Następny mecz:  Barcelona  -  Napoli     ·  Sobota, 8 sierpnia 21:00  ·  2. mecz 1/8 finału Liga Mistrzów TVP 1   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Llorenç Serra Ferrer

Llorenç Serra Ferrer urodził się w Sa Pobla, mieście znajdującym się na Majorce, 5 marca 1953 roku. Trenerem FC Barcelony został w lecie 2000 roku, czyli zaraz po tym, jak zakończyły się wybory prezydenckie, w których wygrał oczywiście dobrze wszystkim znany Joan Gaspart, i z funkcji prowadzenia pierwszego zespołu zrezygnował tym samym Louis Van Gaal. Nie był to jednak pierwszy kontakt tego szkoleniowca z katalońskim klubem, gdyż wcześniej, od lipca 1997 roku, zajmował się już drużyną młodzieżową.

Cofnijmy sie jednak nieco w czasie, bo jakby nie patrzeć, przebieg kariery Serra Ferrery jest dość rozbudowany i zarazem ciekawy. Swoją przygodę z piłką, tyle tylko, że już w roli managera a nie zawodnika, rozpoczął w niewielkim miejscowym klubie Poblec, z którym to spędził całe pięć sezonów, po czym bez wahania zgodził się na przenosiny do Mallorcy, gdzie zaoferowano mu pracę wraz z uzdolnionymi młodzikami, a w sezonie 1985-86 wykorzystał nawet okazję objęcia normalnego już składu ekipy z Balearów, który wtedy właśnie awansował do Primera Division.

W sezonie 1993-94 dołączył do Realu Betis Sevilla, wtedy jeszcze drugoligowego, jednakże andaluzyjski klub już po roku czasu mógł się cieszyć z określenia go mianem 'beniaminka', gdyż wraz z Serra Ferrerem na ławce, awansowali do najwyższej klasy rozgrywkowej w Hiszpanii. Najważniejsze było jednak to, że następny sezon Betis zakończył na trzecim miejscu i tym samym zapewnił sobie start w Pucharze UEFA. Kolejne dwanaście miesięcy wcale nie były gorsze, bo gra w finale Pucharu Króla wraz Barceloną również jest sporym sukcesem. Tak fantystyczne osiągnięcia w tym 'niepozornym' klubie zaowocowały przeprowadzką do Barcelony, w której to, już po raz kolejny, objął funkcję trenera zespołu młodzieżowego. Minęły trzy lata, a Miniestadi zamienił na Camp Nou.

Podczas swojej kadencji mógł zwojować z Blaugraną wiele, a jednak nie zwojował niczego, szczególnie w europejskich Pucharach, bo zajęcie trzeciego miejsca w swojej grupie, a także póĽniejsza porażka z Liverpoolem w półfinale Pucharu UEFA nie były godne katalońskiej potęgi. Po porażce w lidze z Osasuną Pampeluna, 23 kwietnia 2001 roku, Llorenç Serra Ferrer zostaje zwolniony, a w jego miejsce zarząd zatrudnia legendę Barçy, Carlesa Rexacha. Przez kolejny rok sprawuje funkcję jednego z tych, którzy go zdymisjonowali, a następnie opuszcza klub.