VCF

• Lionel Messi 73'
  • 21' Kevin Gameiro
  • 33' Rodrigo Moreno

Przypominamy zasady, którymi kierujemy się podczas wystawiania ocen, zawarte w regulaminie oceniania zawodników. Pamiętajcie, że jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości lub uwagi związane z artykułem i zamierzacie zadać pytanie w komentarzu, zajrzyjcie uprzednio do działu FAQ – bardzo możliwe, że znajdziecie tam gotową odpowiedź. Życzymy owocnego zapoznawania się z tekstem oraz zachęcamy do pozostawiania komentarzy.

Oceniający: BaroPodertos, pax

Gościnnie oceniającym zawodników za finał Pucharu Króla jest pax

Barcelona całkowicie zdominowała mecz pod względem posiadania piłki, jednak był to nie tyle wynik doskonałej gry zawodników środka pola Blaugrany, co z góry założonej taktyki Marcelino. Zawodnicy Valencii cały czas trzymali ustawienie 4-4-2, głęboko sie cofając i grając blisko siebie. Valverde nie miał pomysłu na rozerwanie szyków obronnych przeciwnika. Atak pozbawiony zęba (Suárez) i szybkości (Dembélé) oprócz Leo nie udźwignął ciężaru finału. Jednak formacją, która najbardziej zawiodła (oprócz indywidualnych błędów bocznych obrońców), była pomoc, która zarówno w defensywie, jak i ofensywie nie sprostała spotkaniu. Co niepokojące, to mecz, w którym rywal znalazł odmienny sposób niż Liverpool na wygranie z Azulgraną. Ze względu na nowa formę działu oceniania w zbliżającym się sezonie, dziękuję redakcji za możliwość wystawienia ostatnich ocen w obecnej formule.

Jasper Cillessen

90

• 5
  • 4

Brak próby interweniowania przy pierwszej bramce (choć Holender był trochę zasłonięty). Przy drugim golu Jasper był bez większych szans - Rodrigo uderzył piłkę głową z najbliższej odległości. Brawo za wyjście do rywala w 5' i opóźnienie oddania strzału. Na minus, brak koncentracji w 40' i nieudane przyjęcie piłki od Pique.

0 0 0 0 0 0
22 100% 0 3 0 1

46

• 4
  • 4

W ofensywie, mimo częstego podłączania się do akcji, niczym szczególnym się nie wykazał. Jego zagrania kończyły się: 3', 10', 12' - stratami przy dryblingu, 20' - zbyt mocnym dograniem do Roberto, 29' - wycofaniem piłki, 45' - wypchnięciem go. Wywalczył tylko rzut rożny w 10' i rozegrał niezłą klepkę z Leo w 44'. W defensywie, gdy był przy przeciwniku, nie było źle (25', 32', 37', 42'). Jednak powtórzył te same błędy z pierwszej części sezonu – złe ustawienia i zbyt wolne powroty. Przy pierwszej bramce, wychodząc niepotrzebnie do Guedesa, zostawił autostradę dla Gayi, opuszczając całkowicie prawą obronę, przy drugiej odpuścił Gameiro. Rywal mu ucieka, więc zamiast wykorzystać swoją szybkość, to truchta za nim, jakby trzymał jajko na łyżce. Zmieniony zaraz po przerwie. Drugi sezon w Barcelonie zakończony i nie widać postępu.

0 0 1 0 0 5
49 96% 1 0 1 1

90

• 6
  • 6

Obok Leo drugi, po którym widać było, że chciał tego pucharu. Naprawdę dobre zawody w wykonaniu Gerarda. Kilka udanych interwencji, z których zdecydowanie należy wyróżnić tę z 5' – przytomna asekuracja bramkarza i wybicie futbolówki wślizgiem z linii bramkowej. Starał się napędzać akcje, co przełożyło się na dwa kluczowe podania. W 71' dostał piłkę w polu karnym Valencii, jednak strzał był niecelny. Szkoda, bo okazja była bardzo dobra.

