La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1725 Culés

12

Jeden z użytkowników zainspirował mnie do pewnej dygresji dotyczącej obwiniania się za działania innych, wchodzących w skład pewnej populacji. Za przykład podany był słynny ksiądz, który postanowił wygonić diabła z książek za pomocą ognia wieczystego. Pojawił się głos, że można czuć wstyd za tego kogoś, bo należy on do wspólnoty wierzącej. Co o tym uważacie? Jest wam wstyd za działania innych? Mi nie.

Nie można estymować działań jednostek na całą wspólnotę. Lewica w Stanach Zjednoczonych paliła książki Trumpa na długo przed ekscesem księdza i nikt normalny nie szufladkował całej sceny lewicowej jako opętanych. Jeżeli jesteś za kogoś odpowiedzialny (szkolenie, nauka, związek itp.), to jest inna sprawa. Wówczas ponosić częściową współwinę.

Mam wrażenie, że zostaliśmy tak skonstruowani, że wiele sprawa traktujemy na opak. Czujemy wstyd za kogoś, mimo, że ten ktoś kompletnie rozmija się z naszymi ideami. Dlaczego? Ze strachu, że zostaniemy sklasyfikowani do tej grupy. Podoba rzecz ma się w przypadku odzieży patriotycznej. Znam wielu młodych, oczytanych chłopaków, którzy szczerze oddawali się swoim poglądom. Nie tylko znali i kultywowali historię/wartości, ale również propagowali i wyrażali siebie choćby przez wspomniane koszulki. Później jednak, na fali trendu "sebików", zostali sklasyfikowani prześmiewczo jako HURR DURR husaria, a nawet nie zna daty wybuchu powstania styczniowego itd. Identyczna sytuacja ma się po drugiej stronie z feminizmem. Niegdyś chwalebna idea, dzisiaj sprowadzana do idiotek rozmijających się z rozumem. Sami siebie krzywdzimy na każdym kroku łatkami.

Zmierzam ku temu, by nigdy nie czuć zbiorowej odpowiedzialności za ludzi, na których nie mamy wpływu. Wierzysz w coś? Propaguj to, ale nie czuj wstydu za jednostkowe wybryki. Ku przestrodze i miłego dnia. Coach Maciej.

0

@kerouac Ludzie zawsze szufladkowali innych a sami nie chcieli mieć przypiętej negatywnej łatki. Ot, taka chyba ludzka natura.

3

@kerouac Zgadzam się, ale wstyd w takich przypadkach wydaje mi się uzasadniony z ludzkiego punktu widzenia. Nikt niestety nie patrzy na społeczeństwo jednostkowo, a ocenia ogół i tak funkcjonuje świat. Ludziom łatwiej zaszufladkować wszystkich niż rozpatrywać każdego indywidualnie. Pisałem kiedyś o tym tutaj dłuższą wypowiedź. Księża - pedofile, blondynki - głupie, Araby - zamachowcy etc. Żeby poruszać się potrzebujemy pewnych reguł i zasad tak jest nam łatwiej. Wygodniej jest człowiekowi nie wierzącemu powiedzieć, że to dlatego, że kościół to złodzieje. Wtedy on (w jego mniemaniu) jest wybielony. Gdyby miał zakładać, że kościoły są różne i nie można wszystkich zaszufladkować, byłoby to niewygodne, więc taka osoba tego nie robi. Dlatego nie chcemy by osoby w pewien sposób z nami utożsamiane, np. ludzie wierzący, robili jakieś głupoty. Wtedy boimy się, że ludzie będą patrzeć na nas w ten sam sposób jak na tamtych, w końcu u nich w głowie, siedzimy w jednej szufladzie. Stąd pojawia się wstyd :)

1

@kerouac Zbiorowa odpowiedzialnosc moze miec i miala bardzo nieprzyjemne konsekwecje. Kojarzy mi sie zle, z minonymi czasami. Apogeum stanowil holokaust.
Czy jesli urzednik popelni blad i doprowadzi do upadku firmy, to za ten czyn odpowiada?

Nie jestem za kompletnym braku pozwow dla instytucji, ale przydaloby sie wiecjej odpowiedzialnosci osobistej, a nie krycia sie np. za partia polityczna.

Co do wstydu za drugiego czlowieka - w niemieckim jest takie fajne slowo, ktore jest podobne do naszej frazy, ale krotko i zwiezle opisuje cala sytuacje: Fremdschämen. Moim zdaniem wstyd za innych jest mocno zwiazany z empatia i naszymi przekonaniami.
Moze wystepowac w zabawnych sytuacjach jak np. jesli ktos sie kaleczy gdzies na scenie spiewajac jak beztalencie.

2

@kerouac +1. To samo uważam.

1

@Filip_10 Fajne spojrzenie na sprawę :)

0

@kerouac Pewnie piszesz o stereotypach i uprzedzeniach, ktore z jednej strony sa czesto krzywdzace, z drugiej ulatwiaja nam orientacje i stanowia taki swoist shot cut.

0

@Colon Bardziej o poczuwanie się do odpowiedzialności za innych, a przez to transformację własnych poglądów :)

0

@kerouac A tak.

2

@kerouac Wszystko zależy od sytuacji moim zdaniem. Zalezy od naszej wrażliwości i poczucia że ktoś mając podobne poglądy, należący do wspólnoty zachowuje się w sposób dla nas nie akceptowalny.
Czy mozna czuć wstyd za kogoś? Można i jest to coś normalnego. Nawet jesli kogos nie znasz i nie masz wpływu na jego zachowanie. Wykupujesz wycieczkę np. do Włoch i przed Katedrą Duomo w Medioloanie "wysypują" Ci się polscy turyści z polskimi flagami zalani w sztok, krzyczac i zaczepiając przed wejściem do Katedry. Ty jesteś częścią tej społeczności, możesz czuć wstyd i zażenowanie, mimo że nie masz wpływu na sytuację.
Czujemy się odpowiedzialni bo jesteśmy częścią pewnej społeczności - czy to o poglądach lewicowych czy prawicowych, czy związani wiarą czy narodowością i może być nam wstyd za osoby które wywodzą się z naszej sposłeczności a postępują wbrew przyjetym normą lub po prostu zachowują się w sposób uragający.

MOżna nie czuć wstydu czy dyskomfortu przez innych a mozna je odczuwać i tu i tu jest to indywidualne i zalezy od sytuacji.

0

@pax Z punktu widzenia fizjologicznego; hormony, empatia, psychologia itd. masz rację, dlatego nadmieniłem, że zostaliśmy źle skonstruowani :) Moim zdaniem taki stan jest błędem w systemie.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Liga typerów

1 BomboLombo3 149 pkt
2 Mad92 145 pkt
3 Nati 144 pkt
4 avanes 144 pkt
5 zbigniew76 143 pkt
Zobacz tabelę

Sonda

Która reprezentacja mająca w składzie piłkarza Barcelony może osiągnąć najlepszy wynik na Copa America?

Podsumowanie tygodnia

Cytat tygodnia

Jeśli ktoś przyjeżdża do innego kraju, musi się przystosować do życia w nim, zbliżyć się do ludzi. Najważniejszy jest język. Uczenie się go to najlepsza część, ponieważ to zostaje na całe życie. Dla mnie mówienie w języku kraju, w którym żyję, to oznaka szacunku i wdzięczności

Marc-André ter Stegen o swojej adaptacji w Barcelonie

Kalendarium

Gaspar Rosés po roku sprawowania rządów po raz drugi zrezygnował ze stanowiska prezesa FC Barcelony.