O sobie

• Zainteresowania Piłka nożna, koszykówka, F1, boks
  • Ulubiony zawodnik Ronald Koeman, Gheorghe Hagi, Michael Laudrup, Christo Stoiczkow, Carles Puyol, Ronaldinho, Xavi, Andres Iniesta, Leo Messi
  • Ulubione zespoły FC Barcelona
  • Barcelonie kibicuję od 1992 roku, kiedy Barça wygrała z Sampdorią w finale Pucharu Europy.

• Dni w serwisie 37
  • Liczba komentarzy 205
  • Polecenia 384

Komentarze

4

Nic lepszego już dzisiaj nie przeczytam.

1

@Cochise Po meczu Barcelona vs Sampdoria w finale Pucharu Europy 1992. Tacy piłkarze jak Koeman, Stoiczkow, czy później Hagi, ale też trener Cruyff przyciągnęli mnie do Barçy, choć wielu moich znajomych kibicowało Milanowi z van Bastenem, Gullitem i Rijkaardem. Na początku to było bardziej śledzenie wyników, bo byłem młody, ale później regularne oglądanie meczów, wyjazdy.

9

15 lat temu miał miejsce finał Ligi Mistrzów w Stambule, w którym Milan, pomimo prowadzenia 3:0, przegrał z Liverpool'em po rzutach karnych.
Jak ten czas szybko leci!
Przypomnę jeszcze składy obu drużyn:
Liverpool:
Dudek - Traore, Hyypiá, Carragher, Finnan - Alonso, Gerrard - Riise, Kewell, Garcia - Baros.
Milan:
Dida - Maldini, Nesta, Stam, Cafu - Gattuso, Pirlo, Seedorf - Kaka - Szewczenko, Crespo.

5

@CZaras To zaproponuj temat, który będzie Ciebie interesował. Napisz posta po którym będzie ciekawa dyskusja. To nie takie trudne...

0

@ShawnC I to też jest problem. Nie mamy szybkiego skrzydłowego. Messi schodzi na ,,10", a Griezmann nie należy do zawodników dobrze czujących się w pojedynkach biegowych.

