• 72', 90' Antoine Griezmann
  • środa, 22 stycznia 19:00
  • Can Misses
  • TVP Sport

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Czekamy również na wasze merytoryczne argumenty, które mogą przyczynić się do zmiany ocen zawodników - pod warunkami zawartymi w regulaminie. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Publikujący: BaroPodertos

Pomocniczy: Gaspar, wpwelement

Neto

90

• 5
  • 4

Trzy wydarzenia z wczorajszego meczu, o których trzeba tutaj wspomnieć. Szybkie zaskoczenie podopiecznych Setiena i gol po rykoszecie już w 9. minucie. Ciężko wymagać w tej sytuacji od Neto skutecznej interwencji. Dwa kwadranse później ważna interwencja Norberto, który instynktownie wybił piłkę ponad poprzeczkę i uchronił drużynę przed stratą kolejnego gola. W 50. minucie doszło do niefortunnego upadku przy próbie interwencji, jednak Brazylijczyk po konsultacji z lekarzami zdecydował się na dalszy udział w grze. Mecz, po którym 30-latek ani nie został pierwszoplanową postacią, ani nie znalazł się na czarnej liście u kibiców.

0 0 0 0 1 4
29 86% 0 4 0 2

90

• 4
  • 4

Eksperymentalne ustawienie linii obrony przyczyniło się do tego, że Sergi nie był w stanie zaprezentować swoich atutów, jeśli chodzi o grę do przodu. Cały czas musiał kurczowo trzymać się lini defensywnej, bo w innym wypadku Lenglet i Firpo zmienialiby swoje role, co każde wyjście Sergiego do przodu. Pracy w defensywie dużo nie miał, jednak gdy już pojawiło się zagrożenie to jemu nie sprostał. Mowa tu oczywiście o akcji bramkowej Ibizy. Sergi źle ocenił sytuację, ponieważ na ułamek sekundy zawahał się z oddaniem krycia Rodado, którego spokojnie pod opiekę mógł wziąć Lenglet, co spowodowało, że był spóźniony w stosunku do Nascimiento, który bardzo dobrze wystartował do piłki i chwilę później zagrał ją w pole karne. Patrząc na przebieg całego spotkania, lepszym rozwiązaniem mogłoby być ustawienie Roberto przed Semedo, który pełnił rolę prawego pomocnika, ale o tym się już nie przekonamy.

0 0 0 0 0 7
105 94% 0 2 0 1

90

• 4
  • 4

Duża liczba celnych podań ze strony Francza, to na plus. Do tego wygrał kilka pojedynków w powietrzu, choć nie zawsze atakował piłkę z rozwagą (26'). Wydaje się, że Clement w tym meczu miał dowodzić linią obrony, jednak nie był to do końca jego dzień. Pomijając nieuznaną bramkę dla Ibizy, gdzie 24-latek był faulowany, to osobiście odnoszę wrażenie, że przy odrobinie większej koncentracji był w stanie pokusić się o próbę przecięcia podania przy pierwszej akcji bramkowej w meczu.

0 0 0 0 2 6
114 94% 0 2 2 0

Junior Firpo

90

• 5
  • 3

Przyzwoity występ młodego Hiszpana, najlepszy z trójcy defensywnej. Był skupiony głównie na dokładnej grze w odbiorze, co przełożyło się na zadowalającą ich liczbę (7). Nie można mu zbytnio nic zarzucić, poza stratą piłki na własnej połowie w 39. minucie, która doprowadziła do bardzo groźnej akcji gospodarzy, co musi mieć odzwierciedlenie w ocenie.

0 0 1 0 3 10
81 89% 0 2 0 7

90

• 3
  • 3

Pierwsza połowa w wykonaniu Nelsona była bardzo słaba. Mało aktywny w grze, nie potrafił rozruszać prawej strony. Gdy koledzy podawali mu futbolówkę, często chwilę później Barcelona nie była już w jej posiadaniu, czego przykładem jest chociażby dogranie do Portugalczyka w 8. minucie, w której niezbyt dobrym przyjęciem i brakiem pomysłu, stracił piłkę. W drugiej połowie było lepiej, ale tylko minimalnie. Zdarzyło się, że minął rywala dryblingiem raz czy dwa oraz ograniczył proste straty. Na plus bardzo dobre podanie w 84. minucie do Fatiego, to była szansa dla Hiszpana na stworzenie z tej akcji czegoś konkretniejszego. Niestety prób m.in. takich podań ze strony Portugalczyka jest tyle, co kot napłakał.

