La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1262 Culés

2

"Równie piękną, ale mocno zafałszowaną kartę powstańczą ma Zgrupowanie "Chrobry II". Jego udziału w powstaniu nie można było pominąć - zbyt głośne były jego dokonania. Ale starano się wykazać, że jego rodowód NSZ-owski był całkowicie przypadkowy, że jego skład był mieszany itp. O tym zgrupowaniu dowódca Powstania Warszawskiego, generał Antoni Chruściel "Monter" wypowiedział w Muranau znamienne słowa: Co tu gadać, jedynie "Chrobry II" nie oddał Niemcom przez cały czas trwania akcji ani piędzi terenu. (...)



Dowódcą samorzutnie sformowanego zgrupowania został mjr Leon Nowakowski "Lig" (w konspiracji był szefem wyszkolenia w Komendzie Okręgu Łódź NSZ-AK), a i w sztabie przeważali oficerowie tej formacji. Także pierwsza broń pochodziła ze składów NSZ, zmagazynowanych konspiracyjnie przy ul. Twardej 40".



Leszek Żebrowski "Narodowe Siły Zbrojne w Powstaniu Warszawskim", Ład ("Dodatek historyczny" nr 9/94, ss. I-II).

konto usunięte

0

@Majkel34 Powstanie Warszawskie to smutna, ale i wielka karta w historii naszej Ojczyzny. I na pewno bohaterska. Chwała Powstańcom Warszawskim!

1

@Slazmi Nie powinno się wgl odbyć to Powstanie. Odkryliśmy tylko konspiracje sowietom.

konto usunięte

1

@Majkel34 Zdania są podzielone. Sam też nie jestem ani za, ani przeciw. W zasadzie trudno teraz, nie znając tak naprawę wszystkich rzeczywistych przesłanek, jednoznacznie się opowiadać. Zapłaciliśmy ogromną daninę krwi, przetrącono kręgosłup młodego pokolenia, już nigdy nic nie zostało takie samo. Mimo wszystko Chwała Im.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?