Zobacz wszystkie

20

Szósty odcinek serii o najlepszych duetach/tercetach/ kwartetach w historii piłki nożnej. (PS. Każdego, który napisze komentarz lub zostawi ,,zielonego" będę oznaczał przy następnej części - jest to dla mnie znak, że jest się zainteresowanym tą serią. Nowych postów można spodziewać się codziennie w godzinach wieczornych). (PS 2. Kolejność w jakiej publikuje nie ma nic wspólnego z rankingiem).
Dzisiaj na prośbę użytkownika @emeu opiszę ofensywny kwartet AS Monaco z sezonu 2003/04:
#6
⚽️ Fernando Morientes
⚽️ Ludovic Giuly
⚽️ Dado Prso
⚽️ Jerome Rothen
Zacznijmy od tego, jak doszło do tego, że powstał taki kwartet. Ludovic Giuly do AS Monaco przyszedł już w 1998 roku, za 7,5 mln euro. Fernando Morientes został do AS Monaco tylko wypożyczony z Realu Madryt na jeden sezon. Dado Prso do Monte Carlo zawitał już w 1997 roku, po wcześniejszym pobycie w Stade Raphaëlois. Chorwat, w czasie swojej kariery w Monaco, został wypożyczony na dwa lata (1997 - 1999) do Ajaccio. Jerome Rothen w klubie przebywał od 2002 roku, kiedy został kupiony za 4,5 mln z Troyes. Kwartet zaczął więc działać wraz z przyjściem Morientesa.
Początki tego kwartetu sięgają 9 kolejki Ligue 1 i spotkania z Guingamp 4 października 2004 roku. Wtedy Monaco zagrało ustawieniem 4- 3- 3, w pomocy wystąpił Rothen, a napad stworzyli: Giuly, Morientes i Prso. Bohaterem spotkania okazał się Giuly, który ustrzelił dublet, a Monaco wygrało 2:1. Takie ustawienie trener, Didier Deschamps zastosował też w następnym meczu ligowym z Auxerre (remis 1:1). Monaco było pierwsze w Ligue 1, ale pierwszy prawdziwy pokaz siły nastąpił 4 listopada, na własnym stadionie w meczu Ligi Mistrzów z Deportivo de La Coruña. W tym spotkaniu z przodu zagrał tercet: Rothen, Giuly, Prso, a zabrakło Morientesa. Już w 29 minucie gry Monaco prowadziło 4:0. Dublet ustrzelił Prso, a bramki dołożyli Rothen i Giuly. Jednak Deportivo odpowiedziało dwoma bramkami. Jeszcze przed przerwą hat - tricka skompletował Prso i po pierwszych 45 minutach ekipa z Francji prowadziła 5:2. Tuż po przerwie strzelili jeszcze Plasil i po raz czwarty Prso. Do końca meczu po jednym golu strzelili jeszcze zawodnicy Monaco i Deportivo. Mecz zakończył się szalonym wynikiem 8:3, a Prso trafił cztery razy w ciągu jednego spotkania Ligi Mistrzów. Rok 2003 Monaco skończyło z awansem do fazy pucharowej Ligi Mistrzów i z prowadzeniem w Ligue 1.
W 1/8 finału Ligi Mistrzów Monaco z wielkim trudem wyeliminowało Lokomotiw Moskwa. W ćwierćfinale Monaco nie miało szczęścia. Ekipa Didiera Deschampsa trafiła na Real Madryt z m.in. Ronaldo Nazario, Zinedine'm Zidane'm, Figo, Raulem, Beckhamem, czy Roberto Carlosem. W pierwszym meczu, w Madrycie, Los Blancos wygrali 4:2. W rewanżu, bramkę na 5:2 w dwumeczu strzelił w 36 minucie Raul. Kiedy wydawało się, że ,,Galacticos" przejdą dalej, stał się cud. Tuż przed przerwą gola strzelił Giuly, a tuż po przerwie Morientes. Zwycięskie, przepiękne trafienie padło łupem Giuly'ego. Monaco sensacyjnie wyeliminowało Real Madryt!
W półfinale naprzeciw Monaco stanęło Chelsea. Na szybkiego gola Prso w 17 minucie jeszcze szybciej odpowiedział Crespo. Od 53 minuty Francuzi musieli grać w osłabieniu, bo czerwoną kartkę ujrzał Zikos. To nie przeszkodziło Monaco przechylić szalę na swoją korzyść i zwyciężyli 3:1 dzięki trafieniom Morientesa i Nondy. Kolejna sensacja z udziałem tego zespołu stała się faktem! Gdy wydawało się, że finał Ligi Mistrzów, Monaco ma zapewniony, to zaczęły się schody. W rewanżu na Stamford Bridge Chelsea wyszło bardzo zmotywowane i zaczęło od prowadzenia 2:0. Taki wynik dawał ,,The Blues" awans. Monaco jednak wzięło się w garść i doprowadziło do zwycięskiego remisu po bramkach Ibarry i Morientesa.
Ostatnią przeszkodą dzielącą Monaco od zwycięstwa w Lidze Mistrzów było FC Porto. Drużyna, która tak, jak Monaco sprawiła sporą sensację. Niestety, ale Monaco nie sprostało ostatniemu zadaniu. W finale francuska ekipa dostała bolesne 0:3.
W Ligue 1 ostatecznie nie udało się zdobyć mistrzostwa Francji.
Kwartet po tak udanym sezonie szybko się rozpadł, ponieważ został wykupiony przez lepsze zespoły. Giuly przeszedł za 8,5 mln euro do FC Barcelony, Morientes wrócił z wypożyczenia do Realu Madryt, Prso przeszedł do Glasgow Rangers, a Jerome Rothen za 10 mln euro do PSG.
Statystyki kwartetu w sezonie 2003/04:
Fernando Morientes - 43 mecze, 22 gole, 3 asysty.
Ludovic Giuly - 42 spotkania, 18 bramek, 3 asysty.
Dado Prso - 45 meczy, 16 goli, 0 asyst.
Jerome Rothen - 49 spotkań, 1 gol, 7 asyst.
Łącznie: 179 spotkań, 57 bramek, 13 asyst.