0 0 3 0 2 11
39 85% 2 1 1 1

81

• 3
  • 3

Pod względem defensywnym występ bez historii, nie ma o czym pisać. Jeśli chodzi o kreowanie akcji, to w pierwszej połowie pokusił się o kilka odważniejszych podań, jednak do celu dotarły dwa (prostopadłe do Pereza w 23' i przerzut do Semedo w 34') - nie za dużo, to i tak łagodnie powiedziane. W drugiej połowie oddał kilka strzałów, jednak były one na tyle słabe, że w żaden sposób nie zagroziły bramce Parreno.

1 1 0 0 3 9
67 89% 0 3 0 0

Frenkie de Jong

90

• 5
  • 5

Zanotował kilka odbiorów, potrafił wyjść spod wysokiego pressingu rywali (31'), jednak w 39. minucie zachował się tak niezdarnie, że z tego będzie kojarzony jego występ. Najpierw bez sensu zbiegał w stronę bramki, a później starając się uratować sytuację został położony przez Nascimento, jak junior. W grze do przodu nie wyglądał okazale, szczególnie w pierwszej połowie, ale notę ratuje mu dobra asysta przy pierwszej bramce Griezmanna. Stać go na wiele więcej - szczególnie na szybszą i konkretniejszą grę do przodu, bez niepotrzebnego holowania piłki.

0 0 4 0 1 10
91 93% 1 4 1 4

Riqui Puig

71

• 2
  • 3

Kompletnie nie wyszedł ten mecz Rikiemu. Obraz jaki mi się kreuje, gdy pomyślę o wczorajszym występię Hiszpana, to ponadprzeciętna ilość kontaktów z piłką i ogromne niezdecydowanie podczas rozgrywania. Starań absolutnie mu nie odbieram, nie raz głębiej cofał się po piłkę, ale ostatecznie i tak to nic nie wnosiło, bo na nic konkretnego się nie decydował. Jedno podanie warte wyróżnienia to zagranie górą w pole karne w 15. minucie do Semedo. Jakby tego było mało, to strata bramki spada w dużej mierze na jego barki, bo nie upilnował rywala, który wybiegł mu zza pleców i oddał strzał. Taki mecz, jak najbardziej do odnotowania dla trenerów i samego piłkarza, jednak nie ma co wyciągać daleko idących wniosków, bo Puig jest na tyle młody, że jego kariera może potoczyć się jeszcze w każdą stronę.

0 0 3 0 0 8
48 83% 0 0 0 0

Anssumane Fati

90

• 3
  • 4

Kolejny młody zawodnik, dla którego rywal nie był sprzymierzeńcem w pokazaniu swoich umiejętności. Ale dlaczego miałby być, w końcu to rywal. Ansu próbował brać grę na własne barki, kilkakrotnie próbował przedryblować rywala, ale bardzo często kończyło się to stratą futbolówki. Akcja warta odnotowania to ta z 71. minuty - wpadł w pole karne, nieźle podał w "piątkę", jednak nikt nie zamknął podania. Niewiele więcej pokazał w grze do przodu, a udział w defensywie sprowadzał się zazwyczaj do aktywności tj. podwojenie krycia, czy wybicie piłki spod nóg rywalowi w aut.

1 0 4 1 4 22
36 67% 0 0 2 0

Antoine Griezmann

90

• 7
  • 7

Wspólnie z Perezem stanowili o tym jak będzie wyglądał środek napadu Barcy i patrząc realnie na wczorajszy występ Francuza, to przez większą część spotkania był w sumie niewidoczny. Nie było dobrych podań od kolegów, nie było i Griezmanna, pojawiły się podania, to i Antoine pokazał co potrafi. Przy pierwszej bramce poza precyzyjnym wykończeniem, warto zwrócić uwagę na doskonały ruch do piłki, a przy drugiej jeszcze bardziej wykazał się swoją precyzyjnością, bo sytuacja wcale nie była taka łatwa. Uratował Barcelonę przed kompromitacją, co bezapelacyjnie daje mu tytuł zawodnika meczu.

