Oceny za zwycięstwo z Manchesterem United

• 12' (sam.) Luke Shaw
  • środa, 10 kwietnia 21:00
  • Old Trafford
  • TVP 1

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Oceniający: BaroPodertos, Ero

90

• 7
  • 6

Brak celnych strzałów ze strony gospodarzy najlepiej podsumowuje ich dokonania ofensywne w tym spotkaniu. Pomimo "bezrobocia" Marc utrzymał koncentrację na najwyższym poziomie przez pełne 90 minut. Wielkie brawa za świetne wyjście do prostopadłej piłki w 8 minucie oraz pewne piąstkowanie w 41. Ocenę "podbija" także czyste konto.

0 0 0 0 0 4
41 83% 0 15 0 0

90

• 7
  • 7

Nie miał zbyt wiele pracy w defensywie, lecz pomimo tego w niektórych sytuacjach mógł zachować się lepiej - nieudane przecięcie podania w 29 minucie i niepotrzebne podwojenie Pogby (był przy nim Pique) w 40, które skutkowało pozostawieniem Dalota zupełnie samego. W ofensywie był jedną z najbardziej wyróżniających się postaci w drużynie. Mimo tego, że niejednokrotnie był osamotniony z przodu, to zdołał zanotować dobry drybling w 6 minucie połączony z przytomnym wycofaniem do Leo oraz dwa dobre podania w pole karne do Suareza (10' i 65'), z których zdecydowanie bardziej należy wyróżnić to drugie - kluczowe zagranie między nogami rywala. Dobry występ.

0 0 2 0 1 7
55 91% 1 1 2 3

90

• 8
  • 8

Lider bloku defensywnego Dumy Katalonii. Pewny zarówno w grze na ziemi, jak i w powietrzu. Brawa za liczne interwencje, szczególnie za tę z 83 minuty - wybicie piłki wślizgiem spod nóg Rashforda, który znalazłby się sam na sam z ter Stegenem. W 29 minucie nieco ryzykownie interweniował we własnym polu karnym, jednak zbyt śmiały upadek rywala sprawił, że włoski sędzia nawet nie pomyślał o podyktowaniu jedenastki. Zawodnik Meczu.

0 0 0 0 0 6
66 91% 0 1 0 10

90

• 7
  • 7

Stworzył z Gerardem duet, który po raz kolejny był dla rywali zbyt dużym wyzwaniem. Pięć odbiorów, pewny w grze w powietrzu, jeden wyraźny błąd przy wyprowadzaniu piłki (28'), który mógł się zakończyć źle dla drużyny. Kilkukrotnie próbował podań do przodu, jednak ze zmiennym szczęściem - plus za te z 1 oraz 36 minuty.

0 0 1 0 1 10
72 86% 0 1 1 5

90

• 6
  • 6

Solidny w defensywie, ale nie bezbłędny. Niezbyt dobrze radził sobie z blokowaniem wrzutek (40' czy 52'), a do tego w 83 minucie nie upilnował Marcusa Rashforda, który błyskawicznie znalazł się w naszym polu karnym. Największy błąd popełnił w 20', w fatalnym stylu tracąc futbolówkę po krótko rozegranym rzucie wolnym. Brał udział w kreowaniu akcji (zanotował najwięcej celnych podań w zespole), lecz nie pokazał niczego szczególnego - warto jedynie wspomnieć o akcji z 66 minuty, którą Jordi wykończył strzałem na bliższy słupek.

1 1 0 0 0 12
105 91% 0 1 0 8

90

• 4
  • 4

Busi od samego początku był rozstrojony (3') i już w 17 minucie "zarobił" żółty kartonik za faul taktyczny. Źle patrzyło się na grę Hiszpana. Zanotował kilka niechlujnych i nierozumiałych zagrań (32'), co przy mniejszym szczęściu mogło doprowadzić do straty bramki. Co prawda, zanotował bardzo ważne podanie przy jedynej bramce w meczu, jednak ta sytuacja to parafrazując "łyżka miodu w beczce dziegciu". Plus za wślizg w 62 minucie, ale ogólna ocena tego spotkania nie może byc wysoka. Zawiódł.

0 0 0 0 1 3
87 97% 0 1 3 4

90

• 5
  • 6

Poziom wyżej niż Sergio, ale też bez rewelacji. Pomimo dużej liczby celnych podań, można przytoczyć jedynie jedną sytuację, w której napędziło ono w znaczący sposób akcję (6' do Semedo). Oprócz czterech udanych przerzutów, nie wniósł nic więcej do gry Barcelony ani w ofensywie, ani w defensywie. Środek pola był w tym meczu bolączką ekipy Valverde - rywale niejednokrotnie potrafili złamać całą naszą linię prostopadłym podaniem.

