- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1530 Culés
Gorące dyskusje
Batys
2
Macie już zaplanowane urlopy? Jakiś ciekawy kierunek?
102 odpowiedzi
Kgorecki2500
1
-Świadek każde z pytań skwitował milczeniem - powiedział rzecznik prokuratury Piotr Antoni... » Czytaj dalej
46 odpowiedzi
Rastafarnianin
1
Stanowski swoje zrobił, nabił wyświetleń i wpakował go na mine XDA teraz niech sie koleś... » Czytaj dalej
27 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1530 Culés
5
W gorących dyskusjach temat pensji lekarzy i pielęgniarek i przeglądając na szybko zauwazylem, że chyba nikt oczywiście nie poruszył elementarnej kwestii - systemu.
Umówmy się na dwie rzeczy.
W każdym środowisku są czarne owce. Znajdziemy nauczycieli, księży, prawników, czy właśnie lekarzy, gdzie większość - pracuje jak należy, robi za 2-3 czasami i zwyczajnie po ludzku im zależy. Czasem jest to większość, a czasem znacząca mniejszość. Nie ma jednak tak, że całe środowisko jest zepsute. Są lekarze i pielęgniarki, które pracują po 300h i jest mnóstwo takich przypadków.
Znajdują się jednak cwaniaki i uważam, że wcale ich tak mało nie jest. Jest to moja hipoteza.
W każdym razie te cwaniaki wykorzystują pandemię do nabijania swojej kabzy. Po prostu i zwyczajnie. Nie wiem, jakie powinno być rozwiązanie, ale powstała swego rodzaju patologia.
Tutaj jednak dochodzimy do innej kwestii - co oferuje nam dzisiaj służba zdrowia? Nikt przecież nie protestuje "czemu lekarze w Polmedzie zarabiają Tyle!", "czemu ta prywatna klinika zatrudnia pracowników na takich pensjach?"
No słuchajcie. Jaki mamy obraz systemu leczenia chorych dzisiaj? Mamy panstwowy monopol w postaci placówek NFZ oraz prywatną, dość drogą służbę zdrowia.
O ile prywaciarze funkcjonują DOŚĆ DOBRZE i kto się leczył prywatnie ten wie, że to niebo a ziemia. Placówki wyglądają czysto, nowocześnie, profesjonalny sprzęt. Jedynie czasami jest takie podejście, że jesteś po prostu dolarem. Jednak w większości przypadków jest normalne podejście. Lekarze i pielęgniarki nie są sfrustrowani życiem i pracą i okazują względny szacunek dla pacjenta.
Jak to wygląda w państwówce, czyli dominującej "ofercie"?
Pracujący za pięciu lekarze, pielęgniarki. LOTERIA. Nie wiesz na kogo trafisz. Jedni fajni, inni - komunistyczny blok.
Szpitale wyglądają, jak wyglądają. Warunki późny Gierek. Dostęp do słuzby zdrowia mocno ograniczony.
Ludzie, którzy korzystali z usług NFZ mają poczucie, że źle byli traktowani, że nie pomogli na czas, że długo wszystko trwa, etc.
Czy mylne pojęcie? Moim zdaniem nie.
Każdy przecież gołym okiem widzi co jest.
Jutro idę na wymaz. 2h czekania na dworze, w zimnie, między innymi chorymi i osobami CAŁKOWICIE ZDROWYMI. Gdzie tu logika? Nigdzie. Jak w całym NFZ.
I tu dochodzimy do clue?
Czy to wina lekarzy i pielęgniarek, że jest taki system? Jeśli tak, to na pewno tylko w części. Ci ludzie też mają dosyć tego wszystkiego. Oczywiście to nie powód, by traktować pacjenta...bez szacunku i jako zło konieczne (tutaj podawałem szpital w Miliczu jako przykład. Osoby chore psychicznie, ale dalej to są ludzie...).
Także szczerze - oni, w większości zasługują na swoje pensje, a i więcej powinni zarabiać. Natomiast to system jest patologiczny i nie obciążajmy zwykłych, szarych pracowników za to, że pracują w takim systemie...
Są czarne owce, które należy Eliminować. Ktoś nie szanuje pacjenta, ma go gdzieś? No to out. Po prostu. Natomiast okażmy zrozumienie reszcie, bo jest sporo medyków niczemu winnych. Obwiniając ich - demotywujemy do działania. Po co? Nikomu to niepotrzebne.
Należy system zmienić!
0
@michal26 W punkt. Problem jednak jest taki, że nikt dosłownie nikt i to nie ma znaczenia czy u władzy będzie pisoland, PO, Hołownia, Konfederaci czy inne złodziejstwo to nikt nie ma pomysłu jak to wszystko naprawić. No nikt nie ma planu co z tą Służbą Zdrowia zrobić. I to jest problem. Pandemia obnażyła wszystkie słabości i bolączki.