2 2 1 1 0 3
23 75% 1 1 0 1

Carles Pérez

59

• 2
  • 3

Tak jak innym młodzieżowcom, tak i jemu nie wyszedł ten mecz. Zero strzałów ze strony Carlesa, brak odwagi, dokładności czy szybkiej reakcji na to co dzieje się na boisku. Zszedł w 59. minucie meczu.

0 0 1 0 3 5
16 87% 1 1 1 2

31

• 6
  • 5

Wszedł na boisko w 59. minucie i zajął miejsce na lewej pomocy. Zanotował 2 odbiory i dobrą asystę przy drugim golu Griezmanna. Brawo za wejście, niezła zmiana.

0 0 0 0 0 0
27 82% 1 1 0 2

Arthur Melo

19

• 5
  • 5

Wszedł na boisko w 71. minucie meczu, wykonał 19 celnych podań, 2 udane przerzuty i to byłoby na tyle. Zostaje ocena wyjściowa.

Puig to nawet na "2" nie zasłużył!
Semedo starał się kilka razy napędzić atak Barcelony, ale nie miał z kim pograć za bardzo i "3" to chyba jednak za mało.

Mimo wszystko w tym meczu należało by ocenić pracę trenera i tutaj musi być "1". Wariant 352 czy 343 mógłby być ciekawym rozwiązaniem pod nieobecność Suareza, jednak jest jeden warunek!: w obronie trzeba grać trzema "wieżami"! Nie można grać w tych ustawieniach jednym nominalnym środkowym stoperem i dwoma bocznymi! Miałoby to sens gdyby zagrał Araujo i ewentulanie Junior, ale ustawienie z Roberto było bez sensu i przez zły dobór taktyki cierpiała cała drużyna. Wahadłowi byli kompletnie zagubieni, przez większość spotkania przyklejeni to bocznej linii nie dając zbyt wiele pożytku z tyłu, jak i z przodu boiska.
Abstrahując od tego spotkania i odnosząc się ogólnie do wystawiania ocen:
Mi się wydaje, że często przy wystawianiu ocen ludzie kierują się za bardzo statystykami i/lub sympatiami. Nie zauważają innych czynników, jak np:
1) często obrywało się Roberto i Semedo podczas, gdy Oni na swojej stronie nie mają wsparcia w obronie od pomocnika i zostają często w sytuacji 1 na 2, oraz nie mają z kim pograć w ofensywie, bo Messi często sobie drepcze lub schodzi do środka zostawiając całą stronę znowu tylko dla bocznego obrońcy, gdzie kompletnie nie ma z kim grać
2)jeśli Messi i Alba za swoje klepki zbierają laury, gdy Im wychodzi i podnosi się Im w ten sposób ocenę, to chyba analogicznie należałoby Im obniżać ocenę gdy te "klepki" Im nie wychodzą oraz nie zagrywają piłek do lepiej ustawionych kolegów, a tak się nie dzieje.
Gdy mecz Barcelonie nie wychodzi to często są wszyscy nagle winni tylko nie Messi, podczas gdy ten:
1) nie wywiązuje się ze swoich zadań na skrzydle
2) nie bierze udziału w bronieniu i pressingu
3) często pomija lepiej ustawionych kolegów
Moim zdaniem czasem na ocenę powinien rzutować czynnik ludzki, tak dla przykładu:
Roberto jest profesjonalistą, który zawsze zostawia serducho na boisku i tu należy ocenę podwyższyć, a z kolei Messiemu za częste "przechodzenie obok meczu" z automatu nota w dół, bo piłka to gra zespołowa i każdy musi być zaangażowany (patrz Liverpool Kloppa), bo jeśli to się nie zmieni to o Lidze Mistrzów możemy zapomnieć, a kolejne mistrzostwo Hiszpanii to już trochę za mało niestety.

