Następny mecz:  Barcelona  -  Juventus     ·  Niedziela, 8 sierpnia 21:30  ·  Puchar Gampera   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Diego Armando Maradona

Diego Armando Maradona urodził się 30 października 1960 roku w Lanus na przedmieściach Buenos Aires. Miał siedmioro rodzeństwa. W piłkę zaczął grać, gdy miał 9 lat. Zapisał się wtedy do młodzieżowego zespołu Cebbolitates, który był odłamem Argentinos Jrs. Dzięki swojemu talentowi został nazwany Pibe de Oro (Złoty Chłopiec). Po sześciu latach gry w swoim klubie został przeniesiony do podstawowego składu Argentinos Juniors. Cztery miesiące później Diego zagrał swój pierwszy mecz w kadrze narodowej U-16. W 1978 roku nie został powołany przez trenera pierwszej reprezentacji Argentyny - Manottiego - na mistrzostwa świata, gdyż trener uważał, że Maradona jest jeszcze zbyt młody. Zawiedziony, wziął się ostro za treningi, aby w końcu go dostrzeżono. W niedługim czasie okrzyknięto go następcą Pele. W 1981 roku trafił do jednego z najlepszych argentyńskich klubów - Boca Juniors, za sumę miliona funtów.

W 1982 roku dostał szansę i pojechał na mistrzostwa świata w Hiszpanii. Na początku grał całkiem dobrze, strzelił 2 bramki. Kryzys przyszedł w meczach z Włochami i Brazylią, grał fatalnie, popełniał wiele błędów, w meczu z Canarinhos dostał czerwoną kartkę. Argentyna odpadła w drugiej rundzie turnieju.

W tym samym roku Diego Maradona przeszedł do FC Barcelony za sumę 3 milionów funtów, co jak na tamte czasu było absolutnym rekordem. Mimo, że nie grał za wiele, w pierwszym sezonie strzelił 26 bramek, zdobył z Blaugraną mistrzostwo Hiszpanii, Copa del Rey i Superpuchar Hiszpanii. Gdy trenerem Barçy został Menotti, Maradona grał dużo więcej i dużo skuteczniej. Był maszyną nie do zatrzymania. Niestety, w meczu z Athletic Bilbao, Diego złamał nogę, co wykluczyło go z gry na trzy miesiące. Po wyleczeniu kontuzji postanowił opuścić klub i za sumę 7 milionów funtów trafił do Napoli.

Wraz z Napoli zdobył w 1987 roku mistrzostwo i puchar kraju. Rok wcześniej na mistrzostwach świata, był czołową postacią reprezentacji Argentyny. Strzelił pięć bramek, z czego najbardziej znana to ta, strzelona ręką w meczy z Anglia. Kolejnym sukcesem w karierze Maradony było zdobycie z Napoli Pucharu UEFA w 1989 roku. Na mistrzostwach świata w 1990r. ponownie poprowadził Argentynę do finału, i ponownie zmierzył się z Niemcami. Ty razem Europejczycy okazali się zbyt trudnymi przeciwnikami. Po tej imprezie zaczęły się problemy Diego. Został on przyłapany na dopingu, za co został zdyskwalifikowany na 15 miesięcy.

W 1992 roku, opuścił Włochy i przeniósł się do Sevilli CF, gdzie grał niespełna rok. Później trafił do Newell's Old Boys, jednak przygoda z tym klubem zakończyła się szybciej niż z Sevillą.

W 1994 roku Maradona miał poprowadzić Argentynę do mistrzostwa świata. Zagrał jednak tylko dwa mecze - z Grecją i Nigerią, później został zdyskwalifikowany za doping. Po tych mistrzostwach zgasła gwiazda Maradony jako czołowego argentyńskiego piłkarza.

W październiku 1994 roku został trenerem Deportivo Mandiyu Football Team, jednak po 2 miesiącach trenował już inny klub - Racing Football Club. Jednak i tu nie zagościł długo - tylko cztery miesiące. W tym samym roku, Maradona powrócił do Boca Juniors, a kibice urządzili mu na Bombonera Stadium fetę jak nigdy. 30 października 1997 roku Diego Armando Maradona oświadczył, że definitywnie kończy swoją karierę. W ten sposób zakończyła się era jednego z najlepszych piłkarzy wszechczasów.