Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.
Oceniający: Marcin Włodarczyk (@Peciak), Karol Chowański (ocena arbitra)
Ocena trenera: Xavi Hernández - 5.0
Po trudnym mentalnie tygodniu, z odpadnięciem z Ligi Mistrzów trener miał utrudnione
zadanie z przygotowaniem kolejnego meczu. Ze swojego zadania wywiązał się połowiczniedobrze. Po raz kolejny drużyna drastycznie obniża koncentrację po strzeleniu bramki i nie potrafiła zarządzać meczem grając z przewagą gola. Po raz kolejny decydują indywidualne błędy zarówno w pomocy jak i w defensywie, na które trener ma jednak znikomy wpływ. Warto docenić grę zespołu na trudnym terenie z uskrzydloną mentalnie drużyną Realu Madryt. Nie było problemów ze stwarzaniem zagrożenia pod bramką Łunina, bardzo dobrze wykorzystywaliśmy stałe fragmenty gry oraz szybkość na skrzydle Lamine Yamala. Zmiany tym razem pomogły drużynie i zostały przeprowadzone w odpowiednich momentach. To właśnie druga połowa była lepsza w wykonaniu Barcelony. Wielka szkoda straconej szansy na podłączenie się jeszcze do walki o La Ligę, ale trudno upatrywać w tym winy sędziów. Warto zastanowić się nad własnymi błędami i spojrzeć bardziej samokrytycznie na postawę swoją i zespołu, a tego po raz kolejny zabrakło Xaviemu. Teraz cele są zupełnie inne, a mianowicie obrona drugiego miejsca i zapewnienie sobie udziału w przyszłorocznym Superpucharze
Hiszpanii.
Ocena sędziego: Soto Grado - 3.0
Komitet sędziowski: La Rioja (Comite de Árbitros de la Federación Riojana de Fútbol)
Sędzia RFEF od: 2010, sędzia Primera División od: 2019, ur. 17.06.1980 w Candeleda, Kastylia-La Mancha
Po upływie sześciu minut sędzia zmierzył się z pierwszą ważną decyzją. Uznał bramkę Christensena. Przy wyskoku Duńczyk oparł się na Kroosie. W tym sezonie widzieliśmy różne interpretacje takich sytuacji w Hiszpanii. Soto Grado skorzystał z dowolności przepisów w tym zakresie i wynik został otwarty. Jeśli ktoś uznał to za kontrowersję, nie skończyło się na jednej.
Przy karnym dla Realu (15. min. meczu) stoję po stronie arbitra. Zachowanie Cubarsiego skłoniło rywala do wykorzystania sytuacji. Większą odpowiedzialność od arbitra ponosi obrońca Barçy. Niespełna kwadrans później anulowano trafienie Yamala (28.). Żadne z meczowych ujęć nie rozstrzyga sytuacji, za co odpowiedzialność ponoszą władze rozgrywek, które zaniechały technologii GLT. W mojej ocenie to zdarzenie nie obciąża ekipy sędziowskiej na boisku. W 33. minucie Camavinga powstrzymał faulem szarżującego Yamala. Podobnie jak przy golu Christensena, akcja ta należy do „szarej strefy” między zasadami a swobodą oceny głównego sędziego. Dostępne powtórki wskazują, że obrońca ma za sobą tylko bramkarza, a w swojej akcji nie wyraził zainteresowania piłką. Te dwa czynniki prowadzą mnie do wniosku, że gospodarze mogli od tej chwili grać w dziesięciu. Brak takiej decyzji uważam za względny błąd Soto Grado, któremu zabrakło tu stanowczości okazanej tego wieczoru w innych sytuacjach. Słuszna decyzja po upadku Fermína (58.) w polu karnym Realu. Zabrakło podstaw do wywołania rzutu karnego.
Poza opisanymi sytuacjami kastylijski arbiter miewał lepsze i gorsze momenty. Wyróżnię go za podsumowanie sprzeczki Koundé i Viníciusa ukaraniem obu graczy. Przez cały mecz trzymał emocje na murawie pod kontrolą. Udanie dbał o płynność gry. Zwróciłem uwagę, że systematycznie faulujący rywali Lewandowski (trzykrotnie) i Fermín López (4 razy) uniknęli napomnień. W przypadku młodszego z graczy Barçy uważam, że należał mu się żółty kartonik za ostre wejście w końcówce spotkania. Grający ostrzej gospodarze otrzymali więcej kar indywidualnych (o jedną), choć starali się o więcej, np. Valverde w 61. minucie gry i Rüdiger w 77. Uzasadnione wątpliwości wzbudziło łagodne potraktowanie Modrića. Kilka zagrań graczy Ancelottiego wyglądających na faule umknęło uwadze sędziego. Zachęcam do obejrzenia kluczowych akcji na opublikowanym tu skrócie, pomeczowego zestawienia kontrowersji oraz wyrażenia opinii w komentarzach.
Ocena arbitra w serwisie Archivo VAR: 6,0
Komentarze (16)