedy piszemy to z małej litery.

0

4

@Copernicus
Mnie dreszcze przechodze ze sa tacy jak Ty co lykaja wszystko

5

@Copernicus Nie z dużej, tylko z wielkiej :D

1

@Copernicus Ogólnie się zgadzam, ale też nie można łykać wszystkiego co nam podają za rzeczywistość. Bo są na tym świecie rzeczy, które się fizjologom nie śniły...

0

0

@Copernicus Akurat lek na raka istnieje, są dowody na to, że go wymyślono, 9/10 nowotworów złośliwych zostało dzięki niemu wyleczonych, ale z różnych przyczyn zabroniono stosowania tej metody leczenia...

Komentarz usunięty przez użytkownika

3

@xJLx ale to nie jest Ci jako Tobie, to ci jako tamte osoby, wiec piszemy z małej

1

@Copernicus Wszystko to spisek, cały świat kłamie a Kopernik był masonem. Ty się nie znasz :D

konto usunięte

0

@joloskyy O k***a! Sami poloniści tutaj.
A wiesz o tym, że "poprawianie" kogoś w dyskusji jest uważane za "nietaktowne"? (Chyba, że chodzi o merytoryke a nie o formę).
Edit: Może komuś się przyda ;)
https://prostypolski.pl/czy-mozna-poprawiac-innych-kiedy-popelniaja-bledy-jezykowe/

6

@tadzik447 Nie mówię, że nie, ale jakie to dowody? Masz jakiś artykuł na ten temat? Jestem ciekaw :)

konto usunięte

0

@KamQiX @tadzik447 podpinam sie

4

@Copernicus a słyszałeś o tym, że Australia nie istnieje ?

konto usunięte

4

@Visca el Barca !! Bo nie istnieje. Byłem, widziałem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

7

@xJLx W poważnych rozmowach może i jest to nietaktowne, ale tutaj zachowujemy do siebie koleżeńskie stosunki, jest luźna atmosfera. Nie widzę nic złego w pisaniu o błędach językowych innych. Wręcz sam bym chciał, żeby ktoś mnie poprawił, gdy popełnię jakiś błąd językowy, bo od razu sobie to zapamiętam i być może nie popełnię go drugi raz :)

2

@Copernicus niby Copernicus, ale jednak nie :)

2

@amanter to są ci którzy uważają że to co w telewizji to święte, chipsy nejman seriale i inne duperele srele, zero myślenia...ludzie poczytajcie konkretne strony, przykłady to może zaczniecie używać móżdżku, mój post więc się odpier..... od pisowni itp

3

@xJLx to jest jeden wielki spisek, cholera wie gdzie oni nas tymi samolotami wywożą.

0

@Rudi35 Nie to konto.

konto usunięte

0

@KamQiX Wszystko zależy tutaj od formy. Dużo osób na tej stronie, gdy kończą się merytoryczne argumenty zaczyna przywoływać ewentualne błędy w wypowiedzi. Również znajduje się tutaj kilka osób, które to nie biorą udziału w dyskusji, a przychodzą tylko napisać o błędach innych. Więc czasami fajnie jest się czegoś dowiedzieć, ale ten "nazizm" językowy u niektórych jest zwykła przesadą.

0

@xJLx O k***a! Nie wiedziałem! I nie obchodzi mnie to dopóty ludzie nie będą pisać poprawnie.

konto usunięte

1

@joloskyy To jak już chcesz walczyć o poprawność językową, to nie zapomnij o dobrym wychowaniu ;) Tak wiem, to trudniejsze aniżeli zwrócenie komuś uwagi. Bez odbioru

1

@Copernicus ale choroby to akurat depopulacja

1

@tadzik447 bo chodzi o kasę i firmy farmaceutyczne blokują to. Leczony pacjent więcej wyda kasy niż wyleczony.

0

@MikusBarca niewiadomo czy w ogóle wie kto to był?

konto usunięte

0

@Filantrop naturalna, a nie zamierzona

5

@Barcaa12 Mam uwierzyć, że żadna firma farmaceutyczna nie chce wyprzedzić konkurencji wypuszczając najbardziej potrzebny, pożądany lek na świecie?
Poza tym polecam poczytać o samej chorobie i się stanie jasne dlaczego, aż tak ciężko ją wyleczyć i czemu jest w ogóle mała szanse, że taki lek kiedyś będzie wynaleziony.