2
@fart
Hmm, może zwiększyć finansowanie służby zdrowia zamiast finansowania socjalu i TVP?
0
@Ronmes Raczej nie przejdzie bo w jaki sposób pisory kupią Polaków tzn zaoferują lepszy program wyborczy? xD
Te $ wydane na socjal i TV Reżimową gwarantują poparcie.
0
@fart Koncepcje jakieś są. Model hybrydowy wydaje się pierwszym krokiem, ku polepszeniu sytuacji. Przede wszystkim musi być podniesiony poziom usług. Większość z nas ma chyba za sobą taką pracę, gdzie oferowało się bylejakość. No nie należy to do przyjemnych. Lubimy gdy klienci są zadowoleni i dziękuje nam za obsługę itp. Na NFZ wszyscy narzekają - no i umówmy się - niebezpodstawnie.
@Ronmes zadam Ci pytanie.
Czy jeśli jest zima i trzeba czymś ogrzać. Masz piec. Czy jeśli do tej pory wrzucasz tam banknoty to lepiej jest dorzucać więcej banknotów, czy za ten banknot kupić drewna/węgla i tym opalać?
Czasami też można kupić piec gazowy, albo indukcyjny.
Pytanie retoryczne, ale warto się zastanowić nad przesłaniem.
2
@michal26 Obawiam się, że tego nie doczekamy. Owsiak osoba prywatna zbiera na sprzęt medyczny dla dzieci. Idealne podsumowanie działania państwa wobec obywateli. I tak jak @Ronmes napisał doatcje na TV rządową i socjale się znajdzie nawet na premie i podwyżki dla posłów. Ale na prawdziwe problemy już $ nie ma.
0
@michal26
Pytanie niby retoryczne ale jaki jest jego sens? Bo ciężko mi odnaleźć przesłanie w nim.
Rozumiem, że ta zmiana na drewno to finansowanie służby zdrowia, a dokładnie większej ilości pieniędzy do opalania? Kupowaniem głosów?
0
@michal26 No pomijasz jedną ważną sprawę jak w klinice prywatnej zawalą zabieg to dzieją się prawdziwe cyrki jak klient trafia do szpitala i szpital naprawia błędy za "free" tym też należy się zająć bo tak być nie może i to nie w stosunku do pacjenta ale w stosunku do kliniki prywatniej która przerzuca koszty na szpital.
A kwestię kolejek do sprzętu państwowego wykorzystywanego poza kolejnością przez lekarzy zarabiających też prywatnie(albo tylko ale mających znajomych w szpitalach) też należało by poruszyć
0
@Gall tylko że klinikę prywatną jesteś w stanie pozwać, uzyskać odszkodowanie. Państwowy moloch nie do pokonania.
Powiem Ci więcej. Ciężko mi szukać przykładów, gdzie prywatna placówka nawala i musi poprawiać szpital państwowy. Często jest na odwrót. Ja od wielu lat głównie się lecze prywatnie, bo państwowo jest po prostu dramat.
0
@Ronmes chodzi o to, że jak przepala się pieniądze, to nie należy więcej pieniędzy przepalać, tylko zdiagnozować problem czemu tak się dzieje i to zoptymalizować. Każdy przedsiębiorca ma taki sposób myślenia. Są koszty? To nie generujmy kolejnych, tylko ograniczmy te koszty.
Szpital wymaga optymalizacji. Sam wymyśliłem aplikację, która byłaby kilkukrotnie większa niż epacjent. Koszt wdrożenia to ok. 50-100 milionów złotych + utrzymanie rocznie, ale drastycznie zmniejszy kolejki w szpitalach, czas oczekiwania i ułatwi wszystkie procedury. Nie mam jednak takich kontaktów, by w ogóle wystartować z przetargiem i go wygrać.
0
@Ronmes a jeszcze prościej mówiąc. Zwiększenie budżetu tylko pogorszy sprawę, a nie polepszy. To normalne dla każdego, kto prowadzi firmę.
1
@michal26 No nie zgodzę się od dawna państwowe szpitale płacą odszkodowania, trzeba tylko szybko zorganizować sobie kogoś kto przypilnuje by papiery nie zniknęły i dobrego biegłego.
Ze zwiększaniem budżetu pełna zgoda wpakuj tam 10 mld, to 50% pójdzie na podwyżki dla lekarzy, z reszty kolejne 50 złapią pielęgniarki, resztę podzielą na pozostały personel i trochę na sprzęt.