2 0 0 0 1 4
56 93% 2 0 0 3

90

• 6
  • 4

Solidny występ, choć początkowo bardzo nerwowy. W 5' świetna interwencja w obronie zakończona fatalnym podaniem do przeciwnika na sam na sam, ponowne dogranie do przeciwnika w 19'. Dobre akcje obronne - 4', 27', 28', 68', 87'. Miał swój udział w trafieniu Barcelony, gdy po jego strzale Leo dopełnił formalności, do tego dołożył kilka dobrych przerzutów. Na tle zespołu zaprezentował się przyzwoicie.

1 1 0 0 1 4
50 94% 0 2 0 9

90

• 4
  • 4

Zaangażowany negatywnie w utratę obu bramek Przy pierwszej dał się nawinąć na raz, przy drugiej przegrał pojedynek na boku zakończony świetną wrzutką na Rodrygo. W defensywie później już pewniejszy – 17', 28', 33', 81'. W ofensywie widoczny i stale będący opcją do rozegrania. W 26', 27', 33', 59' źle dogrywał w pole karne, w 38', 66', 78', 79' już celnie. Do tego efektowne rozciągnięcie na skrzydło piętką do Coutinho w 21'. Gdyby nie te dwie sytuacje, jego zawody byłby naprawdę dobre. Gdyby...

0 0 1 0 0 5
81 94% 3 2 0 2

Arthur Melo

46

• 4
  • 4

Pomału Arthur zaczyna tracić te atuty, które mimo braku kreacji sytuacji podbramkowych stanowiły o jego sile – spokój, płynność gry i brak strat. W meczu z Valencią większość złych podań miała miejsce w środkowej strefie lub na połowie przeciwnika, jednak to marne pocieszenie, gdyż jego asekuranckie zagrania niczego pozytywnego nie wnosiły. Nie był w stanie posłać choćby jednego dobrego ofensywnego podania, jedynie za niezłe można uznać to z 10' do Semedo. W defensywie wolny i pozostawiający wolne przestrzenie dla przeciwnika. Oby okrzyknięcie „nowym Xavim" zbytnio nie obciążyło go psychicznie w nowym sezonie.

0 0 1 0 1 6
55 93% 0 2 0 0

90

• 4
  • 3

Najlepszy z nominalnych pomocników, jednak za występ nie zasługiwał nawet na ocenę przeciętną. Udane akcje w defensywie w 5', 20', 42', 50', 54', 60', 67', w tym kluczowa w 94', ale również złe zachowanie -  strata w 21' rozpoczynająca kontrę przeciwników czy spóźniona interwencja z faulem w 61'. Starał się grać kreatywnie (14', 18', 58', 77'). Jednak to, co kulało, to ustawienie, często spóźniony z interwencjami, źle poruszający się po boisku, zostawiając zbyt dużo miejsca wbiegającym przez środek zawodnikom Valencii. Nie potrafił przewidywać sytuacji boiskowych, jak i zamykać korytarzy podań. Na tej pozycji w tym wieku powinien grać jak profesor, jednak często wyglądał, jakby był świeżo po maturze.

0 0 2 0 0 9
106 92% 1 9 1 6

76

• 3
  • 3

Sposobem Valverde na zaskoczenie Valencii miała być mobilność Ivana. Często przebywał on w ofensywie, zajmując zarówno pozycję 9-tki, jak i skrzydłowego, by następnie przejmować każde miejsce w pomocy. Co z tego, skoro w każdym miejscu na boisku spisywał się słabo, a jego przesuwanie się na pozycje było w żółwim tempie. W ofensywie w 17' fatalnie podał do Coutinho, marnując szansę na groźna kontrę, podobnie w 42'.  Druga bramka rozpoczęła się złym ustawieniem i odpuszczeniem pressingu Ivana. Strzelał bez powodzenia w 37', 38', 46'. W 63' jako prawoskrzydłowy nieźle dograł w pole karne do Vidala, by po chwili fatalnie dośrodkować. W defensywie niczym szczególnym się nie wyróżnił, był nie tylko bierny w dochodzeniu do przeciwników (5'), ale i źle się ustawiał. Czyżby jego czas w Barcelonie dobiegał końca?