W meczu z trzecioligowcem trener dał się wykazać naszym "młodym wilczkom", ponoć bardzo utalentowanym. Fatiemu, Perezowi, a zwłaszcza Puigowi.
Mecz pokazał, że tym chłopcom jeszcze wiele brakuje do gry na poziomie pierwszoligowym.
Na tle gry w/wym. mogą dziwić decyzje podejmowane przez władze klubu (zarząd, dyrektoriat, trenerzy), którzy pozbyli się przynajmniej kilku już dobrze ukształtowanych młodych piłkarzem kosztem starych i jeszcze młodszych.
Dla przykładu wysyłamy na wypożyczenie Alenię, pozostawiając w drużynie Takiticia, oraz włączając niejako do pierwszej drużyny Puiga.
Moim zdaniem Puig to ewentualna przyszłość Barcy, o ile nadal będzie się rozwijał. Należy tylko zauważyć, że Barca już miała takiego wychowanka, z którym wiązała wielkie nadzieje: S.Roberto, który niestety, podobnie jak wielu innych nie spełnia, nie spełnił pokładanych w nich nadzieji.
Nawiązując jeszcze raz do Puiga i Alenii należy przy tym zauważyć, że Puig jest jedynie o 1,5 roku młodszy od Alenii (odpowiednio 21/22 lata).
Na dzisiaj można z dozą odpowiedzialności powiedzieć, że starszy z nich ma większy potencjał.
Barca miała też młodego, 22 letniego lewego obrońcę Cucurellę - oddała go na wypożyczenie, a w jego miejsce kupiła za 40 mln euro 24 letniego Juniora Fripo. Cucurella się świetnie rozwiną stając się ni to lewym obrońcą ni to skrzydłowym. Można powiedzieć bardziej ofensywna odmiana Alby. No i co robi Barca, zamiast go zatrzymać w klubie daje go na dalsze wypożyczenie. A szkoda.
Przykładów niezrozumiałych decyzji władz klubu można by mnożyć.
Mecz w CdR pokazał, że wspomniana na wstępie trójka w zasadzie winna być nadal ogrywana w drużynie B. Z drużyny rezerw winni być próbowani również inni piłkarze, podobno równie utalentowani, zwłaszcza, że zarząd z niewiadomych powodów kontynuuje politykę wypożyczeń: Miranda, Todibo a teraz mówi się o Wague.
Może warto się zastanowić czy wypożyczenie tych piłkarzy było/będzie dla Barcy korzystne, bo jak się okazuje "awaryjne" korzystanie z "marszu" z piłkarzy drugiego zespołu nie zawsze daje spodziewane efekty.

Jak myślcie czy Ibiza by była Mistrzem Polski :) biorąc pod uwagę jej grę w meczu z nami ?

To poziom polskiej ligi.

Griezmann strzela dwie bramki decydujące o awansie a "Neymarowcy" pier..., że był jednym z najsłabszych na boisku. Hala dzieci :)

Firpo 5(!?) , to ja też inny mecz oglądałem. Fatalna strata, ograny jak dzieciak, a większość jego podań była do Lengleta, na własnej połowie. Dla mnie to zawodnik co najwyżej na Barce B. Z resztą ocen raczej się zgadzam. No i w końcu zaczynamy patrzeć realnie na Fatiego, Pereza i chyba Puiga. Wielcy gracze to raczej z nich nie będą. Co najwyżej dobrzy, może nawet bardzo dobrzy, przy sprzyjających okolicznościach ligowi rzemieślnicy.

O proszę, czyli jednak to nie Semedo był najgorszym zawodnikiem w tym meczu. Uff czyli dalej oglądamy te same mecze.

Oczywiście najsłabsi byli Griezmann, Perez oraz Puig. W dalszej kolejności Semedo i Rakitic. Griezmanna ratują tylko te 2 strzały. Chwała mu za to, że się tam odnalazł i wykorzystał co miał. Oczywisty bohater meczu, obok Neto, który zasłużył spokojnie na ocenę 6, jak nie 7. Uchronił drużynę od 0:2 i na równi z Griezmannem był współautorem wątpliwego sukcesu drużyny.

I teraz wiecie czemu Puig Perez i Fati dostawali tyle szans. Tu trzeba zmiany zarządu i porządnych transferów

Nie można powiedzieć słabo zagrała Barcelona ale najważniejsze że wygrała.

