La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 866 Culés

7

Jakby się ktoś zastanawiał, po co był ten marszPrezydent i premier Polski nie znają prawa, nie wiedzą jakie mają kompetencje, nie odróżniają abolicji od amnestii.
Pierwsze dotyczy osoby bez wyroku, drugie z wyrokiem.
Do pierwszego prezydent nie ma prawa, do drugiego ma.
A sprawa dotyczy Mariusza Kamińskiego który bez prawomocnego wyroku sądu został bezprawnie "ułaskawiony" przez Dudę, czego Duda nie miał prawa zrobić.
8 lat rządów bezprawia, rozbicia całej instytucjonalności Polski a agenci PiSu i przystawek będą próbowali wmawiać, że to wszystko chodzi tylko o 800+.

0

@Tasde gdybym miał taką moc sprawczą to stloczylbym ich wszystkich i nad głową odpalił takie fajerwerki.
https://youtu.be/dflLFFZcZ0w

konto usunięte

0

@Tasde no nie do końca masz rację.

Art. 139 (Rozdział V - Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej):
"Prezydent Rzeczypospolitej stosuje prawo łaski. Prawa łaski nie stosuje się do osób skazanych przez Trybunał Stanu."

Wszystko zależy od interpretacji - a tutaj interpretacja jest zależna która partia polityczna pyta. Tyle i aż tyle.
Niestety Konstytucja RP jak i całe prawo obowiązujące w Polsce jest tak niejednoznacznie skonstruowane że to przechodzi ludzkie pojęcie. Jeszcze 10 lat temu bym się dziwił i zadawał pytanie "ale jak to?". Dzisiaj już wiem, że całe obowiązujące prawo w Polsce zależne jest wyłącznie od interpretacji: czy to sędziego TK, czy SN czy też zwykłych urzędników.
Jak będziesz miał z tym styczność na co dzień to też zrozumiesz i przestaniesz zaprzątać sobie tym głowę.

0

@Ksavix Nikt nie gwałcił konstytucji jak robi to PiS, więc niestety dopiero teraz wyszło, że ta ma braki.
Ale tutaj akurat nie ma braku i niezależnie jakiej partii spytasz czy prawnika o ile ten nie należy do PiSu to odpowiedź będzie jasna.
Ułaskawienie to akt indywidualny, anulujący skutki orzeczonej prawomocnie kary, co jak wskazuje, wymaga orzeczenia prawomocnym wyrokiem kary.
Kamiński nie miał orzeczonej kary, toteż nie można było anulować skutków czegoś czego nie miał.
Jednocześnie ułaskawienie nie wpływa na postępowanie, więc nie można ułaskawić w trakcie.

I to nie podlega dyskusji, tak orzekł dzisiaj Sąd Najwyższy (po tym jak PiS przez swój nielegalny TK zablokował orzeczenie na 6 lat nie rozpatrując sprawy).
Sprawa Kamińskiego wraca do sądu okręgowego i o tym jest to zesranie się na Twitterze przez Morawieckiego.

0

@Tasde kompromitacja i tego nieszczesnego prezydenta i pinokio.Uczelnia powinna odebrać tytuł doktora prezydentowi.Nie eychylac ze tak prawa uczą bo to wstyd.

konto usunięte

0

@Tasde
"Ale tutaj akurat nie ma braku i niezależnie jakiej partii spytasz czy prawnika o ile ten nie należy do PiSu to odpowiedź będzie jasna."

Dzięki za przyznanie mi racji. Sam przed chwilą napisałeś, że zależy to wyłącznie od interpretacji. A interpretacja zależy od tego kto o nią wnioskuje (coś jak z sondażami wyborczymi).

Jest gdzieś w konstytucji napisane, że wyrok ma być prawomocny ? Bo wyrok Kamiński to dostał, ale mógł się od tego odwołać.

Oh ... Here we go again.
Konstytucję w pierwszej kolejności to grubo pogwałcił rząd PO-PSL. Było wiele spraw które robili niezgodnie z orzeczeniami, ale pomińmy to.
Nielegalny TK powstał za rządów PO-PSL, ci sami którzy teraz wycierają sobie mordy konstytucją.
Nie wiem czy wiesz, ale PO-PSL wybrało sobie nielegalnie dwóch sędziów do TK "na zapas".
PiS okazał się sprytniejszy i wykorzystał ten burdel który stworzyło PO-PSL i w wyniku tego zamieszania cofnął ostatnich pięciu sędziów do TK.
Dlaczego pięciu ? Bo zarówno trzech "legalnych" było wybranych razem z tymi dwoma "nielegalnymi". Więc to rząd PO PSL pogwałcił konstytucję co stało się precedensem.

0

@Ksavix Gwałcisz logikę prawa.
Wyrok nieprawomocny to tylko frazes, de facto posiadanie wyroku nieprawomocnego to nie posiadanie wyroku w ogóle, w dalszym ciągu jesteś niewinny.
Nie musi być w konstytucji zapisane, że ułaskawić można tylko od wyroku prawomocnego, bo to wynika z samej funkcji ułaskawienia.
Ułaskawienie nie dotyczy procesu skazania, dotyczy odbywania kary którą można złagodzić albo anulować, ale jak nie ma kary to jaką karę chcesz anulować?
Wydumałeś sobie, że się z tobą zgodziłem. Nie zgodziłem się, bo to nie podlega interpretacji, nie da się po prostu tego interpretować, bo nie ma czego interpretować.
Masz nawet na stronie prezydenta https://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/prawo-laski
Darować w całości lub częściowo złagodzić karę.
Nie możesz darować kary gdy nie ma żadnej kary.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Kto zostanie mistrzem Europy?