La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1701 Culés

10

Powstanie Warszawskie. Hołd poległym - Ok. Hołdowanie jednak całego tego zrywu jako walki niepodległościowej, która dała nadzieję, pokazała waleczność Polaków, ich zaangażowanie, etc. zakrawa troszkę o nieznajomość historii. Dowództwo powstania złamało rozkaz Wodza Naczelnego - generała Sosnowskiego. Uważał on, że ujawnienie się bolszewikom spowoduje tylko śmierć, a wręcz rzeź ludności cywilnej. Tym samym powstanie było anarchią i złamaniem łańcucha dowodzenia, którego rola w wojsku i organizacjach militarnych jest niepodważalna. Już sam wybuch powstania zakładał, że jedynym wrogiem są Niemcy, zapominając, czy nie uznając za nawet gorszego wroga, armii czerwonej. Przeciwnikami powstania był też ogromny autorytet i świetny dowódca, generał Anders, czy Narodowe Siły Zbrojne. Nie twierdzę, że Niemcy nie mordowaliby Polaków, ale na pewno nie robiliby tego na taką skalę, jak w przypadku zbrojnego wystąpienia. Zniszczenie Warszawy rozkazem Hitlera, mogłoby odbyć się również poprzez starcie wojsk niemieckich i rosyjskich, ale równie dobrze i bolszewicy i naziści mogliby odpuścić walki w terenie miejskim i rozstrzygnąć bitwę na przedpolach. Szanujmy bohaterów, oddawajmy im cześć, ale nie zapominajmy o drugim dnie każdej decyzji, w tym przypadku decyzji, która spowodowała rzeź ponad 200 000 cywilów.

1

@kibic1899 Tylko, że Sosnkowski nie zakazał kategorycznie zbrojnego powstania. Pisał w depeszach, że to bez sensu, ale jednocześnie przestrzegał, aby Polacy byli w gotowości. Warto też wspomnieć, że tamte depesze dotarły do Polski dopiero 1 sierpnia, czyli troszeczke po ptokach. Za to Mikołajczyk upoważnił dowódców AK do jego wszczęcia. Nie zgodzę się więc, że "tym samym powstanie było anarchią i złamaniem łańcucha dowodzenia, którego rola w wojsku i organizacjach militarnych jest niepodważalna.
"Niemcy, zapominając, czy nie uznając za nawet gorszego wroga, armii czerwone"
Może dlatego, że celem Powstania było oswobodzenie Warszawy z rąk Niemców i przywitanie Rosjan jako gospodarzy? My byliśmy wtedy przecież ze Stalinem w "sojuszu". Na pewno nie w sytuacji, gdzie szukalibyśmy zwady z Rosjanami. Atakowanie Rosjan wtedy, to byłaby kompletna masakra.
Ja uważam, że ta decyzja nie była żadnym mordem czy haniebną decyzją jak tam niżej jakiś historyk (powtarzam historyk!) pisze. Po prostu trudna decyzja, gdzie nie ma dobrego wyboru.

0

@kibic1899 poczytaj co to akcja "Burza" i czy Gen. Sosnowski był za tym. Nie był za powstaniem bo tak jak piszesz, że mogło mieć opłakane skutki. Bał się, że komuniści zlikwidują AK. tylko bez powstania i tak Frank wezwał do niby robót cywilów....a tam wiadomo co po nich.
jakby była bitwa pomiędzy Ruskimi, a Niemcami w Warszawie to co by się wydarzyło? drugi Stalingrad?

Powstanie to wydawało się jedyne rozwiązanie.

0

@sebasek99 Muszę przyznać, że jesteś bardzo oczytany jak na swój wiek, gratuluję.

0

@joloskyy Dzięki. Teraz jednak wszedłem w tą dyskusje i mi się objawił mój błąd w nazwisku generała xD Każdy chyba zrozumie tą literówką, ale jednak scenka cholernie ironiczna.

0

@Bagsik88 Przywołujesz tą akcję Burza jak mantrę, podczas gdy chyba zapominasz, że ona nie przyniosła absolutnie nic! Miała jedynie wymiar symboliczny, a wielkie cele, które sobie postawiła "witania żołnierzy radzieckich już u siebie, po przepędzeniu Niemców" to było jakieś fiasko i cyrk. Stalin miał akurat w głębokim poważaniu czy Go przywitają Polacy czy Niemcy, szedł jak po swoje, cynicznie jak zawsze.

0

@Bykunn Jak mantrę? Pierwszy raz o tym napisałem....znowu wtopa:)

0

@Bagsik88 Przepraszam, musiałem pomylić nick bo już mi ktoś wcześniej pisał o akcji Burza i porównywał to do powstania warszawskiego.

0

@Bykunn Ja nic takiego nie twierdzę. To było tylko odniesienie....sens wypowiedzi jest w dalszej części.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?