La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 624 Culés

2

Kiedy będziemy oznaczać chociażby paszportem a najlepiej tatuażem na czole ludzi zarażonych wirusem HIV? Choroba dużo bardziej śmiertelna niż covid a jakoś nie wytyka się chorych palcami i odseparowuje w jakiś dziwnych kolejkach do byle sklepu... Tak jak covidianie chcą wiedzieć z daleka kto jest "antyszczepem" i kogo mają omijać tak samo ja chce wiedzieć kto jest chory na HIV żebym go omijał z daleka ¯\\_(ツ)\_/¯

12

@Cyzix ale przecież kontakt twarzą w twarz z osobą zarażoną HIV nie spowoduje że też się zarazisz. Chyba że chodzi Ci o inne formy kontaktu ;)

1

@barcelonaLM chyba że się ma jakaś ranę na ustach czy coś.

1

@Cyzix ja bym chciał aby na czole była cyfra z IQ:-)

1

@FCMichalo ślina nie przenosi HIV

7

Niby chciałeś zabłysnąć ale zmartwię Ciebie. Na HIV się nie umiera... A porównywanie tych 2 wirusów jest tak głupie i pokazuje tyle że nie masz żadnej wiedzy na temat.

0

@FCMichalo obydwoje byście musieli mieć ranę :)

4

@barcelonaLM Ale co z tego? Zaszczepieni na covid i tak chorują oraz przenoszą wirusa ale mi nawet nie o to chodzi... Skoro covidianie chcą pozbawić wszelkich praw ludzi którzy się nie zaszczepili na covida to ja chcę tego samego odnośnie chorych na HIV jakby nie patrzeć wszyscy płacimy te same składki zdrowotne ¯\\_(ツ)\_/¯

1

@VbamboeB tak samo nie umiera się na SARS-CoV-2 teoretycznie, tylko na COVID-19. Identycznie jest z HIV i AIDS

5

@Cyzix ciekawe, że covidianie chcą izolować anty gdyż boją się od nich zarazić, aż dziwne, że siebie nie izolują gdyż zaszczepieni też covida przenoszą¯\_(ツ)_/¯

0

@VbamboeB Ale z HIV robi się AIDS na którego się umiera i % śmiertelności jest większy niż na covida dlaczego ludzie chcą jednych izolować a drugich nie?

1

@Cyzix Offtop z mojej strony. Ból mam do dzisiaj, że typo z Twojego avatarka przyczynił się w 99% do śmierci mojej ulubionej postaci z Gomorry (bo jednak ostatecznie ktoś inny zabił tę postač). ;)

0

@barcelonaLM dokładnie tak. Z tym że na AIDS medycyna może już sobie poradzić i przy odpowiedniej farmakoterapii przedłużyć życie, tak na Covid medycyna jest dosyć bezradna, dlatego tak ważna jest profilaktyka w tym szczepienia.

1

@Cyzix Ponieważ zakazenie wirusem HIV nie następuje drogą kropelkową. To jest takie trudne do zrozumienia? Chorego na covid należy izolować ponieważ samym oddychaniem jest w stanie zarażać.

Komentarz usunięty

3

@VbamboeB Ale w tym momencie sklepy jak IKEA tworzą kolejki dla niezaszczepionych przez co widać z daleko kto się szczepił a kto nie i jest potencjalnym nosicielem wirusa a dlaczego nie zrobimy tego samego z chorymi na HIV? Idąc do pubu z nadzieją że poznam i spędzę noc z jakąś fajną laską nie mam żadnej pewności że nie jest nosicielem wirusa HIV nikt od niej nie wymaga jakiegoś paszportu że nie jest nosicielem a również chciabłym widzieć z daleka kogo mam omijać ¯\_(ツ)\_/¯

1

@PorteroRojo No właśnei różnica żadna ale tych niezaszczepionych covidianie chcą zamykać w klatkach i pozbawić ich wszelkich praw obywatelskich... Tak jak oni chcą widzieć z daleko niezaszczepionych żeby móc ich omijać tak samo ja chciałbym widzieć z daleka chorych na HIV żebym również wiedział kogo mam omijać i w żadnym przypadku nie spędzać z tą osobą nocy... Tym bardziej że HIV/AIDS ma dużo większą śmiertelność niż covid :/

