Następny mecz:  RB Salzburg  -  Barcelona     ·  środa, 4 sierpnia 19:00  ·  Towarzyski   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Seydou Keita

Seydou Keita urodził się w Bamako (Mali) w 1980 roku. Wyrabianie sobie marki w europejskim futbolu piłkarz rozpoczął w lidze francuskiej. W sezonie 1999/2000 został pozyskany przez Olympique Marsylia, w którym nie miał jednak zbyt wiele szczęścia i szans gry. Z tego powodu Malijczyk przeniósł się do Lorient, gdzie spędził dwa sezony i zdobył z tym zespołem Puchar Francji. Kolejnym przystankiem w jego piłkarskiej karierze było RC Lens, w którym grał przez pięć sezonów (od 2003/04 do 2006/07). Ostatni rok w ekipie „Les Sang et Or” był w jego wykonaniu spektakularny, gdyż w 37 meczach zdobył 11 bramek, a ponadto na koniec sezonu został uznany za drugiego najlepszego piłkarza Ligue 1 (pierwszy był Florent Malouda).

Po ośmiu latach spędzonych we Francji, latem 2007 roku Keita przeszedł do hiszpańskiej Sevilli, gdzie w sezonie 2007/08 występował w prawie każdym jej meczu. Zagrał w 31 na 38 możliwych spotkań, a 29 rozpoczynał w podstawowym składzie. Malijczyk strzelił w ostatnim sezonie 4 bramki, a tym co pokazał, oprócz innych umiejętności, było silne uderzenie z dystansu jakim dysponuje. 

Latem 2008 FC Barcelona zapłaciła Sevilli klauzulę odstępnego zapisaną w kontrakcie piłkarza (14 mln euro), dzięki czemu Seydou Keita stał się pierwszym nabytkiem Dumy Katalonii przed sezonem 2008/2009. Malijczyk zaliczył świetny rok i mógł cieszyć się z kolegami zdobyciem sekstetu. Sezon 2009/2010 był dla Keity nieco słabszy, ze względu na kontuzję oraz wyjazd na Puchar Narodów Afryki, który co prawda potwierdził klasę piłkarza, jednak po jego powrocie Malijczyk nie potrafił odnaleźć dawnej formy w stolicy Katalonii.

Od 2004 Seydou Keita jest także podstawowym piłkarzem reprezentacji Mali. Wraz z drużyną „Orłów” występował on w Pucharze Narodów Afryki, jednak Mali zostało wyeliminowane już w pierwszej rundzie turnieju. Niemniej warto zaznaczyć, że jego reprezentacyjna kariera rozpoczęła się w dość młodym wieku i z bardzo dobrymi rezultatami. W 1999 roku Keita został wybrany najlepszym graczem Mistrzostw Świata U-20, które rozgrywano w Nigerii. Mali zakończyło turniej na 3. miejscu po wcześniejszej porażce z Hiszpanią, w której składzie znajdował się Xavi Hernández.

Profil

Malijski pomocnik jest zawodnikiem, który idealnie łączy w sobie siłę fizyczną, zdolności techniczne i taktyczną świadomość. Mimo że nie jest napastnikiem, Keita dysponuje także świetnym strzałem z lewej nogi, szczególnie z dystansu, przez co jest prawdziwą zmorą dla bramkarzy. Potwierdzeniem tego może być 15 bramek strzelonych przez niego w ciągu dwóch ostatnich sezonów przed przejściem do Barçy. Reprezentant Mali jest bardzo uniwersalny i ma wiele do zaoferowania w linii pomocy: może on pełnić rolę zarówno defensywnego, jak i ofensywnego pivota grającego za napastnikami, jak również występować na lewej stronie.

Latem 2008 FC Barcelona zapłaciła Sevilli klauzulę odstępnego zapisaną w kontrakcie piłkarza (14 mln euro), dzięki czemu Seydou Keita stał się pierwszym nabytkiem Dumy Katalonii przed sezonem 2008/2009. W Barcelonie spędził cztery lata i w tym czasie rozegrał 128 spotkań oraz zdobył osiemnaście goli. Pod wodzą Pepa Guardioli zdobył czternaście pucharów z klubem. W lipcu 2012 roku zdecydował się wykorzystać klauzulę rozwiązania kontraktu w przypadku nierozegrania co najmniej połowy meczów w sezonie i odeszedł do chińskiego zespołu Dalian A'erbin.