• Liczba komentarzy 569
  • Polecenia 1925

Komentarze

0

Przed nami pierwsza z trylogii prawdy, która powinna wiele wyjaśnić zwłaszcza w odniesieniu do prowadzenia zespołu przez trenera i zasadności jego przedłużenia umowy z klubem.
Poczekajmy i popatrzmy...

6

23 lutego 1997 r. FC Barcelona pokonała Real Saragosse 4:1. Hattricka w tym spotkaniu ustrzelił Luis Nazario de Lima. W tym meczu zagrali byli trenerzy Blaugrany-Luis Enrique i Josep Guardiola.

2

KALENDARIUM: 22 lutego 2006 r. FC Barcelona pokonała w meczu wyjazdowym Chelsea CF 1:2 w 1/8 Ligi Mistrzów. Przed pierwszym meczem stadion ,,The Blues’’ był ironicznie nazywany ,,Stamford Beach’’ gdyż murawa była niezwykle zaniedbana i spore połacie trawy posypano piaskiem. Wydawało się to celowym zabiegiem Jose Mourinho, mającym na celu osłabienie atutów Blaugrany w grze piłką po ziemi. W 36 minucie nastoletni wówczas Leo Messi przeprowadził rajd prawy skrzydłem, ograł Robbena i został brutalnie powalony na ziemie przez kompletnie niezainteresowanego piłką Asiera del Horno. Sędzia Terje Hauge nie zawahał się i wyrzucił Baska z boiska. Pomimo osłabienia to gospodarze wyszli na prowadzenie, gdy w 59 minucie do własnej siatki po rzucie wolnym trafił Thiago Motta. W 71 minucie Blaugrana wyrównała również za sprawą bramki samobójczej-tym razem pechowcem był John Terry. W 79 minucie zwycięskiego gola zdobył Samuel Eto’o. Był to jednocześnie gol numer 300 dla FC Barcelony w Pucharze Europy(Lidze Mistrzów).

11

W FC Barcelonie priorytetem jest nowy napastnik i to już na wczoraj a nie na jutro! Już w tamtym roku głosiłem wszem i wobec że Luis Suarez się ,,kończy''. Natomiast jeśli Felipe Luis miałby dołączyć całkowicie za darmo i na jeden sezon z opcją ewentualnego przedłużenia to jestem na tak. Jestem głównie na tak ze względu na to iż żaden z wychowanków nie będzie brany pod uwagę przez pana Valverde a już napewno nie w wyjściowej jedenastce.

0

Tylko co z tego skoro on za kadencji pana Valverde nawet nie powącha przysłowiowej trawy. Tak jest z resztą z pozostałymi znakomitymi wychowankami, którzy będą pomijani.

Zobacz wszystkie

40

KALENDARIUM: 7 października 1896 r. urodził się Paulino Alcantara, jeden z najwybitniejszych snajperów w historii futbolu, jednocześnie(do czasu Leo Messiego) najwybitniejszy napastnik w historii Barçy! W swojej karierze tylko dla Dumy Katalonii nastrzelał 369 goli w 357 meczach! W swoich pierwszych 3 meczach dla Blaugrany, mimo iż dwa z nich były towarzyskimi, zaliczył 3 z rzędu hattricki! Debiutując w bordowo-granatowych barwach Alcantara miał równo 15 lat, 4 miesiące i 18 dni a był to mecz o Mistrzostwo Katalonii w sezonie 1911/12, w którym zaliczył właśnie hattricka! W sezonie 1915/16, w Mistrzostwach Katalonii, Paulino strzelił 6 goli! w jednym meczu przeciwko CF Badalona. Tak więc bez wątpienia był on takim ówczesnym Messim, rosnącej w siłę Barçy lat 1910-30. Trzeba również sobie przypomnieć iż Paulino Alcantara był autorem pierwszego gola na legendarnym Les Corts a było to 20 maja 1922 r. Ponadto tego samego roku w meczu Hiszpanii, którą reprezentował, przeciwko Francjii, strzelił gola z 35 jardów przebijając siatkę w bramce. Wówczas ochrzczono go przydomkiem ,,romperedes’’, co znaczy łamacz siatek. Kariera Paulino(z pochodzenia Filipińczyka) była okraszona wieloma trofeami, każdy mecz był jego wielkim popisem, kibice kochali go bezgranicznie. On także kochał Katalonię i został w Barcelonie aż do śmierci(zmarł 13 lutego 1963 r. w wieku 67 lat).