Poprzedni post (kwartet Kaka - Pirlo - Seedorf - Gattuso):
Oznaczeni:
@Hiacynk, @Janiama, @Arkon, @NeroTFP, @DLFCB, @matirix20, @koziar, @VamosRakieta, @Krisgum.

18

Piąty odcinek serii o najlepszych duetach/tercetach/ kwartetach w historii piłki nożnej. (PS. Każdego, który napisze komentarz lub zostawi ,,zielonego" będę oznaczał przy następnej części - jest to dla mnie znak, że jest się zainteresowanym tą serią. Nowych postów można spodziewać się codziennie w godzinach wieczornych). (PS 2. Kolejność w jakiej publikuje nie ma nic wspólnego z rankingiem).
Dzisiaj przedstawię kwartet pomocników:
#5
⚽️ Kaka
⚽️ Andrea Pirlo
⚽️ Clarence Seedorf
⚽️ Gennaro Gattuso

Ten kwartet pomocników powstał w 2003 roku, kiedy do AC Milanu z Sao Paulo za 8,5 mln euro przyszedł Kaka. Już w pierwszym sezonie funkcjonowania tego kwartetu Milan zdobył upragnione Serie A, a Kaka świetnie wpasował się do zespołu. Poniżej zamieszczam statystyki tego kwartetu z sezonu 2003/04:
Kaka - 45 spotkań, 14 goli, 7 asyst.
Andrea Pirlo - 44 mecze, 8 bramek, 8 asyst.
Clarence Seedorf - 45 spotkań, 3 gole, 8 asyst.
Gennaro Gattuso - 45 meczy, 2 gole, 2 asysty.
Łącznie: 179 meczy, 27 goli, 25 asyst.

Sezon 2004/05 miał bardzo gorzki koniec, mimo dobrych zapowiedzi. W Serie A, z powodu afery Calciopoli nie przyznano tytułu Mistrza Włoch. Jednak największy niedosyt Rossoneri mieli z powodu finału Ligi Mistrzów. Mimo prowadzenia 3:0, Liverpool doprowadził do 3:3, a w rzutach karnych Mediolańczyków zatrzymał ,,Dudek Dance". Ostatecznie po sezonie 2004/05 do gabloty Milanu wpadł tylko wygrany Superpuchar Włoch. Kaka stał się już liderem pomocy Milanu i zachwycał całą Europę.
Statystyki kwartetu z sezonu 2004/05:
Kaka - 51 spotkań, 9 goli, 20 asyst.
Andrea Pirlo - 43 mecze, 5 bramek, 10 asyst.
Clarence Seedorf - 49 spotkań, 7 goli, 8 asyst.
Gennaro Gattuso - 45 meczy, 0 goli, 2 asysty.
Łącznie: 188 meczy, 21 goli, 40 asyst.

Kolejny sezon 2005/06 Milan zakończył bez żadnego trofeum. Znowu szansa była w Lidze Mistrzów, ale w półfinale lepsza okazała się FC Barcelona. Kluczowa okazała się bramka Ludovica Giuly'ego z pierwszego meczu. W Serie A Milan uplasował się na trzecim miejscu, za Romą i Interem.
Statystyki kwartetu z sezonu 2005/06:
Kaka - 49 spotkań, 19 goli, 12 asyst.
Andrea Pirlo - 49 meczy, 5 goli, 6 asyst.
Clarence Seedorf - 49 spotkań, 6 goli, 8 asyst.
Gennaro Gattuso- 49 meczy, 3 bramki, 2 asysty.
Łącznie: 196 meczy, 33 gole, 28 asyst.