0 0 0 0 1 3
93 97% 0 4 0 1

Arthur Melo

66

• 5
  • 6

Dostosował się do poziomu reszty pomocników. Jedna interwencja w defensywie, w grze do przodu również nie powalił na kolana. Pokazywał się do rozgrywania, ale gdy już otrzymał piłkę, to jego podania kierowane były zazwyczaj do boku lub do tyłu. W ostatnim czasie jego wpływ na grę drużyny mocno zmalał.

0 0 0 0 2 3
64 92% 0 2 0 1

Philippe Coutinho

65

• 6
  • 6

Przeciętny mecz w wykonaniu Brazylijczyka. W 36 minucie oddał jedyny celny strzał - sytuacyjny, prosto w środek bramki. Minutę później popisał się ładną indywidualna akcją. Wykonał 47 podań, z których najciekawszym był to z 45' - kluczowe zagranie piętą w pole karne do Luisa Suareza. Był obecny w grze obronnej Barcelony, jednak nie zanotował żadnego odbioru.

1 0 1 0 3 7
47 89% 1 0 0 0

90

• 7
  • 7

Z sytuacji bramkowej wycisnął 110% - świetnie zagrywał piłkę w polu karnym, będąc w niełatwym położeniu, a ta koniec końców odbiła się od Shawa i wpadła do siatki. Poza tym, oddał trzy strzały, jednak wszystkie niecelne (najlepsza próba w 65' - dobre wyjście na pozycję i strzał w boczną siatkę). Na plus walka o każdą piłkę (chociażby 36') oraz kluczowe podanie do Jordiego Alby w 66 minucie. Naprawdę Luis mógł się podobać w tym meczu.

3 0 0 0 3 8
38 90% 1 0 0 1

90

• 6
  • 6

Klasowe zachowanie przy golu - idealne wyjście do zagranej piłki przez Sergio i dobre podanie górą do Suareza. Jednak będąc obiektywnym, tzreba przyznać, że ten dzień nie należał do Leo. Co prawda zaliczył kluczowe podanie oraz kilka udanych dryblingów, jednak od razu było widać, że coś jest nie tak. Leo przyzwyczaił nas, że po ostrych starciach z rywalami rusza z jeszcze większą werwą na ich bramkę. Tym razem było jednak inaczej - uderzenie Smallinga było tak mocne, że Argentyńczyk przez długi czas wydawał się być myślami poza boiskiem. Dopiero w końcówce zaliczył kilka niezłych akcji (67', 68', 73', 79'). Całe szczęście, że finalnie obyło się bez poważniejszego urazu. Czujemy, że we wtorek Leo będzie chciał koniecznie pokazać Smallingowi "co potrafi".

1 1 2 0 2 18
78 82% 1 4 2 0

Arturo Vidal

25

• 6
  • 6

Dał impuls. Odnajdował się w środku pola, dzięki czemu kolegom o wiele łatwiej się rozgrywało. Grał twardo w obronie, o czym może świadczyć żółta kartka chwilę po wejściu na boisku. Brawo za wygraną główkę w 81'.

0 0 0 0 1 2
35 94% 0 1 3 0

24

• 6
  • 6

Po wejściu jego i Vidala drużyna przeszła na 4-4-2 i odzyskała kontrolę nad spotkaniem. Sam Sergi uczestniczył w kilku składnych akcjach (67', 73', 79'), ale w decydujących momentach podejmował złe decyzje (choćby ww. 79'). Minus za pięć strat.

0 0% 0 0 0 0

Jako największy zwolennik odejścia Cou na tej stronie napiszę że to był naprawdę jego niezły mecz. Był praktycznie cały czas pod grą. Dobrze w pressingu i inteligentnie w rozegraniu na małej przestrzeni. Było naprawdę ok.

Zastanawiam się nad dyspozycją Arthura. Ta zniżka formy to kwestia braku złapania rytmu po kontuzji? Dalsze problemy z dyspozycją fizyczną, która pozwoli na grę przez 90 minut? Czy delikatna sodówka po wywalczeniu w tak szybkim czasie miejsca w wyjściowej jedenastce?