Jestem zdania, że ocena wyjściowa bądź końcowa (temat do dyskusji) powinna być mnożona przez współczynnik klasy przeciwnika, bo na koniec sezonu w ocenie zawodników wychodzą oszukane średnie ocen, jak można porównywać ocenę wyjściową 5 z takiego meczu z oceną wyjściową z meczu LM ( najlepsze kluby starego kontynentu) lub pierwszej 5 LL. Oczywiście współczynniki należy ustalić jasno przed sezonem i się ich trzymać żeby to miało sens np. pierwsza piątka poprzedniego sezonu lub aktualne miejsce w tabeli przed danym meczem 1.9 druga 1.5 itd. a w LM finalista, półfinalista itd.

Dlaczego Neto 5? Jak rozumiem z opisu, to nie popełnił żadnego błędu, a na pewno żadnego rażącego, a do tego obronił setkę Ibizy i utrzymał Barcelonę przy życiu. Dodatkowo mimo kontuzji nie osłabił zespołu, tylko zacisnął zęby i grał dalej. Mimo tego ocena wyjściowa. Dlaczego?

Nie dziwię się, że młodzi wypadli tak słabo, przy tak ostro grającym rywalu lepiej nie ryzykować kontuzją. Perez w pierwszej połowie za każdym razem, gdy był przy piłce dostawał po nogach. Na Fatim kilka nieodgwizdanych fauli w drugiej połowie. Mimo fatalnej gry naszych, sędzia pozwalał na zbyt wiele.

Wychodzi na to że Junior Firpo był jednym z najlepszych zawodników w Barcelonie. Gdyby nie ten fatalny błąd to dostałby 7? Przecież to co zrobił przy tej stracie to była kompromitacja zawodnika. Nota 3 to maks za to co grał ten zawodnik.

Chyba jakiś inny mecz ogladalem bo wg mnie Firpo w defensywie wygladal jak pastuch elektryczny

Ocena Firpo az mnie zatkala. Gosc wyraznie byl najbardziej zagubiony z calej trojki. Minus do tego za ta strate w drugiej polowie gdzie zagrywal na slepo zamiast wybijac. Ogolnie MOIM ZDANIEM najgorszy zawodnik w meczu.

Oczy bolały od oglądania meczu ...

Nie ma co oczekiwać, że Fati będzie nowym Messim, a Puig Iniestą - może po prostu obaj będą na poziomie Pedro i przy dobrym trenerze będą genialni? A może jednak osiągną jeszcze wyższy pułap niż poprzednicy (no dobra, niż Messi to nie, ale wiecie o co mi chodzi). Spokojnie. Wiadomo, piłka karmi się naszymi emocjami i tym, że każdy mecz skrupulatnie analizujemy, ale prawdziwe wnioski można wyciągać dopiero po miesiącach lub całym sezonie.

Swoją drogą czasami jestem ciekaw, jak wyglądałoby ze strony komentujących wchodzenie do składu takich legend jak Puyol, Xavi, Andres czy zwłaszcza Valdes. O Messim nie ma co się rozpisywać, bo to inna, nieosiągalna dla zwykłych śmiertelników liga.

Myślę, że redakcja zapomniała odnotować przy Fatim, że jakoś w okolicach 80 minuty powinna być jedenastka po faulu na nim.

Ustawieniem 3-5-2 (chociaż wczoraj wyglądało to bardziej na 3-7-0) z wahadlami przyklejonymi do linii ciężko jest rozbić autobus. Wszystkie pilki do boku gdzie Fati i Semedo byli osamotnieni. Bez szans na rozegranie i wejście w pole karne

Piewcy talentu Fatiego i przede wszystkim Riquiego mam nadzieje, że widzą, że ich największe walory są w momentach, kiedy wchodzą na podmęczonego przeciwnika powiedzmy 15-20 minut. Dodatkowo przy ich drobnej posturze wystarczy grac z nimi siłowo, kilka ostrzejszych wejść i para uchodzi. Jeżeli ktoś myślał, że nowy trener dając im więcej szans zrobi z nich gwiazdy, to się mylił, oni fizycznie nie są w stanie tego udźwignąć w tym miejscu i czasie.

Neto i Grizi 6 reszta naciągane 3-

Gdyby przykładowo Vidal przez te 9 minut gry zdobył bramke pewnie dostałby note albo zawalił gola a tak bez oceny.Może czas zmienić kryteria , że zawodnik który grał mniej niż powiedzmy 30 minut w ogóle nie powinien otrzymywać oceny ? jedynie słowną laurke ? :P

Wszyscy młodzi dali ciała. Zastanawiające.