- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1814 Culés
Gorące dyskusje
Zoker
15
Ale ten Konfitura strasznie mnie irytuje. Gość ma rację, ale sposób, w jaki zwraca się do... » Czytaj dalej
65 odpowiedzi
Safrani
3
Dobra, bo muszę dzisiaj podjąć decyzję i zamówić telefon.Po przewertowaniu internetów wybór... » Czytaj dalej
79 odpowiedzi
NeroTFP1
28
Michał Wiśniewski potwierdził, że jest w trakcie sprawy rozwodowej ze swoją piątą... » Czytaj dalej
30 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1814 Culés
0
Zna ktoś może jakąś książkę/film gdzie marzenia i rzeczywistość różnią się od siebie.
4
@FcBforever221 Przeczytaj książkę wybitnego polskiego pisarza Josepha Conrada "Smuga cienia". Jest dość krótka. Lata później zekranizował ją Wajda, ale filmu jeszcze nie oglądałem.
1
@FcBforever221 "Sklepy Cynamonowe" Bruno Schulza
1
@FcBforever221 "Lord Jim" też wyżej wymienionego Conrada. Za darmo masz e-booka na wolnych lekturach.
2
@sebasek99 Narody anglojęzyczne, w których Conrad jest popularnym pisarzem, stawianym na równi np. z Henrym Jamesem, są święcie przekonane, że był on Brytyjczykiem. Wyspiarze są z niego dumni. Natomiast kuksańca ich pewności dają chociażby dwaj wielcy literaci, Gabriel Garcia Marquez oraz Kurt Vonnegut, którzy wprost wyrażają się, iż Joseph był Polakiem! Dodatkowo nieszczęśliwy, polski system edukacyjny zraża młodzież do jego twórczości, gdy na siłę wpycha się im świetną pozycje, jaką jest Jądro Ciemności (z podobnej tematyki polecam nowelę Placówka Postępu). Cóż, chyba nikt nie jest prorokiem we własnym kraju. I na koniec ciekawostka, Sejm RP ustanowił Józefa Teodora Konrada Korzeniowskiego jednym z patronów nadchodzącego 2017 roku :)
P.S. Bardzo miło, że wciąż ktoś o nim pamięta!
0
@Cochise W sumie to pisał tylko po angielsku i francusku. No i też większość życia spędził za granicą Polski. Mają prawo uważać go za swojaka. Nie wszyscy jednak Brytyjczycy są ślepi na jego pochodzenie. Norman Davies czyli jeden z popularniejszych angielskich historyków w swojej książce o Wyspach Brytyjskich w dziale o imperialistyczne literaturze nie ukrywa jego polskich korzeni. Niesamowite jest to że Konrad potrafł tak wspaniale pisać po angielsku skoro nie uczył się go na studiach z profesjonalnymi nauczycielami, tylko po prostu rozmawiał z marynarzami i czytał książki. Szanuje go za to.
0
@Cochise "(...) Gabriel Garcia Marquez oraz Kurt Vonnegut, którzy wprost wyrażają się, iż Joseph był Polakiem!" - gdzie mogę znaleźć źródło tych rewelacji? :) Przyznaję, że mnie zaskoczyłeś.
0
@alex_b Gabriel Garcia Marquez - na kartach powieści "Miłość w czasach zarazy", strona 461: „...Lorenzo Daza pośredniczył między rządem liberalnego prezydenta Aquileo Parry a niejakim Josephem Korzeniowskim, Polakiem z pochodzenia, który stacjonował tu przez wiele miesięcy w charakterze członka załogi statku handlowego „Saint Antoine”, pływającego pod banderą francuską, i usiłował doprowadzić do sfinalizowania niezbyt jasnej transakcji bronią. Korzeniowski, nieco później sławny na całym świecie jako Joseph Conrad...
Kurt Vonnegut - w przedmowie do polskiego wydania książki "Matka noc" lub "Galapagos". Czytałem jedną po drugiej i nie pamiętam już dokładnie w której.
1
@Cochise Książki z miłością w tytule odstraszają mnie niczym wściekły pitbull, ale może kiedyś się skuszę. Dzięki za odpowiedź. Btw, myślałem że opuściłeś nasze szeregi bezpowrotnie. Miło Cię słyszeć. Pozdrawiam i życzę udanego wieczoru :)