Tak, wiem, że przyszedł z ligi brazylijskiej i to jego pierwszy sezon. Jednakże, słabsza dyspozycja jest zauważalna i to fakt.

Zawiodłem się... Brak oceny dla Aleni? :(

Busi zagrał słaby mecz to fakt. Jednak jego żółta kartka po faulu taktycznym była spowodowana złym zagraniem Pique. I tak na prawdę to Busi ratował się faulem aby zakończyć sytuację bramkową którą spowodował sam Pique. Więc bardziej to błąd naszego stopera a mały plusik dla Busiego

Jakby mi ktoś powiedział przed sezonem, że Lenglet będzie tak grał to bym kazał się puknąć w głowę.

Za surowa ocena dla Coutinho. Zagrał najlepszy mecz od kilku miesięcy

Mnie to aż dziwi, jak przy Arturze, co raz pojawia się notka, że nie podawał prostopadłych piłek. Ludzie komu on ma je podawać? W obecnej Barcelonie to Xavi albo Iniesta miałby z tym problem. Messi w ogól nie jest na prawym skrzydle, na lewym mamy Cou, któremu daleko do skrzydłowego, a w ataku jest sam Suarez, żeby do niego zagrać, trzeba minąć piłką wszystkie linie przeciwnika.

Vidal chyba troche za wysoko mimo "6". W polu karnym jego wyskok niezrozumialy wyskok mogl doprowadzic do tragedii.
Jeszcze bardziej dziwi az 5 od cule dla Busquetsa.
A Messiemu to bym wylaczyl ta ocene z podsumowania bo ewidentnie bylo widac ze bal sie dryblingow i ze bedzie powtorka.

Trochę "ostre" te oceny. Kontrolowaliśmy całe spotkanie na boisku rywala, gra obronna całego zespołu wygląda naprawdę dobrze, Coutinho w końcu wyglądał jakby mu się chciało, a tu średnia ocen pewnie w okolicy 6,0. Czyżby uraz z zeszłego roku? Niech chwal dnia przed zachodem słońca?

Mam jednak nadzieję że na rewanż Valdek nie wystawi 4-4-2 z Vidalem i Roberto bo będzie wstyd że bronimy jednobramkowej przewagi. Jeśli jednak tak zrobi to oby został za to ukarany.

Żółta kartka dla Vidala to akurat świadczyła tylko o tym, że sędzia był dzbanem. Dramatyczne sędziowanie, zero wyczucia.

Ani asysty ani gola przy naszych zawodnikach,a jest 0:1 WTF:)

Busi zagrał katastrofalne spotkanie i był liderem dziwnych, indywidualnych i bezmyslnych zagrań. Trzeba dziękować sedziemu że nie wyrzucił go z boiska i pytać Valverde co skłoniło go do tego żeby wypuszczał na 2 cześć zawodnika kompletnie bez formy. Zarówno ocena 4 jak i 5 jest dla mnie zupełnie niezrozumiała. To jest karygodne żeby tak ważny dla naszego systemu gry zawodnik wychodził na murawę z takim nastawieniem na tak ważny mecz. W tym meczu drużyna nie pokazała charakteru. To jest LM! Tutaj błędy są karane i tylko nieporadnosc zawodników Manchesteru pozwoliła wywieźć dobry wynik. To powinno być mega ostrzeżenie przed rewanzem i kolejnymi spotkaniami.

Nie zgodzę się co do oceny Sergio Busquetsa.

Owszem, nie zagrał wybitnego spotkania, ale jestem przekonany, że Valverde był z niego zadowolony.
Na pewno wywiązał się ze swojej roli. Pogba bezproduktywny głównie za sprawą Busquetsa. Ogólnie cała pomoc nie dała pograć Czerwonym Diabłom.

Cała pierwsza połowa, z wyjątkiem 17 minuty, naprawdę dobra. Ciągle w ruchu, ciągle pod grą. To on zainicjował akcję bramkową.
Ustawiał się po mistrzowsku, wypełniając wolne przestrzenie, ale w sumie to żadna nowość.

Należy zwrócić uwagę, że głównie w pierwszej połowie, rywale skupili się szczególnie na nim. Pogba, Rashford i Lukaku próbowali odciąć od podań naszego wychowanka. Nie był to łatwy mecz.

W drugiej połowie grał swoje. Bez fajerwerków, ale i bez błędów.

Moim zdaniem solidna 6.

Busi jest jak dobry kelner. Mało zwraca uwagi na siebie, a na stole podane co trzeba i kiedy trzeba. Podane i polane także.
Niestety Sergio często nie dostaje napiwków za swoją pracę.