3

@Copernicus to są przykłady przemyśleń, które i tak nie mają wpływu na inne rozumowanie świata tych ludzi (m.in. gospodarki). Mnie bardziej od Twoich przykładów przeraża fakt, że ludzie wierzą w budżet bez deficytu w 2020 roku nie zagłębiając się w ogóle w temat :). Jeżeli ktoś wierzy, że szczepionki szkodzą to koniec końców szkodzi tylko sobie i swoim dzieciom (które nie są winne głupoty rodziców, co jest najgorsze), a ruch antyszczepionkowy nie ma prawa w najbliższej odległej przyszłości wygrać, ale już wiara w to co gadają na TVPiS ma wpływ na całe państwo. Dlatego to mnie bardziej przeraża :).

2

@Copernicus
Z niczym się nie chcę kłócić ale skoro byliśmy na księżycu dlaczego to jest dla nas taka trudna ponownie wyprawa :) ?
od 1969 roku minęło bardzo dużo czasu i co nasza ciekawość nagle zmalała ?

konto usunięte

2

@HiriosFCB A co jest ciekawego w Księżycu? Byliśmy tam, wysłaliśmy tam o ile się nie mylę 6/7 misji załogowych. Zbadaliśmy to co mieliśmy zbadać, Alan Sheppard zagrał sobię w golfa i tyle. Loty w kosmos w tamtych czasach (dzisiaj też, ale Elon skutecznie z tym walczy) to były OGROMNE pieniądze. Po kilku misjach nie było tam dla nas nic ciekawego, więc ładowanie pieniędzy w to było bez sensu i wracać przestaliśmy, do niedawna. Wracamy, bo Księżyc to piękna, naturalna i duża stacja kosmiczna, która będzie służyła ludzkości. Obstawiam, że ludzie nawet na etat będą tam wysyłani do prowadzenia badań, ale to już przyszłość.

0

@sebasek99 Nie musisz w to wierzyć- wystarczy wziąć pod uwagę siłę firm farmaceutycznych produkujących chemię.

3

@(L)iBarca No są potężne, ale czy myślisz, iż jakakolwiek firma produkująca leki nie przytuliłaby tych miliardów ze sprzedaży takiego leku, wielkiego splendoru związanego z tym? Przecież to jest z góry Nobel, zapisanie się w historii nauki, czyli coś co żadna firma, by nie chciała przegapić. A na pewno nie za jakieś marne grosze lub udział w spisku.
Na marginesie, również myślenie typu "farmaceutyka zarabia na chorych, a nie na wyleczonych" jest błędne. Wszyscy prą do przodu, ciągle coś ulepszając. Kupuje się w końcu najlepsze leki, a nie byle jakie. No i tak się składa, że przeżywalność raka w miarę rośnie dzięki temu.

1

@(L)iBarca
@sebasek99
Jak dobrze pamiętam, to gdzieś czytałem/oglądałem artykuł/film właśnie o błędnym myśleniu wobec firm farmaceutycznych, że "specjalnie zarabiają na chorych dając słabe leki". Chodziło w tym czymś, że firmy oszukują, ale "tworząc" choroby. Wykorzystują "efekt nocebo" by wmówić komuś, że jest chory na chorobę nieistniejącą, sprzedają "lek", który działa jak placebo i ten ktoś wierzy, że został wyleczony.
Na ile to jest prawda nie wiem, i sam artykuł/film widziałem dawno temu, więc mogłem ciut coś przekręcić, ale mniej więcej taki obraz pokazywał.

1

@pomi11 Tak. Ewentualnie podkręcają powagę jakiś faktycznie istniejących, lecz niegroźnych schorzeń np. zespół niespokojnych nóg. Coś takiego istnieje, ale da się to zniweczyć bez brania specyfików.

0

@przemofcb91
Tak gwoli ścisłości.
Szczepionki mogą szkodzić. Chodzi o to, że zdarzają się(niezwykle rzadko) jakieś zaniechania w produkcji i wyjdzie "zła partia". Gdzieś słyszałem, że brakuje jakiejś niezależnej instytucji nadzorującej szczepionki, ale jeśli się mylę to poprawcie.
Druga sprawa to, że 1/1000000(nie pamiętam dokładnie ile tych zer) osób może dostać powikłań bez powodu, bo szczepienia są bezpieczne "jedynie" w 99.9%(może ciut mniej). Jeszcze trzecia rzecz - alergie. Niektórzy z nas mogą mieć jakąś alergię, uczulenie na jakiś składnik konkretny.