Serdecznie dziękujemy za wielkie oddanie barwom FCB w imieniu wszystkich cules. Byłeś, jesteś i będziesz wielkim bohaterem i wielką legendą Dumy Katalonii.

Pozdrawia cule hasta la muerte!

37

Nareszcie artykuł o zapomnianej historii ,,naszej'' Barcy. Zbyt mało jest takich artykułów. Gdybym znał hiszpański z pewnością dostarczałbym wszystkie informacje pochodzące z czasopism i książek o historii ukochanego klubu. Josep Cubells to postać bezgranicznie oddana klubowi, bohater jakich mało więc nie zapominajmy o takich postaciach.
Cześć i chwała bohaterom FCB!

36

Prasa czy też redakcja powinny przypomnieć o tym:
Mija dokładnie 15 lat(16 listopada 2003 r.) od kiedy w towarzyskim meczu FC Porto z FC Barceloną(na otwarcie Estadio do Dragão) zadebiutował niejaki…Lionel Messi! Argentyńczyk, mając zaledwie 16 lat i 145 dni, wszedł na boisko w 71 minucie zastępując Fernando Navarro. ,,Byłem tak podekscytowany iż nie mogłem zasnąć w noc przed meczem. Najważniejsze było dla mnie zagrać przynajmniej kilka minut. Udało się i to jest dla mnie najważniejsze. Po meczu trener Rijkaard podziękował mi za gre, byłem zadowolony ale oczywiście wolałbym żebyśmy wygrali’’-podsumował sytuację Messi. Szkoda tylko że Barça przegrała ten mecz 0:2. Takie oto były początki geniusza futbolu…

35

KALENDARIUM: Równo 30 lat temu czyli 9 listopada 1988 r. przy ulicy Bułgarskiej w Poznaniu niemal doszło do ogromnej sensacji. Otóż główny faworyt do zdobycia Pucharu Zdobywców Pucharów FC Barcelona, o mały włos odpadła by z tych rozgrywek. Przeciwnikiem Barҫy w rewanżowym spotkaniu 1/8 PZP był Lech Poznań. Gdyby Blaugrana odpadła wówczas z rozgrywek europejskich, Johan Cruyff mógł stracić pracę. W czasie meczu w Poznaniu temperatura spadła poniżej O stopni i niektórzy gracze, jak choćby Bakero poza rękawiczkami założyli leginsy. Po 120 minutach gry padł wynik identyczny jak na Camp Nou i obie drużyny przystąpiły do rzutów karnych. Barҫa nie rozegrała spotkania z podobnym zakończeniem od czasu feralnego finału Pucharu Europy w Sevilli. W 5 kolejce rzutów karnych Alexanco, nominalny obrońca, który w trakcie gry zastąpił w ataku…Linekera, nie trafił w bramke ale sędzia z powodu poruszenia się bramkarza Jankowskiego na linii bramkowej nakazał powtórzenie rzutu karnego. Druga próba Alexanco również była niecelna. W odpowiedzi Bogusław Pachelski mógł zapewnić poznaniakom awans lecz jego strzał obronił Zubizarreta. W siódmej kolejce decydującego karnego nie wykorzystał Damian Łukasik, strzelając w poprzeczke i właśnie dzięki temu Blaugrana awansowała do ćwierćfinału tychże rozgrywek, które w efekcie wygrała. Cóż to była by za historia gdyby Barҫa odpadła a Cruyff został by zwolniony przez Nuñeza?
Aż strach pomyśleć...

Pozdrawia cule Zenek

35

FELIZ CUMPLEAÑOS panie Xavier Hernandez Creus! oczywiście z okazji 38 urodzin! Ileż ty mi chłopie dałeś radości w tym życiu to jeden Bóg raczy wiedzieć? Van Gaal nie bał się na ciebie postawić, Rijkaard kontynuował twój rozwój a za Pepa rozkwitłeś jak wszystkie kwiaty tego świata i udowodniłeś że jesteś i będziesz jedną z największych legend nie tylko Blaugrany ale i całego świata!
Jakże mam ci dziękować za te wspaniałe chwile? brakuje mi słów.
Czekam teraz z utęsknieniem ąż pewnego dnia zasiądziesz na ławce trenerskiej swojego i mojego ukochanego klubu.