4 1 0 0 2 4
74 95% 0 3 1 2

90

• 4
  • 3

Gra na skrzydle nie jest jego żywiołem. Mimo zaangażowania nie potrafił się odnaleźć tak wysoko, w ofensywie głównie zagęszczał środek ataku, schodząc ze skrzydła. Pozytywna gra na małej przestrzeni skutkująca kluczowymi podaniami w 36', 43', 83'. Jak na tego zawodnika duża liczba strat, nie potrafił uwolnić się spod krycia, przez co prawa strona w pierwszej połowie nie funkcjonowała. W 61' zaliczył stratę skutkującą kontrą przeciwnika. Do tego odpuszczenie asystenta przy pierwszej bramce dla rywala. Przesunięcie go na PO w drugiej połowie nie pogorszyło jego noty, ale niewiele pomogło, jednak widać, że woli wchodzić do ofensywy z drugiej linii, niż czekać z przodu na podanie. Słaby występ.

2 0 0 0 0 10
84 89% 4 1 4 2

90

• 7
  • 7

Osamotniony, zarówno pod względem poziomu, jak i chociażby wsparcia ofensywnego. W pierwszej połowie trzymany w „klatce", podwajany i potrajany, zmuszony się cofać i wchodzić z drugiej linii w zasieki Valencii. Duża liczba strat przy próbach dryblingów i przy grze kombinacyjnej. Był jednak cały czas pod grą, uciekał od indywidualnego krycia, posyłał penetrujące podania w pole karne (7', 23'), dobrze rozrzucał na skrzydła do Alby i Malcoma czy grał kombinacyjnie przed polem karnym. Świetne wejście ze strzałem w słupek w 56', do tego bramka i trzymanie Barcelony do końca z nadzieją na puchar. Zanotował kilka rajdów z piłką, zakończonych niestety głównie zablokowanymi lub niecelnymi strzałami. Najlepszy i jeden z nielicznych, któremu się chciało.

12 3 8 0 1 17
71 84% 2 1 0 2

Philippe Coutinho

90

• 6
  • 4

Nie można mu odmówić zaangażowania w tym meczu. Jednak było widać, że ustawienie go na skrzydle nie jest dobrym pomysłem. Jego drybling nie polegał na zyskiwaniu przestrzeni,  nie grał do linii końcowej, a ścinając do środka nadziewał się na wysoką gardę ustawioną przez zespół z Walencji. Próbował indywidualnych akcji (27') i dobrze wyglądała jego współpraca z Leo. Zanotował kilka niezłych podań (40', 42', 45' (przepuszczenie piłki), 75') i popracował w defensywie (68', 78'). Oddał dwa strzał na bramkę rywala i po jednym z nich Barca zyskała rzut rożny, z którego padła bramka. Po ostatnich niepowodzeniach w tym meczu udało mu się zachować elementy przyzwoitości. Coraz bardziej jego gra i pozycja zaczyna przypominać sytuację Fabregasa z ostatniego sezonu w Barcelonie.

2 1 1 0 1 9
54 85% 4 3 1 0

Arturo Vidal

44

• 4
  • 5

Słaby mecz. W 53' strata przy podaniu do tyłu, w 56' niecelna, sytuacyjna dobitka z 7 metrów po słupku Leo, (mógł to lepiej wykończyć), dobrze ustawiał się w polu karnym, dostając podania od Malcoma i Alby, ale nie potrafił przełożyć ich na sytuacje bramkowe. W 87' strata i odbiór w jednej akcji, do tego niesportowe zachowanie z Wassem i fatalna próba dogrania do Leo w 89'. Nie dał drużynie nic, co mogłoby podwyższyć mu ocenę. W tym meczu nie potrzeba było waleczności Vidala, ale kreatywności i bezwzględnego wykończenia sytuacji podbramkowych. Tego zabrakło.