0

@Cyzix Ehh wytłumaczę raz jeszcze... Stojąc w kolejce w sklepie u lekarza wybierając piwo w supermarkecie obok osoby z HIV ryzyko zakażenia wynosi 0%. Jeżeli interesuje Ciebie seks bez zabezpieczeń z losowo poznanymi osobami to jest to tylko i wyłącznie Twoja decyzja i sam zezwalasz na to by ktoś Ciebie zakaził HIV.
Natomiast Covid przenosimy drogą kropelkową przez oddychanie rozmowę kaszel itd. Osoba zaszczepiona statystycznie jest osobą, która znacznie rzadziej jest chora w porównaniu z niezaszczepionymi albo wgl nie odczuje skutków choroby. Dlatego w celu nie tworzenia ognisk zakażenia do sal kinowych imprez masowych wpuszcza się osoby które są bardziej ZNACZNIE bardziej odpornie na Covid i w razie zakażenia albo wgl nie zachorują albo przebieg choroby nie będzie wymagał hospitalizacji za co płacić musi każdy z podatków.
Jednak jeżeli Ty zachorujesz a jesteś osobą niezaszczepioną to jest większe prawdopodobieństwo, że będzie trzeba Ciebie hospitalizować lub kogoś z twoich domowników za co koszty poniesiemy wszyscy. I należy tu też wspomnieć o skutkach długofalowych jeżeli pojawią się po-covidowe powikłania, które mogą być bardziej poważnie niż przebieg samej choroby. I różnica jest taka, że jak zaszczepiony przeniesie taką chorobę na zaszczepionego to ten albo wgl się nie zakarazi albo przebieg jej nie będzie wymagał żadnej interwencji państwa, u osób niezaszczepionych sytuacja wygląda zupełnie inaczej.

Komentarz usunięty

3

@VbamboeB Ale co mnie to obchodzi jaką drogą przenosi się dany wirus? Ty chcesz wiedzieć z daleka kogo masz omijać i ja również chce wiedzieć z daleka kogo mam omijać... Dlaczego izolowanie jednych chorych na daną chorobę jest według Ciebie bardziej etyczne od izolowania chorych na inną chorobę? Ty widząc kogoś kto stoi w kolejce bo jest niezaszczepiony jesteś w stanie zminimalizować szansę na zarażenie się ja idąc do pubu nie mam takiej możliwości jeśli potencjalny partner/partnerka nie przyzna mi się że jest nosicielem

1

@PorteroRojo JA to wiem ty to wiesz ale są tacy co nie przyjmują do siebie takiej wiadomości i wyzywają od szurów/antyszczepów mimo że jesteś zaszczepiony na wszystkie inne możliwe choroby xD

0

@Cyzix to jeszcze raz... na HIV nikt bez mojej zgody mnie nie zakazi, a na covid jest duże prawdopodobieństwo że to zrobisz bez mojej zgody i nawet wiedzy. Ryzyko to mógłbyś zminimalizować szczepieniem, ale tego zrobić nie chcesz, dlatego musisz przestrzegać prawa takie jakie w tym aspekcie obowiązuje.

Uprawiając przygodowy seks z własnej woli wliczasz w koszta możliwość zkażenia. Wyrażasz zgodę na to. Ja stojąc w kolejce chciałbym żeby wszyscy razem to zagrożenie minimalizowali do minimum przez poprawne używanie maseczek szczepienia etc. Tego też chcą firmy, które chcą zadbać o zdrowie swoim klientów. Już rozumiesz ? Ja idąc do sklepu nie chcę się zakazić Ty uprawiając seks sam siebie na to skazujesz to tak jakbym ja poszedł do osoby z pozytywnym wynikiem i celowo się zaraził.

0

@VbamboeB zmniejszyć kolego zmniejszyć... Nie zminimalizować

0

@PorteroRojo Cieszę się że zgadzasz się co do tego że szczepienia przynoszą pozytywne efekty co do walki z covidem, potwierdzając tym samym tezy wynikające z przekazów naukowo-medycznych tego świata.

0

@VbamboeB tak, zmniejsza. Byłem szczepiony 2 razy statystyki pokazują że około 3 razy lepiej chronione są osoby szczepione niż te nie szczepione.

1

@VbamboeB Ale wiesz że dana osoba może przed tobą ukryć to że jest nosicielem wirusa HIV? A nawet może tego nie wiedzieć bo objawy nie występują w ciągu ~3 dni od zakażenia xD I co wtedy zrobisz? Zgłosisz na policję? Czy wtedy nie chciałbyś aby takie osoby oznaczać z daleka tak jak tych z covidem?

0

@PorteroRojo Jeżeli zwiększa się coś o 300% to jest to zmiana za którą powinny iść decyzje ludzkie, szczególnie że są to szczepienia darmowe.

0

@Cyzix Ja nie uprawiam przygodowego seksu. A jeżeli ktoś przed Tobą ukryje taką informację to tak możesz to zgłosić na policję i jest to przestępstwo. I tak gdzieś mam to czy osoba obok jest chora na HIV zwisa mi to. Jeżeli będę chciał z kobietą uprawiać seks to albo się zabezpieczę albo wykonamy testy i tyle to jest tak trudno zrozumieć ? Osoba chora na covid nie zapyta mnie o zgodę tylko chamsko bez mojej woli mnie zakazi.

0

@Cyzix Inna sprawa, że ja nikogo nie chcę wykluczać, każdy ma wybór. Jeżeli jednak szczepić się nie chce dla dobra społeczeństwa i tych zaszczepionych oraz ich rodzin musi przestrzegać bardziej rygorowych przepisów. Tak jest na całym świecie a prawo to prawo.
I nie jest to kara, czy próba podporządkowania tylko próba uchronienia większości przed zachorowaniem, a na ten moment tylko taka profilaktyka jest przez naukę i medycynę dostępna.
A jak nie wierzysz nauce i medycynie to jesteś zwykły ignorant, bo Ci ludzie poświęcili często całe swoje młode życie by wykształcić się na lekarzy i naukowców a teraz te lata ich pracy są podważane bo jakiś seba spod bloku wie lepiej co jest gorsze szczepienie czy powikłania po covid.

1

@VbamboeB Jaki był przekaz na początku szczepień? Sam Dr.Horban mówił że osoby zaszczepione NIE BĘDĄ sie zarażać covidem miały być dwie dawki szczepień i mieliśmy wrócić do normalności teraz już mamy ~3435(xD) odmian wirusa i pieprzenie o 3 dawce szczepionki a niektóre kraje które mają wyszczepienie społeczeństwa na poziomie 80% biją rekordy zakażeń i mówią już nawet o 4 dawce xD

Na grypę też powinno się szczepić co roku (ale nie jak na covid co 3-4 miesiące dawka przypominająca) i o dziwo nie szczepiłem się nigdy na grypę i nie szczepiłem się na covida którego przeszedłem na początku 2021r i jakoś żyję i moimi najcięższymi objawami tej bardzo "śmiertelnej" choroby było utrata węchu i smaku przez 2 tygodnie i 2 dni temperatura 37,5 w dodatku o dziwo nie zaraziłem w domu nikogo w tym mamę która ma ponad 50 lat i od dziecka choruje na astmę... Przypadek że "ostra choroba układu oddechowego" nie zaatakowała osoby w średnim wieku która od dziecka ma problemy z oddychaniem bez inhalatora? xD

1

@VbamboeB Na każdą inną chorobę jestem zaszczepiony ale to że nie zaszczepiłem się na covida którego osobiście przeszedłem i nic mi oraz moim bliskim nie było i nie mam zamiaru się szczepić bo ani ja ani moi najbliżsi nie są w gronie osób ryzyka czyni mnie antyszczepem i szurem? Skoro ludzie są zaszczepieni i wierzą w działanie tej szczepionki to dlaczego chcą wykluczenia ludzi niezaszczepionych z życia społecznego? Przecież szczepienie = ochrona przed daną chorobą tak czy nie?

0

@Cyzix Tutaj właśnie wychodzi jak szczątkową masz wiedzę i jak ignorujesz wszystkie naukowe przekazy.
1. Szczepienia jak wychodziły rok temu do użytku były skutecznie prawie w 100%, wraz z pojawianiem się nowych odmian skuteczność ich spada ale nie na tyle by ich używanie nie było skuteczne. Liczba przeciwciał jest po prostu mniejsza na nowe odmiany i żeby zwiększyć ich liczbę stosuje się szczepienia 3 dawką, która jest mój drogi min 6 miesięcy od szczepiania i jest to wartość minimalna!
2. Z Twojej wypowiedzi wynika, że łączysz grypę z covidem a jedyne co te choroby mają wspólnego to wygląd i grupa do jakiej należą czyli koronawirusy. Sam Sars cov-2 jest dużo bardziej zakaźny i przeciętny kowalski nie ma żadnej odporności na niego bo to nowy wirus. Na grypę każdy w mniejszym lub większym stopniu ma odporność bo choroba towarzyszy nam od lat.
3. Szkoda, że wraz z ilością zakażeń nie podajesz już, że są to państwa o niższej umieralności oraz że zagęszczenie ludności jest tam wysokie. Łatwo jest manipulować danymi i rzucać na chłonne rozumy, które łykają wszystko jak pelikany.
4. Jak już wspomniałem Covid jest groźniejszy niż grypa, szybciej mutuje jest bardziej agresywny.
5. To że przechodziłeś Covida w miarę łagodnie nie oznacza, że nie pojawią się powikłania i to samo tyczy się Twojej mamy i to że przechodziliście Covida w ten sposób tylko cieszy. Równie dobrze jednak mogła wylądować w szpitalu i gwarantuję Ci, że wtedy nie bagatelizowałbyś problemu. Tak duża liczba zgonów nie bierze się mój drogi znikąd. I covid jest często wyrokiem dla ludzi w wieku emerytalnym czy starczym załóżmy to 65 lat. Twoja mama jakby nie było jest jeszcze w średnim wieku więc i jej odporność jest dobra a astma asmie też nie jest równa. Na to wiele czynników ma wpływ. Jednak naszym obowiązkiem jest próba minimalizacji zagrożenia. I czy to jest tak trudno zrozumieć ?

0

@Cyzix Ogólnie to tak podaje się ludziom, którzy nie mają żadnej wiedzy na temat biologii i ludzkiego organizmu ( większość społeczeństwa nistety). Szczepienie nie czyni Ciebie niezniszczalnym. Każda szczepionka ma na celu tylko wywołanie kontrolowanej reakcji immunologicznie z wytworzeniem komórek pamięci. Osoby o słabszej odporności wytworzą ich mniej, osoby o lepszej - więcej. Jednak w każdym przypadku w razie pojawienia się faktycznego patogenu organizm wykazuje wtórną reakcję odpornościową, co w większości przypadków jest bezobjawowe, a w najgorszych po prostu łagodzi przebieg choroby. Jedne choroby są łatwe do wykluczenia inne mnej. Covid jest wyjatkowo paskudny bo bardzo szybko mutuje i szczepienia siłą rzeczy staja się mniej efektywne, bo wirus zmienia swoje antygeny na takie które nasz organizm rozpoznaje po raz pierwszy.
Sam siebie określasz szurem jeżeli podświadomie się do takiej grupy przypisujesz. Imo jesteś ignorantem bo myślisz, że przechytrzałeś rozumem złe koncerny farmaceutyczne a tak na prawdę to plujesz w twarz większości naukowców i światowej medycynie.
Zrozum, że nikt tu nie chce wykluczać kogoś kto nie ma szczepienia tylko za sam fakt jego braku. Nie chodzi tu o to że tego nie zrobiłeś tylko o to że jako niezaszczepiony po prostu stanowisz znacznie większe zagrożenie, dlatego musisz przestrzegać bardziej rygorystycznych przepisów ale coś za coś. To że ryzykujesz swoje zdrowie i rodziny to Twoja sprawa, ale to że ryzykujesz zdrowie babci w sklepie to już sprawa nas wszystkich rozumiesz?


1

@VbamboeB No i dochodzimy do momentu gdzie sam to napisałeś że grypa i covid to koronawirusy a na koronawirusy nigdy nie znaleźli skutecznej szczepionki bo są to wirusy które zawsze będą w miarę szybko ewoluować... Wirus który już na zawsze zostanie z nami i straszenie co to nowym wariantem jest śmieszne bo mimo że jest to wirus groźniejszy od zwykłej grypy to nadal nie każdy jest w grupie ryzyka i nie rozumiem dlaczego ludzie wymagają obowiązkowych szczepień...

Kurwa nie chce to się nie szczepie bo nie jestem w grupie ryzyka ty chcesz to się zaszczep jeśli jesteś przekonany że to cie chroni to się ode mnie "odjeb" nie żądaj ode mnie żadnego paszportu covidowego (To nie jest atak personalny do Ciebie tylko taki ogólnik :P) i nie wykluczaj mnie ze społeczeństwa abym musiał stać w kolejce żeby zrobić zakupy skoro chroni Cię magiczny preparat

0

@VbamboeB nic nie jest darmowe. Mimo że to rozdają. Inflacja też nie wzięła się z nikad

0

@PorteroRojo to było uproszczenie... Koszt szczepionki w porównaniu z kosztem leczenia powikłań lub hospitalizacji można uznać za tak znikome że określenie go darmowym nie było bezpodstawne.

0

@VbamboeB potrzebujemy lepszych i skuteczniejszych szczepionek, które zapewniałyby ochronę na parę lat... Szkoda ze utopia

0

@Cyzix No i dochodzimy do momentu, że jedyne co wyciągnąłeś z mojej wypowiedzi to tyle że to korona wirusy gdzie z kontekstu wynika, że to jedyna cecha która je łączy, a co za tym idzie cała wypowiedź zaznaczała że to ZUPEŁNIE inne choroby... chyba tego nie wyłapałaś.
Wirus z nami zostanie, ale jeszcze nie każdy miał z nim kontakt i jest na tyle świeży, że jego większe ogniska paraliżują służbę zdrowia a później płaczecie, że nie ma gdzie leczyć innych chorób. Szczepienia z kolei nadal są skuteczne nie tak jak na początku, ale dalej na tyle że warto je stosować i to jest po prostu fakt.

A więc tłumaczę Ci po raz kolejny ... to że Ty nie jesteś w grupie ryzyka nie oznacza, że jesteś na tej ziemi jedyny. Mijasz codziennie w sklepie na ulicy w pomieszczeniach masę osób, które należą do grupy ryzyka i dla nich covid może być ostatecznym krokiem do śmierci. Z tego względu dla społeczeństwa lepiej byłoby gdybyś ryzyko ich zakażenia zminimalizował do jak najmniejszego stopnia stosując maseczki prawidłowo i właśnie szczepiąc się. Jeżeli tego nie zrobisz to będziesz musiał się poddać prawu abyś stanowił jak najmniejsze zagrożenie dla innych. I nikt tutaj nie chce odbierać Ci praw jednak twoje widzi mi się nie jest ważniejsze od zdrowia czy życia nastu osób 70+ które mijasz i możesz zarazić. Rozumiesz teraz ?
Musisz zrozumieć, że nie jesteś na tej ziemi jedyny i to że Ciebie coś nie dotyczy bezpośrednio nie oznacza, ze nic w związku z tym robić nie musisz. Tak działa społeczeństwo, że dla dobra ogółu i większości musimy podporządkować się pewnym niezbędnym procedurom, takim jak np płacenie podatków, szczepienia czy chociażby przestrzegania prawa.
a co do tego,, nie chce to się nie szczepie,, taka zasada działa mój drogi tam gdzie jesteś właścicielem nie chce trawnika to wyleje sobie beton. Nie chcę się myć to sie nie myję -ale śmierdzę i mogę zostać wyproszony z komunikacji zbiorowej. Tam gdzie jest przestrzeń publiczna Musisz się dostosować do praw ogółu a jeżeli tego nie zrobisz zostaniesz po prostu do tego zmuszony. I nie porównuj tego z jakimiś obozami czy gettami ponieważ raz, że to obraza dla ofiar tych zbrodni a dwa Twój los zależy od Twoich decyzji i wystarczy, że się zaszczepisz jak na inne choroby albo poczekasz aż covid ustanie co zbliża się z każdym dniem. Nie są to ograniczenia co do Ciebie jako jednostki tylko wynikają one z obawy o większość, których bezpieczeństwo swoją głupotą narażasz. Głupotą bowiem jest nie słuchanie się medyków i naukowców a zamiast tego uważanie się za znawcę wszystkiego. Ta upartość niepoparta żadną wiedzą powoduje to, że powstaje tak dużo bedni na temat szczepień, a wystarczy odpalić sobie pierwsze lepsze badanie lub statystykę.
Problem jest taki, że to Ty swoim uporem i głupotą siebie wykluczasz, a nawet nie wykluczasz tylko utrudniasz sobie życie. Nikt bowiem żadnych praw Ci nie odebrał, a to że musisz gdzieś postać w odstępie to jednak tylko utrudnienie a nie wykluczenie, bo możesz chodzić wszędzie tam gdzie zaszczepieni.

0

@PorteroRojo Jak pisałem wyżej szczepionki to nie jakieś magiczne preparaty, tylko preparaty powodujące obronę na pewne antygeny. Im większa ich zmiana tym szczepionka szybciej traci skuteczność. Ja wiem, że dla przeciętnego kowalskiego jest to trudne do zrozumienia ale tak działa biologia i nasz układ odpornościowy. Nie da się wyprognozować na jaki antygen covid postanowi postawić w kolejnej mutacji dlatego im bardziej mutujący wirus tym więcej wariantów szczepień. Jednak każda szczepionka tylko wzmacnia odporność i przyjęcie kolejnych dawej zbliża nas do uzyskania takiej odporności na tak różne antygeny covida, że żadna kolejna odmiana nie będzie dla nas groźna. Do tego jednak trzeba czasu i badań na temat tego jak covid będzie mutował.

« Powrót do wszystkich komentarzy