Następny mecz:  Napoli  -  Barcelona     ·  Dziś o 21:00  ·  1. mecz 1/8 finału Liga Mistrzów Polsat Sport Premium 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Radomir Antić

Radomir Antić urodził się 22 listopada 1948 roku w Zitiste w Serbii. Do Barcelony przybył w styczniu 2003 roku, jako zmiennik wyrzuconego z wielki hukiem Louisa Van Gaala. Jeden z klubowych działaczy, Jesús Antonio de la Cruz, chyba doskonale wiedział co robi zatrudniając go, bo gdy tylko ten nowy szkoleniowiec się zjawił w stolicy Katalonii, drużyna z Camp Nou awansowała praktycznie ze strefy spadkowej aż na miejsce gwarantujące start w Pucharze UEFA, a poza tym całkiem nieźle się spisywała w Lidze Mistrzów.

Jak wielu innych trenerów, tak i Radomir Antić mógł się pochwalić, że przed laty, zanim jeszcze zajął się prowadzeniem poszczególnych zespołów, był zawodowym piłkarzem. Swoją karierę rozpoczął w Sloboda Tyzla z Jugosławii (1967-68), później natomiast przeniósł się do klubu w którym ostatecznie rozegrał największą ilość spotkań i spędził najwięcej czasu, czyli do Partizana Belgrad (1968-1976). Co najciekawsze, obecny trener koszykarskiej ekipy Barçy, Svetislav Pesic, w tym samym czasie to Antić grał w piłkę u rywala Crvenej Zwezdy, tak i on rzucał wtedy w nim piłką do obręczy.

W sezonie 1976-77 Rado podpisał umowę z tureckim potentatem, Fenerbahçe Stambuł, jednakże nie zagośił w tym klubie na długo i już po roku mógł się cieszyć z pracy w Primera División, a dokładniej rzecz ujmując, wraz z Realem Zaragoza (1977-1979). Najdłużej jednak kopał piłkę wraz z kolegami z angielskiego Luton Town, gdzie spędził całe pięć sezonów (1979-1984) i gdzie w końcu zakończył swoją karierę.

Swoją przygodę z trenerką zaczął w dobrze już sobie znanym zespole, Partizanie Belgrad (1985-88), później natomiast powrócił na Półwysep Iberyjski, do Hiszpanii, gdzie chętnie zatrudniały go kluby takie jak Real Zaragoza (1988-1991), Real Madryt (1991-1992) czy też Real Oviedo. Czego by jednak nie powiedzieć, największe sucesy święcił wraz z Atlético Madryt (1995-98) z którym to udało mu się wywalczyć, w sezonie 1995-96, mistrzostwo kraju i Copa Del Rey. Później raz jeszcze zdecydował się przyjąć oferty wypływające od zarządu drużyn z Madrytu i Oviedo.

W roku 2003 znalazł zatrudnienie w FC Barcelonie z której to wyrzucono Louisa Van Gaala, gdyż osiągnięcia Blaugrany za czasów jego kadencji były po prostu żenujące. Radomir Antić, nie mając już nic do stracenia, zaryzykował i tym samym udało mu się wyciągnąć zespół z prawie samego dołu tabeli, piętnastego miejsca, i uplasować go na szóstej pozycji gwarantującej start w Pucharze UEFA. Niestety, wraz z objęciem władzy przez nowego prezydenta, Joana laporty, Radomir Antić musiał się pożegnać z Camp Nou, jednak za wszystko to, co zrobił dla Barçy, kibice są mu dozgonnie wdzięczni.