Valencia CF

VCF

• Lionel Messi 39' (k.), 64'
  • 24' Kevin Gameiro

Barça po zaciętej rywalizacji zremisowała z Valencią 2:2 na Camp Nou w 22. kolejce LaLigi. Bramki dla gości zdobywali Gameiro i Parejo, zaś dla Barçy trafiał niezawodny Leo Messi. Piłkarze Ernesto Valverde przez większą część spotkania kontrolowali grę, jednak kilka chwil nieuwagi w pierwszej połowie kosztowało ich pierwszą od dłuższego czasu utratę punktów.

Przed meczem wiadomo było, że fizycznie może być to wycieńczające spotkanie dla obu drużyn, które w środku tygodnia rozgrywały trudne mecze w ćwierćfinale Pucharu Króla. Zarówno Valencia, jak i Barça w dramatycznych okolicznościach awansowały do półfinałów, stąd kilka zmian w składach obu zespołów. W Barcelonie zabrakło wykartkowanego Sergio Busquetsa i Jordiego Alby, na ławce mecz rozpoczął również Arthur, zastąpiony przez Aleñę.

Pierwsze minuty szybko potwierdziły przypuszczenia o ciekawym i intensywnym widowisku. Po zaledwie kilku minutach groźną akcję wyprowadziła Valencia, z prawej strony Wass świetnie dograł do Parejo, strzał sparował Ter Stegen, zaś dobitka Czeryszewa wylądowała na słupku. Po chwili Barça otrząsnęła się z letargu i zdołała odgryźć się rywalowi kilkoma groźnymi atakami. Swoich sił w starciu z Neto próbowali kolejno Semedo, Coutinho czy Messi, jednak żaden z nich nie znalazł sposobu na pokonanie golkipera Valencii. W 15. minucie meczu dobrą kontrę wyprowadził Rodrigo, podał do Gameiro, a ten nie pomylił się w starciu sam na sam z Ter Stegenem i było 0:1. Undiano Mallenco popełnił jednak w tej akcji błąd, gdyż chwilę wcześniej nie odgwizdał ewidentnego faulu na Leo Messim pod drugim polem karnym. Poirytowana Barça starała się o dalsze sytuacje, jednak w poczynania Blaugrany wkradła się niedokładność i pośpiech. Skorzystała z tego ekipa Los Che, która po wrzutce w pole karne i nieodpowiedzialnym zachowaniu Sergiego Roberto (ewidentny faul na Wassie) otrzymała rzut karny. Do piłki podszedł Dani Parejo i podwyższył prowadzenie gości.

Nie minęło pięć minut i euforia graczy Marcelino zaczęła powoli gasnąć. Nieostrożne zachowanie Toniego Lato w polu karnym wykorzystał Nélson Semedo, który wywalczył rzut karny dla Barcelony. Jedenastkę pewnie wykorzystał Leo Messi, nawiązując kontakt na nieco ponad pięć minut przed przerwą. Więcej goli w pierwszej odsłonie nie padło, choć wśród culés wzrosły apetyty na kolejną w przeciągu kilku dni remontadę.

Druich 45 minut rozpoczęło się od mocnego uderzenia Azulgrany, która zepchnęła rywali do wręcz rozpaczliwej defensywy. Już dwie minuty po przerwie mógł wyrównać Messi, ale znów na jego drodze stanął dobrze dysponowany Neto. Chwilę później z dystansu próbował Aleńa, lecz Brazylijczyk i tę próbę wyłapał bez większych problemów. Większe ryzyko Barçy to również większa szansa na kontry rywali - próbował z tego skorzystać Rodrigo, jednak dwukrotnie chybił i ekipa Dumy Katalonii wciąż pozostawała w grze. Nadeszła w końcu 64. minuta. Na skraju pola karnego piłkę z Leo Messim rozegrał Vidal, Argentyńczyk znalazł sobie lukę między dwoma obrońcami i huknął jak z armaty, doprowadzając do wyrównania stanu rywalizacji. Wydawało się, że Barça powalczy jeszcze o trzeciego gola, by zachować dystans do rywali w lidze, jednak dało o sobie znać zmęczenie ze środowego starcia z Sevillą. Pod koniec próbowali jeszcze Coutinho czy Suárez, jednak nieskutecznie, w związku z czym spotkanie zakończyło się wynikiem remisowym.

Po wydarzeniach ostatnich dni śmiało możemy stwierdzić, że Barça staje się specjalistą od regularnych remontad. Zaczęło się od rewanżu z Levante, potem Sevillą, zaś dziś połowicznie udało się to z kolejną drużyną z Walencji. Pytanie, czy jest to pokłosie nietrafionych decyzji Ernesto Valverde jeśli chodzi o rotowanie składem? Czy może drużyna zwyczajnie lepiej prezentuje się, grając pod presją wyniku z pierwszego spotkania? Odpowiedź siedzi w głowach piłkarzy. Tym razem odrabianie strat w trybie ekspresowym może mieć jednak inne konsekwencje. Zbliża się bowiem El Clásico w półfinale Pucharu Króla, które z pewnością będzie nie mniej zaciętym pojedynkiem od tych z Valencią czy Sevillą. Przed szkoleniowcem Barçy trudne zadanie umiejętnego rozłożenia sił piłkarzy na najbliższe tygodnie, gdzie Leo Messiego i spółkę czekają trudne wyjazdy do Bilbao i Sewilli, starcia z Realem Madryt oraz pierwszy mecz 1/8 finału Ligi Mistrzów z Olympique Lyon. Jednego możemy być pewni - zaangażowania i walki z żadnej ze stron na 100% nie zabraknie.

Chwila, chwila w drugiej połowie zostały przeprowadzone sześć zmian. Za 1 zmianę zwykle dolicza się 30 sekund co juz daje 3 minuty. Do tego wspaniałe celebrowanie wybicia piłki przez Neto które łącznie zabrało, hmm szacując około kolejne 30/40 sekund gry. Do tego kartki, faule, dyskusje. Wychodzi 5/6 minut.
Brawo sędziowie, na chuj wam VAR, wy wiecie najlepiej.