La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 2477 Culés

14

Moja dziewczyna piszę prace dotyczącą praw konsumenta. Mam prośbę o wypełnienie krótkiej ankiety:
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScP3jjSYxOl1GlJHB-f5571LG6jYKC8SVQ3B24ppHYxkEOaFw/viewform

Liczę na waszą pomoc ! :D

1

@PieN done

5

@PieN Fajny temat pracy patrząc na pytania, dużo ludzi jest nieświadomych, albo dużo jest sklepów co potrafi wyprowadzić w pole.
Np. debilny Carrefour który zwraca pieniądze tylko na kartę podarunkową, bo tak mają zapisane w swoim "kodeksie związanym z zwrotami". Nie kupiłem tam drogiej rzeczy, tylko coś za 75 zł i zwróciłem to następnego dnia, ale jeśli ktoś kupi np. TV za 2k i co... 2k przypadnie mu na kupowanie tylko i wyłącznie w Carrefour?

0

@kordyl1010 Nikt Cie nie wprowadza w pole... Zwroty obowiązkowe są tylko przez internet. Jak kupujesz w stacjonarnym sklepie (widzisz towar przed zakupem) to zwrot jest tylko dobrą wolą sprzedawcy. Nie ma czegoś takiego, że "masz prawo zwrotu" w sklepie stacjonarnym.

2

@PieN Mogę uderzyć klienta jak powtarzam na trzeci raz, że nie ma średniej kawy, albo nie mamy dużego kabanosa? Albo rzucić w niego czymś jak poprosi o ekspreso!!!!

1

@budas123023 O tym wiem, ale sprzedawcy w tych mniejszych sklepach elektronicznych i innych tego typu, potrafią namieszać i np. mają swoje ukryte regulaminy. O Carre też myślałem, że wiem wszystko, a tu jednak "kij Ci w oko" xD
Dlatego już wolę iść obejrzeć, zamówić przez neta i odebrać osobiście lub kurierem. Czasami jest o tyle fajnie, że można iść obejrzeć, na miejscu zamówić przez Internet, pochodzić po centrum i przez ten czas i przyjdzie info, że jest towar do odebrania.
Jednak warto sprawdzać sklep i jego regulaminy, bo później to już tylko można mieć pretensje do siebie :)

0

@kordyl1010 A okej :D To sory bardzo w takim razie, bo wziąłem Cię za klienta typu "Ale jak to nie ma zwrotów?! Według prawa mam prawo do zwrotu w ciągu miesiąca! To nielegalne! Oszukujecie ludzi i prawo!" zawsze mam beke z takich ameb XD

0

@kordyl1010 nie tylko Carrefour ma taką politykę.. w empiku doświadczyłem identycznej sytuacji ;)

0

@budas123023 Nic się nie stało :D

« Powrót do wszystkich komentarzy