Następny mecz:  Napoli  -  Barcelona     ·  Dziś o 21:00  ·  1. mecz 1/8 finału Liga Mistrzów Polsat Sport Premium 2   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

César Luis Menotti

Przybycie Césara Luisa Menottiego miało być pozytywnym bodĽcem dla całej drużyny, która już wcześniej pokazywała, że stać ją na naprawdę wiele, ale nie potrafiła tego w pełni udowodnić, kiedy trenerem FC Barcelony był jeszcze Udo Lattek.

Nowy trener Blaugrany miał jasno sprecyzowany plan działania i od pierwszych dni pobytu w stolicy Katalonii, silił się, aby jak najszybciej wcielić w życie swoją nowatorską taktykę, a nastepnie zaprezentować ja światu. Chodziło oczywiście o dość często używany dzisiaj system "zmniejszania powierzchni", który polegał na stosowaniu wobec rywala bardzo ostrego pressingu, sięgającego nawet do jego bloku defensywnego.

Co prawda podczas pierwszego sezonu Barcelony, z Menottim na ławce, nie udało się wywalczyć tytułu Mistrza Hiszpanii, aczkolwiek na otarcie łez pozostało zwycięstwo w Copa del Rey i, rzecz chyba najważniejsza, odbyło się to za sprawą dwukrotnego triumfu nad odwiecznym rywalem, Realem Madryt. Nie można również nie wspomnieć o tym, że Puchar Ligi także zdobyła ekipa ze stolicy Katalonii.

Następny sezon, w opinii wielu obserwatorów, miał należeć do FC Barcelony, która wraz z Maradoną i Schusterem powinna być nie do powstrzymania. Boisko szybko jednak udowodniło, że nie liczą się nazwiska jakie po nim biegają, bo choć na papierze skład z nimi powalał, w rzeczywistości aż taki mityczny nie był. Mały Argentyńczyk doznał poważnej kontuzji, mówiąc dokładniej - złamał nogę, po tym, jak miał wątpliwą przyjemność zmierzenia się z obrońcą z Athleticu Bilbao, szłynnym Andonim Goikoetxeaom. Co gorsza, na tym lista ofiar słynnego "Rzeźnika" się nie kończy, gdyż w sezonie 1981-82 również wcześniej wspominany Schuster musiał sobie na pewien czas darować grę, co było konsekwencją bliższego spotkania właśnie z zawodnikiem baskijskiej drużyny.

FC Barcelona, pozbawiona swojej największej gwiazdy, zdobyła jedynie Superpuchar Hiszpanii, natomiast César Luis Menotti po zakończeniu sezonu opuścił klub.