2 0 0 1 1 6
20 70% 1 1 0 1

Malcom Silva

44

• 7
  • 7

Jego główną zasługą w meczu było uruchomienie prawego skrzydła. Już po kilku sekundach od wejścia był faulowany, w 54' zaliczył przechwyt, w 56' dobra akcja Leo-Malcom-Leo, w 73' dośrodkowanie z rzutu rożnego ze strzałem Lengleta i bramkową dobitką Leo. W 81' dobrze dostrzegł Pique i świetnie podał mu piłkę, a w 85' celnie wrzucił na głowę Leo. Jednak wiele akcji było przeprowadzanych „na siłę", nieprzygotowanych i nieprecyzyjnych. W 77' dokonał złego wyboru - zamiast podać do dobrze ustawionego Roberto, zdecydował się na niepotrzebną wrzutkę. Dodatkowo niecelnie dośrodkowywał w 57', 60', 82', 91', w tym w 94', co skutkowało groźną kontrą przeciwnika. Pokazał się z dobrej strony, ale czy na tyle dobrze, by w Barcelonie doczekać kolejnego sezonu? Zobaczymy.

1 0 1 0 5 3
27 89% 4 0 0 2

Carles Aleñá

14

• 5
  • 4

Grał krótko, ale wystarczająco, aby podsumować jego mało efektywny występ. Spowalnianie akcji i złe podanie do Leo w 90'. Nawet nie starał się być jokerem w tym spotkaniu.

0 0 0 0 0 2
24 92% 0 1 0 0

Czytając oceny za ten mecz (nie oglądałem) wygląda to tak, jakby jedynym zawodnikiem prócz Leo, który chciał zrobić coś kreatywnego był Malcom. @Bagsik88 gdzie jesteś? Masz przykład na dobry mecz Malcoma - gościa bez jakiegokolwiek rytmu meczowego i 'ogrania'.  Ale co tam, przecież wg Ciebie grał w 24 meczach w tym sezonie i "grał słabo", "jest za słaby" itd...

@piieter kłamiesz bo pisałem o 5 dobrych spotkaniach:) swoją drogą jak oceny są ok dla teorii to pasują, jak ja się na nie powołałem to był to słaby argument:)

@piieter " Masz przykład na dobry mecz Malcoma - gościa bez jakiegokolwiek rytmu meczowego i 'ogrania'." - no już nie przesadzaj, bo Malcom od kwietnia grał prawie w każdym meczu.

@Bagsik88 Bo mi po prostu nie chciało się prowadzić jakiejkolwiek dyskusji, i tracić czasu, jak Ty masz nadal klapki na oczach i czepiasz się chłopa, że zagrał w 24 meczach w przeciągu całego sezonu, a nie ma liczb jak Messi. Jeszcze bym to zrozumiał, jakby faktycznie grał w tych 24 meczach od deski do deski, ale facet ma z biedą uzbierane 1000 minut w ciągu całego sezonu - większość z zawodnikami Barcy B czy innymi Boatengami. Przeliczając: 90 x 24 = 2160 minut. Malcom - 1067 minut w 24 meczach. Średnio? Niecałe 45 minut na spotkanie. Z tych 1067 minut, 701 jako nominalny prawy napastnik - jego pozycja. Więc pozostałe 366 minut, grał na nienaturalnej/złej pozycji dla siebie. Nie jest obunożny, jak np Dembele, więc można się skupić jedynie na tych meczach, które rozgrywał na swojej pozycji.  Dodatkowo większość z tych minut nabił w końcówce sezonu w meczach o pietruszkę.
Można go zestawić w tym aspekcie do Coutinho - 3345 minut w sezonie, z czego tylko 487 na nienaturalnej pozycji (kwestia sporna bo wielu uważa, że Cou to ofensywny środkowy pomocnik). Nie mam czasu grzebać głębiej, ale z czystych proporcji wychodzi, że gdyby Coutinho grał tyle co Malcom, miałby 3,5 bramki i 1,6 asysty. Malcom pod tym względem wygląda podobnie: 4/2. Jednak biorąc pod uwagę rytm meczowy Coutinho a Malcoma, to jednak młodszy Canarinho wychodzi o wiele lepiej. Nie wpsominając o składach w jakich wychodzili obaj na mecze oraz to, ile "ogonów" wlicza się w statystyki Malcoma.
Dembele? Pod względem suchych licz zostawił obu daleko w tyle pomimo kontuzji.