Ogólnie jednak szczepienia są najlepszą metodą opracowaną przez człowieka do walki z chorobami. Bez nich już dawno pewnie część z nas nie byłaby w stanie pisać, nawet antyszczepionkowych komentarzy.

0

@Copernicus 1. Misja na księżyc- mam wątpliwości- do dzisiaj nie została powtórzona, dlaczego? 2. Ziemia nie jest płaska- tu są jasne dowody 3. Szczepionki w niektórych przypadkach mogą zaszkodzić- powikłania są możliwe i nie można tego podważyć (tak, zaszczepiłem moje dziecko) 4. Lek na raka- trudny temat- firmom farmaceutycznym produkującym chemię lub urządzenia do radioterapii nie byłoby chyba do końca na rękę, żeby pojawił się nagle lek na raka?
Myślę, że problemem ludzi w tym kraju mogą być ludzie tacy jak Ty, którzy uważają, że są nieomylni i nie potrafią wątpić.

0

I „ci” w tym kontekście i w tej składni powinno być z małej litery, a nie z wielkiej (dużej). Co do „wielkiej” i „dużej” litery odsyłam do SJP- https://sjp.pwn.pl/poradnia/haslo/Wielka-litera-czy-duza-litera;18156.html

0

@Copernicus Nie żeby coś ale z księżycem dziwna sprawa bo wylądowali tam z komputerem pokładowym, który ledwo Tibie by udźwignął na barkach a teraz z taką technologią cisza :D Mogli by nawet stream z księżyca robić.

konto usunięte

0

@Deraxium Tak, ale to był dość specyficzny komputer. Astrofaza o ile pamiętam ma o tym odcinek na swoim kanale. Polecam obejrzeć ;)

konto usunięte

0

@(L)iBarca 1. Już na to odpowiedziałem.
4. @sebasek99 odpowiedział już na ten temat, cytuję "Mam uwierzyć, że żadna firma farmaceutyczna nie chce wyprzedzić konkurencji wypuszczając najbardziej potrzebny, pożądany lek na świecie?

Poza tym polecam poczytać o samej chorobie i się stanie jasne dlaczego, aż tak ciężko ją wyleczyć i czemu jest w ogóle mała szanse, że taki lek kiedyś będzie wynaleziony. "

Nie jestem nieomylny. Interesuje się nauką, swoją wiedzę opieram na poważnych źródłach, a nie bzdetach.

0

@Copernicus To podaj proszę to poważne źródło związane z lądowaniem na księżycu. Odpisz proszę w kwestii szczepionek- czy mogą wywołać skutki uboczne czy nie? Argument z firmą, która miałaby opatentować lek na raka jest równoważny z moim, który dotyczy wielkich lobby farmaceutycznych, które produkują np. chemię do leczenia raka.

konto usunięte

0

@(L)iBarca Lunar Reconnaisance Orbiter. Specjalnie nie dodam nic więcej, żebyś sam zorientował się w temacie. Potwierdziła ona lądowanie na Księżycu - tylko tyle dopowiem. Misja GRAIL. Są to zdjęcia satelitarne.

Przykład ospy wietrznej. Około 95% dzieci po przyjęciu szczepionki nigdy nie zachoruje na ospę wietrzną. Jasne, że są skutki uboczne, na przykład gorączki (kilkanaście procent przypadków). Spada ryzyko praktycznie do zera na zachorowanie na półpaśca. Przy tych 5% dzieci, które mimo szczepienia zachorują na ospę, to choroba będzie łagodna, bez powikłań i bez ryzyka zachorowania na półpaśca, o czym już pisałem. Drugim skutkiem ubocznym jest obrzęk w okół miejsca podania.

Co lepsze, chemia, która równocześnie ze zwalczaniem komórek rakowych wyniszcza Twoje ciało, czy lek, który nie wywołuje większych powikłań? Równoznaczne jest to z tym, że kosztowałby więcej i np. wymagane byłoby stosowanie takiego leku do końca życia. Poza tym chemia nie jest jedynym przykładem terapii, więc nie ma to sensu.

« Powrót do wszystkich komentarzy