La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1431 Culés

21

Chiny wygrały wojne z USA a ta nawet jeszcze się nie zaczęła xD
To co Trump odwalił z cłami to nawet ciężko sobie wyobrazić, jak głupim trzeba być by coś takiego zrobić.
Obliczanie tych ceł to było po prostu wzięcie deficytu handlowego podzielone przez wielkość importu, gdzie potem jeszcze ci partacze zaczęli zmyślać jakiś wzór z greckimi znakami, po policzeniu którego wychodzi, że wszystkie zmienne się znoszą wzajemnie, więc nie zostaje nic ponad narzucanie cła w wysokości deficytu.
To jest taki idiotyzm, że student ekonomii by się pod tym nie podpisał a zrobiła to administracja mocarstwa atomowego...
Skutek będzie jeden, krach.
W myślach i kłamstwach Trumpa to ma spowodować, że w USA powstaną fabryki, ale takie fabryki powstaną za wiele lat o ile powstaną w ogóle, bo już producenci aut zadeklarowali, że mają to w dupie i zostają w Meksyku, bo w USA, po prostu hamburgery zapłacą więcej albo nie będą mieli czym jeździć a nieopłacalne jest przenoszenie produkcji bo w USA koszty są wyższe, więc im się to nie opłaca bo stracą konkurencyjność na rynkach południowej Ameryki.
Nałożyli 90% cła na Wietnam, dlaczego? Bo Wietnam jest montownią amerykańskich firm, będąc jednocześnie biednym krajem który mało kupuje z USA bo ich nie stać, i tylko dlatego dostali 90%.
Ale czy globalne firmy amerykańskie przeniosą z tego powodu produkcje do USA? No nie, Wietnam dalej będzie montownią amerykańskich firm dla reszty świata, po prostu Amerykanie zapłacą więcej za wszystko.

A najzabawniejsze w tej niekompetencji Trumpa i jego klakierów jest to, że nawet sekundy nie siedzieli nad weryfikacją tej listy, bo wpisali na nią nawet takie miejsce jak Wyspy Heard i McDonalda.
Jak nie wiecie co to za wyspy, to jest to terytorium teoretycznie pod jurysdykcją Australii, ale oddalone 4000 km od niej i jest tylko teoretycznie w ich władaniu, bo tam nie ma czym władać, liczba ludności tej wyspy wynosi dosłowne 0.
Tak, Trump nałożył indywidualne, 10% cło na wyspę zamieszkaną wyłącznie przez pingwiny xD

4

@Tasde
Dać małpie zegarek…

Książkowy przykład.

6

@Tasde Dzisiaj w programie ekonomicznym podali szacunki, ze przeciętny Amerykanin na wojnie cłowej dopłaci ponad 3 tys dolców rocznie.
Poza tym Europa i świat mają deficyt w sferze usługowej w relacji do USA i tu jest potencjał by Amerykanów uwalić. Trump zdaje się nie rozumieć ekonomii.

2

@Tasde najgorsze że ucierpią na tym zwykli Amerykanie bo będą musieli płacić znacznie więcej za towary. Poza tym takie cła nie przyczyniają się do rozwoju gospodarki tylko wręcz przeciwnie...

1

2

@Comentateiro to w sumie mało jak na ten cały krzyk

4

@Tasde Mnie w tych cłach jeszcze jedna rzecz rozśmieszyła.
Oni to tak rozkminili że tam nie tylko samochody ale i części są objęte i nie raz tylko przy każdym przekroczeniu granicy.
No i okazuje się że wiele części podczas montowania np. wyjeżdża z Kanady albo Meksyku (albo z USA bo rodzime firmy samochodowe też tak robią), wjeżdża do USA a potem znowu wyjeżdża i dzieje się tak wielokrotnie bo tak po prostu wygląda proces montażu.
Więc jeden samochód może nie w całości ale w pewnej części dostanie cło kilka razy i w tym przypadku nie ogranicza się to wcale do zagranicznych marek xD

1

@Natenczas ale jak to ucierpią zwykli amerykanie... przecież wszyscy zagorzali wielbiciele Trumpa i Konfederacji przekonywali nas tutaj, że Trump to mąż stanu który dba o swoich obywateli i że chcieliby mieć tutaj takiego przywódcę.

Sugerujesz , że się mylili? :p

1

@don'T.R.I.P.e Nie ogranicza? To wręcz faworyzuje zagraniczne marki xD auto składane w USA będzie dotknięte kilkoma różnymi cłami, a niektórymi kilka razy. Tymczasem taka Kia albo BMW będą objęte cłem i to tylko raz. Wg mnie cła na stal, aluminium i części będą mieć większy wpływ na ceny amerykańskich samochodów niż jedno cło na gotowy produkt z Korei lub Niemiec. Geniusz!

1

@Tasde Co do prezydentury Trumpa to mam 3 teorie:
1) Trump przez swoje ego myśli że jak pójdzie na przekór wszystkim głosom rozsądku to okaże się jakimś Mes(s)jaszem ekonomi i zredefiniuje całą wiedzę na ten temat na świecie. Oczywiście wszystkie znaki wskazują że poniesie sromotną klęskę, zaora amerykańską gospodarkę i nieodwracalnie nadszarpnie reputację swojego kraju (już widać tego efekty przede wszystkim w kontraktach militarnych które są jedną z głównych gałęzi handlowych USA.

2) Trump wygrał wybory dzięki Muskowi i Rosji. Patrząc na jego interakcje z Putinem i narracje wobec Ukrainy i Europy to istnieje duża szansa że Ruskie mają na niego jakieś haki które by go zrujnowały. To jest mimo wszystko najmniej prawdopodobny scenariusz.

3) Trump realizuje politykę klasy 1%. Jego ekonomiczne decyzje sa wycelowane w małe i średnie biznesy które najbardziej ucierpią na taryfach i duża część z nich będzie zmuszona się zamknąć bądź sprzedać się do gigantów za bezcen. Dzięki temu najbogatsi staną się jeszcze bogatsi a klasa średnia i nisższa jeszcze bardziej zależna od nich.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

MVP sezonu 2025/26 FC Barcelony jest: