- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1491 Culés
Gorące dyskusje
Safrani
47
Sejm przegłosował projekt ustawy ws. zakazu patostreamingu. Projekt zakłada kryminalizację... » Czytaj dalej
47 odpowiedzi
Safrani
4
Cześć OskiZ okazji rozpoczęcia Mistrzostw Świata w Piłce nożnej mam do Ciebie dwa pytania. 1.... » Czytaj dalej
20 odpowiedzi
Michu94
3
Japrdl, real sobie działa po cichu z transferami, a my zostaliśmy i prawdopodobnie, zostaniemy z... » Czytaj dalej
19 odpowiedzi
Media
Sonda
MVP sezonu 2025/26 FC Barcelony jest:
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1491 Culés
10
11.11.11:11
„Przenieśmy się na chwilę myślami, wyobraźnią we wczesne lata 30. do Berlina. Znajdujemy się prawie w centrum miasta. Dzielnica nazywa się Bayerisches Viertel, Bawarska Dzielnica. Trzy przystanki od Kudammu, ogrodu zoologicznego. Tam, gdzie dziś jest stacja metra, jest Bayerischer Park – Park Bawarski. I oto jednego dnia w tych wczesnych latach 30. na ławkach pojawia się napis: „Żydom nie wolno siadać na tych ławkach”. Można powiedzieć: nieprzyjemne, nie fair, to nie jest OK, ale w końcu jest tyle ławek dookoła, można usiąść gdzieś indziej, nie ma nieszczęścia.
Była to dzielnica zamieszkała przez inteligencję niemiecką pochodzenia żydowskiego, mieszkali tam Albert Einstein, noblistka Nelly Sachs, przemysłowiec, polityk, minister spraw zagranicznych Walther Rathenau. Potem w pływalni pojawił się napis: „Żydom zabroniony wstęp do tej pływalni”. Można znów powiedzieć: nie jest to przyjemne, ale Berlin ma tyle miejsc, gdzie można się kąpać, tyle jezior, kanałów, prawie Wenecja, więc można gdzieś indziej.
Jednocześnie gdzieś pojawia się napis: „Żydom nie wolno należeć do niemieckich związków śpiewaczych”. No to co? Chcą śpiewać, muzykować, niech zbiorą się oddzielnie, będą śpiewali. Potem pojawia się napis i rozkaz: „Dzieciom żydowskim, niearyjskim nie wolno bawić się z dziećmi niemieckimi, aryjskimi”. Będą się bawiły same. A potem pojawia się napis: „Żydom sprzedajemy chleb i produkty żywnościowe tylko po godzinie 17”. To już jest utrudnienie, bo jest mniejszy wybór, ale w końcu po godzinie 17 też można robić zakupy.
Uwaga, uwaga, zaczynamy się oswajać z myślą, że można kogoś wykluczyć, że można kogoś stygmatyzować, że można kogoś wyalienować. I tak powolutku, stopniowo, dzień za dniem ludzie zaczynają się z tym oswajać – i ofiary, i oprawcy, i świadkowie, ci, których nazywamy bystanders, zaczynają przywykać do myśli i do idei, że ta mniejszość, która wydała Einsteina, Nelly Sachs, Heinricha Heinego, Mendelssohnów, jest inna, że może być wypchnięta ze społeczeństwa, że to są ludzie obcy, że to są ludzie, którzy roznoszą zarazki, epidemie. To już jest straszne, niebezpieczne. To jest początek tego, co za chwilę może nastąpić.”
Droga prawico, nie będziesz się mogła tym razem tłumaczyć, że nie wiedziałaś, do czego to prowadzi.
16
@Persyfl czekaj, czemu uważasz że prawica = nazizm? To w takim razie lewica = komunizm, a przypominam że nawet jeśli obciążymy Hitlera jednoznacznie za drugą wojnę światową i wszystkie ofiary, to i tak wychodzi nic przy dokonaniach Mao czy Pola Pota.
12
@Persyfl Droga lewico zobacz do czego prowadzi karanie i dzielenie spoleczeństwa na szczepionych i nieszczepionych.
0
@Persyfl utwor wiecznie żywy dla wszystkich z lewa, prawa, rzadzacych itp
5
@Persyfl ale to nie przypadkiem chociażby lewica próbuje dzielić tych co są zaszczepieni i niezaszczepieni? Wprowadzając paszporty i zakazy wejść na koncerty czy do restauracji?
2
I dokładnie takich komentarzy się spodziewałem. Prawica się nie uczy :(
3
@Pressinho przypominam, że ONR z Młodzierzą Wszechpolską doprowadzili do tzw. gett ławkowych na Polskich uczelniach w latach 30 a to przecież nie naziści.
3
@Pressinho Hitler był socjal demokratą, skąd wam się wzięło, że był prawicowy? Gospodarczo nie różnił się wiele od naszej obecnej lewicy.
7
@Persyfl Mam dziwne wrażenie, ze jakbyśmy tak punkt po punkcie prześledzili program i działania partii nazistowskiej, to Ty byś się podpisał pod większa liczbą kwestii niż ja.
Stanie więc na wzgórzu moralnej wyższości i pouczanie „prawicy” to zachowanie niezbyt słuszne.
0
@chosenone ale znowu podajesz skrajność. Tak samo z Franco czy Mussolinim. I każdy kto będzie bronił tego jest głupi. Ale tak samo jest z drugiej strony. Skrajna lewica, w większości pochodne komunizmu też przybiera różne postaci, podobnie jak faszyzm. Są Chiny, był ZSRR, jest Korea Północna i doktryna dżucze. Nie można generalizować stron politycznych poprzez SKRAJNE ugrupowania ( czyli dokładnie to co robi @Persyfl przypisując do prawicy jednoznacznie łatkę nazistów i antysemitów). Bo idąc takim samym tokiem rozumowania, to cała dzisiejsza Lewica w naszym kraju jest stalinistami i najchętniej wysłałaby ludzi o innych poglądach do łagru, albo jeszcze lepiej do piachu(a wszystko to oczywiście w imię wolności i dobrobytu, tak samo jak u skrajnej prawicy).
@CuttingHead
Przyjąłem to, co twierdzi @Persyfl . Nazistów ciężko jednoznacznie przypisać do jednej grupy, choć bez wątpienia ekonomicznie bliżej im do lewicy niż do prawicy. Fajnie to zostało omówione na kanale wojna idei.
0
@Tomo_95 Gość sam na siebie ukręcił bat :D
1
Nie zamierzam w tym wątku dyskutować. Dorzucę tylko kilka screenów sprzed 2-3 dni
https://ibb.co/K6FG7zs
https://ibb.co/x1P1Vs7
https://ibb.co/D4pLC3m
https://ibb.co/grN6sKN
https://ibb.co/5cyDHFH
https://ibb.co/xsz6BPN
0
@Persyfl pochwala ludobojstwa, niewolnicwa itd. jakiez to piekne wartosci
0
@CuttingHead a to pogląd na gospodarkę segregował ludzi, wykluczał, a na koniec obracał w popiół? Lubię to robienie z Hitlera lewaka tylko nijak się to nie broni. Gospodarczo było wchodzenie wyborcom w odwłok, a światopoglądowo skrajna nacjonalistyczna prawica w najgorszym wydaniu i to chyba ten aspekt doprowadził do tragedii.