- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1557 Culés
Gorące dyskusje
Karol145
6
Keir Starmer podał się do dymisji.Hahaha, nadal niech rzekoma lewica bawi się w prawice i nadal... » Czytaj dalej
94 odpowiedzi
doc
7
Jeżeli to prawda to by tłumaczyło ciche podchody pod Barcolęhttps://x.com/_BarcaInfo/status/2068... » Czytaj dalej
22 odpowiedzi
CLS63AMG
30
Czyli podsumujmy:- Po śmierci dwóch obywateli Polskich w Przewodowie Zełeński okłamywał Dude... » Czytaj dalej
38 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1557 Culés
2
Grunwald dobra bitka, a po takim czymś zawsze jakieś fajne łupy. Tam, pod Koronowem (ten sam rok) i pod Nakłem w 1431, zdobyliśmy całkiem zacny pakiet chorągwi. Wisiały potem na Wawelu, przy grobie ówczesnego patrona Polski (a raczej opiekuna zjednoczonego Królestwa Polskiego), czyli św. Stanisława. Znamy bardzo dobrze walczące w tych starciach armie właśnie dzięki nim, bo choć zaginęły, to pięknie opisał je Długosz, notując w ten sposób swoje pierwsze historiograficzne dzieło. Niekiedy także uznaje się je za początki polskiej heraldyki.
"Banderia Prutenorum" (bo tak to się nazywa) zostały w pełni zdigitalizowane i można je teraz bezproblemowo, dokładnie obejrzeć na Polonie: https://polona.pl/item/banderia-prutenorum,NDA5ODI2MTU/5/#item
Polecam, ponieważ ilustracje krakowskiego malarza Durinki są fenomenalne, a sama książka to kawał żywej historii. Wspomóc w czytaniu może strona na Wikipedii, gdyż tam już chorągwie są skatalogowane w polskim języku :)
Co to była za bitwa: https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/b/b0/Wyspianski_bitwa_pod_grunwaldem.jpg !
1
@sebasek99 wtedy to robili konkretne ustawki a nie jak dzisiaj 50 vs 50... żenada.
btw. co przedstawia link na samym dole? ruchy wojsk na polu bitwy?
1
@qbsonFCBarca Parodię obrazu Matejki.
1
@sebasek99 rzeczywiście, teraz widzę podobieństwo:D