Sam chciałeś żeby podać Ci w jakich meczach Malcom dobrze wypadał. Wcześniej nie podawałem, a teraz sam "nasunął się" mecz. Dodatkowo wku*wiłeś mnie więc jednak trochę pogrzebałem.
Chciałeś cyferek i statystyk, to masz.
Ty i tak powiesz, że "słabo podaje", "słaby jest", itd.

@piieter od 30 marca Barca rozegrała we wszystkich rozgrywkach 15 meczów, Malcom wystąpił w 9 z nich.
Chyba masz inne pojęcie rytmu meczowego, takie swoje xD

@Yoshi94 wystąpił fakt ale ile minut w nich zagrał????

@piieter Boże jakie kłamstwa.
Zagrał 5 dobrych spotkań - Espanyol, Villarreal, Inter, Real, Valencia. Tylko po Realu miał dłuższą przerwę niesprawiedliwą - choć to spotkanie jakieś mega super nie było. Po Espanoylu i Villarreal słabe spotkania z Huesca - pierwszy skład i wszedł z Atletico. Po Interze dostał szansę w pierwszym składzie z Betisem.
zagrał 4, 12, 19 i 25 maja - wszystko w pierwszym składzie.
do 10 min zagrał tylko w 7 spotkaniach.  W 11 spotkaniach wychodził w pierwszym składzie - tylko w CdR wyszedł z drugim składem. Tak to grał z pierwszym.
Ile strat i jakie ma oceny...traci co 3-4 piłkę.Udział przy bramce co 177 min. Zobacz sobie jak np. Origi się zaprezentował.
Słabe podania - spójrz na celność, słabe wykończenie - ile oddał strzałów, a ile ma bramek?(Np. Real) Słaba gra w pressingu - ile ma odbiorów?, kiepskie przyjęcie  (początek z Realem) - liczba strat.
Brak rytmu meczowego? Jak Arthur wywalczył sobie miejsce?  Malcom sam dobrze zagrał pomimo braku rytmu z Espanyolem i Villarreal, a później grał słabo w następnych spotkaniach - czemu wbrew teorii?
Tak to jest jak się rzeczywistość próbuje zakłamać.

@Marjando w LM z Live 10min, w dwóch spotkaniach po pół godziny, w finale PK połowe, a reszta meczy to 90 min lub powyżej 70. Mało?

@Yoshi94 A może weźmiesz pod uwagę też resztę sezonu?
No ale ok, grał od 30 marca kolejno:
30.03 - LL - Espanyol - 31 min - asysta
2.04 - LL - Villareal - 90 min - bramka i asysta,
6.04 - LL - Atletico - 27 min,
10.04 - LM - ManUtd - 0 minut
13.04 - LL - Huesca - 90 minut w składzie z ogórkami bo liga już prawie pewna po zwycięstwie z Atletico tydzień wcześniej
16.04 - LM - ManUtd - 0 minut
20.04 - LL - RSSS - 0 minut
23.04 - LL - Alaves - 0 minut
27.04 - LL - Levante - 0 minut
1.05 - LM - Liverpool - 0 minut
4.05 - LL - Celta - 90 minut w składzie (na lewym skrzydle) z ogórkami bo liga już pewna
7.05 - LM - Liverpool - 10 minut
Co miał pokazać w reszcie meczy (2) o pietruszkę, w których grał?
W finale z Valencią pokazał się raczej z dobrej strony.

Faktycznie, rytm miał jak dobrze ustawiony diesel. Ja nie wiem czemu nie odpalił. (ironia i sarkazm).

@Marjando ponad 500

@Bagsik88 Jakie kłamstwa? :O Podałem Ci suche liczby a Ty zarzucasz mi kłamstwa? Ogarnij się chłopie. Chciałeś suchych faktów, a jak je dostałeś to zarzucasz kłamstwo. Wiesz co to znaczy rytm? Malcom dostał szansę w dwóch meczach z rzędu w pierwszym składzie W MAJU. W MECZACH O PIETRUSZKĘ. W MAJU TEŻ SKOŃCZYŁ SIĘ SEZON. OCHŁOŃ.
Co do Artura? a kto miał grać w tym środku? Dostawał szanse, które wykorzystał, a następnie dostawał kolejne OD POCZĄTKU.