Poniżej analiza gry Sergio Busquetsa:

I połowa:

4 s niedokładne podanie do Arthura, bez konsekwencji, utrzymujemy się przy piłce

45 s gospodarze wybijają piłkę z własnego pola karnego, dobrze ustawiony Busi przejmuje piłkę i po chwili ładnie klepie z Jordim, rzut rożny dla Barcy

3 min wracając na własną połowę, po pressingu, fauluje na żółtą kartkę, sędzia ostrzega, że to był pierwszy i ostatni raz. Sergio fauluje, ale to Arthur powinien szybciej wrócić

7 dobre przejęcie piłki po rzucie z autu gospodarzy

12 Smaliing wybija piłkę po ziemi z 16 metra, Busquets idealnie ustawiony przejmuje piłkę na 30-35 m..... potem następuje kolejne 12 podań, piłka trafia ponownie do Sergio, który wrzuca piłkę w pole karne do wchodzącego Leo..... za chwilę bramka

17 powinien szybciej zagrać przed własnym polem karnym do Arthura, za długo czekał i nieomal piłkę przejął Pogba, miał Busi szczęście

17 złe przyjęcie na 25-30 m (lub nie do końca dokładne podanie od Pique), Busi ratuje się faulem, żółta kartka

26 dobry pressing całej drużyny, Busi ładnie dochodzi i wypycha Pogbe do tyłu, ten z kolei zmuszony do zagrania na skrzydło do Younga, który przegrywa walkę piłkę z Jordim, przejmujemy futbolówkę

29 chwilę po staranowaniu Leo, Mc Tominay wchodzi w pole karne, jest bliski ominięcia Gerarda lub wywalczenia rzutu karnego, w tej sytuacji Sergio bardzo dobrze asekuruje naszego stopera i przejmuje piłkę

38 fauluje Pogbe w środku boiska, Hajto domagał się drugiej żółtej kartki, ale uważam, że była to walka bark w bark (może trochę tam 'pracował' ręką), którą przegrał nasz wychowanek i doszło do przewinienia

40 wspólnie z Albą przerywają akcję na skrzydle

42 chyba jednak niedokładne podanie do Messiego, który traci piłkę, choć myślę, że gdyby nie uraz, to Argentyńczyk powalczyłby odważniej

44 jednym przyjęciem i ruchem ciała sprawił, że Rashford pobiegł w innym kierunku niż piłka przy nodze Sergio

II połowa

49 zagrywa ręką przy próbie dośrodkowania, czy powinno być żółtko? raczej nie

52 Pogbie udaje się minąć Sergio w polu karnym, ale na miejscu jest Pique, Pogba szukał faulu na rzut karny, ale Busi nie dał podstaw do odgwizdania jedenastki

52 przy strzale Rashforda z jedenastu metrów miał najbliżej do napastnika, aby go zablokować, choć w sumie pilnował Pogbe i to Rakitic powinien być przy młodym Angliku

52 wrzutka w pole bramkowe, tylko Busi może w takiej sytuacji odegrać głową do partnera ustawionego w polu karnym

63 znakomity wślizg i uprzedza w ten sposób Rashforda na 25 m

67 Sergio ustawiony na 16 m, najbliżej Ter Stegena, atakowany przez dwóch zawodników Man U posyła piłkę przed nosem Pogby do Roberto - słynny brak układu nerwowego Busquetsa

77 bardzo dobry przechwyt na połowie rywala

83 Busi na linii strzału Messiego z rzutu wolnego

83 piłka za łatwo przechodzi linię pomocy, Busi mógł się lepiej ustawić wspólnie z Roberto, za chwilę groźnie pod naszą bramką

93 schodzi z boiska, chodź zmiana była przygotowana 3-4 minuty wcześniej

.......

Bardzo przyzwoity występ Sergio. Jestem przekonany, że wykonał założenia taktyczne.

Owszem, zdażały się gorsze momenty, ale nie miały one większego wpływu na grę i wynik.

Nie wiem jak La Rambla, ale jestem przekonany, że Valverde był z niego zadowolony.

Napiwek się należy :)

Oceny w miarę adekwatne. Coutinho zagrał chyba najlepszy mecz od kilku miesięcy. Za to wprowadzenie Vidala i Roberto spowodowalo że zaczęliśmy wkońcu konstruować składne akcje. Mam nadzieję że Valdek weźmie to pod uwagę w rewanżu.