Sezon 2006/07 był najbardziej owocny ze wszystkich siedmiu sezonów działania kwartetu. Co prawda, w Serie A bezkonkurencyjny był Inter, ale Liga Mistrzów padła łupem Milanu, a co ważne w finale tych rozgrywek Rossoneri zrewanżowali się ,,The Reds". Dodatkowo, za rok 2007 ,,Złotą Piłkę" odebrał Kaka. Ponadto piąte miejsce zajął Andrea Pirlo, a ex aequo 19 Seedorf i Gattuso.
Statystyki kwartetu z sezonu 2006/07:
Kaka - 48 spotkań, 18 goli, 11 asyst.
Andrea Pirlo - 52 mecze, 3 gole, 10 asyst.
Clarence Seedorf - 51 spotkań, 10 goli, 9 asyst.
Gennaro Gattuso - 47 meczy, 1 bramka, 3 asysty.
Łącznie: 198 meczy, 32 gole, 33 asysty.

Przed sezonem 2007/08 do klubu za 24 mln euro przyszedł 17 - letni Alexandre Pato, który miał być kolejną Brazylijską gwiazdą, ale dobrze wiemy jak skończyła się jego przygoda z Milanem...
Jedynym plusem kampanii 2007/08, jeśli chodzi o trofea, było wygranie Klubowych Mistrzostw Świata i Superpucharu Europy. Reszta potoczyła się fatalnie. W Serie A Milan zajął tylko piąte miejsce, a z Ligi Mistrzów i Pucharu Włoch odpadł już w 1/8 finału.
Statystyki kwartetu z sezonu 2007/08:
Kaka - 41 meczy, 19 goli, 16 asyst.
Andrea Pirlo - 45 spotkań, 5 goli, 12 asyst.
Clarence Seedorf - 42 mecze, 10 bramek, 7 asyst.
Gennaro Gattuso - 43 mecze, 1 gol, 1 asysta.
Łącznie: 171 meczy, 35 goli, 36 asyst.

W letnim okienku transferowym 2008/09 do Milanu przyszli dwaj zawodnicy z FC Barcelony. Pierwszym z nich był Gianluca Zambrotta, a drugim oczywiście Ronaldinho. Ten sezon także można było spisać na straty. W Pucharze UEFA, Milan odpadł w 3 rundzie, a Serie A skończył na drugim miejscu.
Statystyki kwartetu w sezonie 2008/09:
Kaka - 36 meczy, 12 goli, 16 asyst.
Andrea Pirlo - 29 spotkań, 2 gole, 3 asysty.
Clarence Seedorf - 41 spotkań, 6 goli, 6 asyst.
Gennaro Gattuso - 16 meczy, 1 gol, 4 asysty.
Łącznie: 122 mecze, 21 goli, 29 asyst.

Po sezonie 2008/09 za aż 67 mln euro, do Realu Madryt odszedł Kaka. Kwartet: Kaka - Pirlo - Seedorf - Gattuso stanowił o sile pomocy Milanu przez sześć sezonów.

Podsumowanie:
Sezon 2003/04: 179 meczy, 27 bramek, 25 asyst.
Sezon 2004/05: 188 spotkań, 21 goli, 40 asyst.
Sezon 2005/06: 196 meczy, 33 gole, 28 asyst.
Sezon 2006/07: 198 spotkań, 32 gole, 33 asysty.
Sezon 2007/08: 171 meczy, 35 goli, 36 asyst.
Sezon 2008/09: 122 spotkania, 21 goli, 29 asyst.
Łącznie przez sześć sezonów: 1054 mecze, 169 bramek, 191 asyst.

Łącznie przez sześć sezonów w Milanie:
Kaka - 270 meczy, 91 goli, 82 asysty.
Andrea Pirlo - 262 mecze, 28 goli, 49 asyst.
Clarence Seedorf - 277 meczy, 42 gole, 46 asyst.
Gennaro Gattuso - 245 spotkań, 8 goli, 14 asyst.
Łącznie: 1054 mecze, 169 bramek, 191 asyst.

