Następny mecz:  Barcelona  -  Juventus     ·  Niedziela, 8 sierpnia 21:30  ·  Puchar Gampera   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Jesus María Pereda Ruiz de Temiñó

Jesus María Pereda Ruiz de Temiñó urodził się 26 czerwca 1938 w Burgos. Znany jest też jako Chus Pereda lub Txus Pereda. Zasłynął głównie z występów w FC Barcelonie w latach 1961-1969. W roku 1964 razem z Luisem Suárezem, Amancio Amaro, José Ángelem Iribarem poprowadził reprezentację Hiszpanii do zwycięstwa w Mistrzostwach Europy. Oprócz barw Dumy Katalonii Pereda reprezentował też sześć innych klubów Primera Division. Po zakończeniu swojej przygody z futbolem próbował swoich sił jako trener rozmaitych drużyn młodzieżowych.

Swoją seniorską karierę rozpoczynał w Sociedad Deportiva Indautxu, gdzie grał u boku Lazamy i Miguela Jonesa i Gáraty (obecnie Indautxu swoje mecze rozgrywa na boiskach Segunda Division B). Później Jones i Gárata zmienili klub na Atletico Madryt zaś Pereda przeszedł do lokalnego rywala Realu Madryt.

Z klubem ze stolicy Hiszpanii zdobył mistrzostwo w sezonie 1957/58. Jednak nie zdecydował się na dłuższy pobyt w Madrycie z racji tego, że nie mógł wywalczyć sobie miejsca w podstawowowym sładzie. Postanowił zmienić klub na Real Valladolid w barwach, którego występował w sezonie 1958/59. Za nim trafił do Barcelony rozegrał jeszcze dwa sezony w drużynie FC Sevilla. W sumie przez osiem lat swojej przygody na Camp Nou, wystąpił w 312 spotkaniach, w których strzelił 107 bramek. Gdy zdecydował się na opuszczenie „Dumy Katalonii” swoją piłkarską karierę postanowił kontynuować w Sabadell i RCD Mallorca.

Pereda rozegrał 15 spotkań w reprezentacji, w których strzelił 6 goli na przełomie lat 1960-68.

Osiągnięcia:

Reprezentacja:

Mistrzostwo Europy w 1964 roku

FC Barcelona:

Copa Del Rey: x2 w 1963 i 1968 roku

Real Valladolid:

Segunda División - Grupa I Mistrzostwo 1958/59

Real Madryt:

La Liga: 1 1957/58