Następny mecz:  RB Salzburg  -  Barcelona     ·  środa, 4 sierpnia 19:00  ·  Towarzyski   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Jorge Alberto Mendonça Paulino

Jorge Alberto Mendonça Paulino urodził się 19 września 1938 roku w Luandzie, Angoli, która była wtedy jeszcze portugalską kolonią (kraj ten uzyskał niepodległość dopiero w 1975 roku). Swoją profesjonalną karierę rozpoczynał w Bradze (1956-58), skąd trafił do Deportivo La Coruña, aby grać w Segunda División. Jeszcze w tym samym roku przeniósł się do Atlético, gdzie zaliczył debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej w Hiszpanii. Ze stołecznym klubem sięgał po mistrzostwo kraju (1965/66), Puchar Zdobywców Pucharów (1962) oraz trzykrotnie wygrywał Copa del Generalísimo (ówczesna nazwa Copa del Rey; 1960, 1961 i 1962).

14 kwietnia 1967 roku punktualnie o godzinie 20:30 Mendonça w obecności prezydenta klubu, Enrica Llaudeta, złożył podpis pod umową którą związała go z Barçą na trzy lata. Katalończycy zapłacili za Angolańczyka 12 milionów peset (wówczas było to przeszło 170 tys. dolarów), a pieniądze trafiły do jego poprzedniego klubu, którym było Atlético Madryt. Mendonça zadebiutował już cztery dni później w towarzyskim spotkaniu przeciwko Standardowi Liège.

W Barcelonie występował zaledwie przed dwa sezony. W tym czasie rozegrał tylko 36 spotkań, w których zdobył 11 goli, co nie jest najlepszym wynikiem dla napastnika. Z Katalończykami zdołał wygrać rozgrywki o puchar kraju w 1968, a w 1970 roku przeniósł się do Mallorki. Jeszcze w tym samym roku zakończył karierę w wieku 32 lat. Na kolejnego gracza z Czarnego Lądu Barça musiała czekać blisko 30 lat, a był nim Emmanuel Amunike z Nigerii. Łącznie w barwach Blaugrany występowało sześciu graczy z Afryki (poza tymi dwoma Samuel Okunowo, Samuel Eto’o, Yaya Touré i Seydou Keita).

Mendonça jest aktualnie prezesem założonej przez siebie Sportowej Grupy Byłych Afrykańskich Piłkarzy.