Poprzedni post (tercet Platini - Tigana - Giresse):

Oznaczeni:
@Hiacynk, @Janiama, @Arkon, @NeroTFP, @VamosRakieta, @koziar, @matirix20, @Krisgum, @Triv44, @burcioszka.

17

@Kubox Oczywiście, że tak.

13

Siódmy odcinek serii o najlepszych duetach/tercetach/ kwartetach w historii piłki nożnej. (PS. Każdego, który napisze komentarz lub zostawi ,,zielonego" będę oznaczał przy następnej części - jest to dla mnie znak, że jest się zainteresowanym tą serią. Nowych postów można spodziewać się co jakiś czas w godzinach wieczornych). (PS 2. Kolejność w jakiej publikuje nie ma nic wspólnego z rankingiem).
Na dzisiaj przygotowałem tercet, który rządził ofensywą Bayernu przez 10 sezonów:
⚽️ Arjen Robben
⚽️ Franck Ribery
⚽️ Thomas Müller
Tercet Robben - Ribery - Müller narodził się wraz z przybyciem Robbena pod koniec letniego okienka transferowego 2009. Holender Bawarczyków kosztował 25 mln euro. Od dwóch lat w Bayernie przebywał Franck Ribery. W 2007 roku swoim odejściem osłabił Marsylię, choć zasilił konto francuskiego klubu 30 mln euro. Müller zaś w akademii zespołu z Monachium przebywał już od jedenastego roku życia.
Już pierwszy sezon działania tercetu (2009/10) był bardzo owocny. Müller okazał się ogromnym talentem, Robben sprawdzonym transferem, a Ribery potrzebnym elementem w układance. Bayerm wygrał Bundesligę i Puchar Niemiec. Do trypletu zabrakło tylko zwycięstwa w Lidze Mistrzów. W finale drużynę pod wodzą Louisa van Gaala powstrzymał Inter Mourinho, a konkretnie Diego Milito, który ustrzelił dublet.
Statystyki tercetu w sezonie 2009/10:
Arjen Robben: 37 meczy, 23 bramki, 8 asyst.
Franck Ribery: 30 spotkań, 7 goli, 13 asyst.
Thomas Müller: 52 mecze, 19 bramek, 16 asyst.
Kampania 2010/11 była wielkim zawodem. W Bundeslidze Bayern zajął dopiero trzecie miejsce, a w Lidze Mistrzów odpadł już na etapie 1/8 finału. Nie udało się nawet w Pucharze Niemiec, gdzie przeszkodą nie do przejścia okazał się półfinał. Z kontuzjami przez cały sezon zmagał się Robben, ale mimo to zaliczył świetne statystyki. Kwitł za to talent Müllera. Bardzo dobre liczby zanotował natomiast Ribery.
Statystyki tercetu w sezonie 2010/11:
Arjen Robben: 18 spotkań, 13 goli, 13 asyst.
Franck Ribery: 32 mecze, 11 goli, 22 asysty.
Thomas Müller: 48 meczy, 19 goli, 19 asyst.
W sezonie 2011/12 stery przejął już niezawodny Jupp Heynckes. Drużyna grała o niebo lepiej, ale gablota znów była pusta. Na krajowym podwórku Bayern przegrał z Borussią, ponieważ zajął drugie miejsce w Bundeslidze i przegrał finał Pucharu Niemiec. Dodatkowo w finale Ligi Mistrzów, po dramatycznym meczu lepsze okazało się Chelsea.
Statystyki tercetu w sezonie 2011/12:
Arjen Robben: 36 meczy, 19 goli, 10 asyst.
Franck Ribery: 50 spotkań, 17 goli, 27 asyst.
Thomas Müller: 53 mecze, 11 goli, 20 asyst.
W końcu nastąpił jeden z najpiękniejszych sezonów w historii Bayernu. Ekipa z Monachium stała się drużyną nie do powstrzymania (czego i my doświadczyliśmy w półfinale Ligi Mistrzów na własnej skórze) i sięgnęła po tryplet.
Statystyki tercetu w sezonie 2012/13:
Arjen Robben: 31 meczy, 13 goli, 13 asyst.
Franck Ribery: 43 spotkania, 11 goli, 23 asysty.
Thomas Müller: 47 meczy, 23 gole, 17 asyst.
W sezonie 2013/14 do stolicy Bawarii zawitał Pep Guardiola. Nie udało mu się obronić tytułu Ligi Mistrzów. Wygrał za to Bundesligę i Puchar Niemiec, a także KMŚ.
Statystyki tercetu w sezonie 2013/14:
Arjen Robben: 45 meczy, 21 goli, 17 asyst.
Franck Ribery: 39 spotkań, 16 bramek, 15 asyst.
Thomas Müller: 51 meczy, 26 goli, 14 asyst.
W letnim okienku transferowym 2014 do Bayernu zawitał Robert Lewandowski. Bawarczycy w półfinale Ligi Mistrzów 2014/15 musieli uznać wyższość tercetu MSN. Jedyną zdobyczą ekipy Guardioli okazała się Bundesliga.
Statystyki tercetu z sezonu 2014/15:
Arjen Robben: 30 meczy, 19 bramek, 9 asyst.
Franck Ribery: 23 spotkania, 9 goli, 10 asyst.
Thomas Müller: 48 meczów, 21 goli, 18 asyst.
Kampania 2015/16 była ostatnią Guardioli w Monachium. I w tej nie udało mu się zdobyć upragnionej Ligi Mistrzów. Bayern odpadł w półfinale z Atletico. Na krajowym podwórko rządził jednak nieprzerwanie, czego owocem była wygrana Bundesliga i Puchar Niemiec.
Statystyki tercetu z sezonu 2015/16:
Arjen Robben: 22 mecze, 7 goli, 3 asysty.
Franck Ribery: 22 spotkania, 2 gole, 6 asyst.
Thomas Müller: 49 meczy, 32 bramki, 12 asyst.
W sezonie 2016/17 trenerem Bayernu był już Carlo Ancelotti. W Lidze Mistrzów Bawarczycy powinni awansować do półfinału, ale przepchnięty przez sędziów został Real. Bundesliga klasycznie została wygrana, ale to było jedyne trofeum w sezonie 2016/17.
Statystyki tercetu w sezonie 2016/17:
Arjen Robben: 37 meczy, 16 goli, 14 asyst.
Franck Ribery: 32 spotkania, 5 bramek, 17 asyst.
Thomas Müller: 42 mecze, 9 goli, 17 asyst.
Sezon 2017/18 nie różnił się dużo z poprzednią kampanią. Po raz kolejny w Lidze Mistrzów Bayern został wyeliminowany przez Real, a Pucharu Niemiec nie udało się ugrać. Bundesliga klasycznie zasiliła gablotę drużyny z Bawarii.
Statystyki tercetu w sezonie 2017/18:
Arjen Robben: 34 mecze, 7 goli, 12 asyst.
Franck Ribery: 34 mecze, 6 bramek, 6 asyst.
Thomas Müller: 45 spotkań, 15 goli, 18 asyst.
Ostatni, dziesiąty sezon tercetu to kampania 2018/19. Bayern znowu potwierdził swoje panowanie w Niemczech (Bundesliga, Puchar Niemiec). Nie popisał się za to w Lidze Mistrzów, gdzie odpadł już w 1/8 finału z Liverpool'em.
Statystyki tercetu w sezonie 2018/19:
Arjen Robben: 19 meczy, 6 goli, 2 asysty.
Franck Ribery: 38 meczy, 7 bramek, 4 asysty.
Thomas Müller: 45 meczy, 9 goli, 16 asyst.
Po tym sezonie Arjen Robben ogłosił zakończenie kariery, a Franck Ribery przeniósł się do Fiorentiny.
Łącznie przez dziesięć sezonów działania tercetu:
Arjen Robben: 309 meczy, 144 gole, 101 asyst.
Franck Ribery: 343 mecze, 91 bramek, 143 asysty.
Thomas Müller: 480 spotkań, 184 bramki, 167 asyst.
Łącznie cały tercet przez dziesięć sezonów działania:
1132 mecze, 419 goli, 411 asyst.

Ostatni post (kwartet Morientes - Giuly - Prso - Rothen):
Oznaczeni:
@Hiacynk, @Janiama, @Arkon, @NeroTFP, @emeu, @Avada Kedavra, @Lord_Vader, @matirix20,
@VamosRakieta, @Krisgum.

11

Trzeci odcinek serii o najlepszych duetach/tercetach/ kwartetach w historii piłki nożnej. (PS. Każdego, który napisze komentarz lub zostawi ,,zielonego" będę oznaczał przy następnej części - jest to dla mnie znak, że jest się zainteresowanym tą serią. Nowych postów można spodziewać się codziennie w godzinach wieczornych). (PS 2. Kolejność w jakiej publikuje nie ma nic wspólnego z rankingiem).
Dzisiaj na prośbę @Arkon przybliżę jeden z najbardziej charakterystycznych tercetów w historii footballu. Tercet, który występował ze sobą i w jednej reprezentacji, i w jednym klubie.
Najpierw, w 1987 roku, do AC Milanu trafili Marco van Basten i Ruud Gullit. Za 22 - letniego van Bastena Rossoneri zapłacili Ajax'owi 1,13 mln euro. Pozyskanie Gullita przeszło do historii, bo Silvio Berlusconi za 24 - letniego Holendra zapłacił 6,75 mln euro, pobijając światowy rekord w kwocie transferu! Gullit za rok 1987 dostał ,,Złotą Piłkę", wyprzedzając m.in. Paulo Futre, czy Emilio Butragueño. W 1988 roku odbyły się Mistrzostwa Europy w Niemczech. Holandia wyszła ze swojej grupy za ZSSR, a przed Irlandią i Anglią. W półfinale Pomarańczowi zmierzyli się z Niemcami. Pierwszego gola z rzutu karnego strzelił Lothar Matthäus, ale jedenastkę dla Holendrów wykorzystał 20 minut później Ronald Koeman. Zwycięskiego gola strzelił w 89 minucie gry Marco van Basten. W wielkim finale Oranje zmierzyli się z ZSSR. Parę napastników stworzyli Marco van Basten i Ruud Gullit, a duet stoperów Ronald Koeman i Frank Rijkaard. Obie bramki z finału zapadły mocno w pamięć każdemu kibicowi. Pierwsza to świetne podanie głową van Bastena i jeszcze lepszy strzał, również z ,,główki", Gullita. Drugie trafienie, to jedno z najlepszych kopnięć piłki w historii. Dośrodkowanie Arnolda Mührena i doskonały wolej van Bastena z ostrego kąta. Holandia została Mistrzem Europy!
Emocje po finale jeszcze nie opadły, a okazało się, że nowym nabytkiem AC Milanu będzie Frank Rijkaard, którego Mediolańczycy pozyskali za kwotę 3 mln euro. Rok 1988 był zupełnie zdominowany przez ten tercet. W plebiscycie ,,Złotej Piłki" pierwsze miejsce zdobył van Basten, drugie Gullit, a trzecie Rijkaard! Ta trójka stanowiła o sile Milanu przez aż pięć lat. Rozpadła się w lato 1993 roku, kiedy do Ajaxu Amsterdam odszedł Rijkaard. Przez ten czas wygrali w Milanie: 2x Puchar Europy, 2x Mistrzostwo Włoch, 2x Superpuchar UEFA, 2x Superpuchar Włoch. Z reprezentacją Holandii: 1x Mistrzostwo Europy.