Następny mecz:  RB Salzburg  -  Barcelona     ·  środa, 4 sierpnia 19:00  ·  Towarzyski   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Giovani Dos Santos Ramírez

Giovani dos Santos Ramírez urodził się 11 maja 1989 roku w Monterrey. Jest synem brazylijskiego piłkarza, Gerardo dos Santosa, szerzej znanego jako Zizinho, który pod koniec lat osiemdziesiątych grał w drużynach takich jak Club América czy Club León. Jego matką jest Meksykanka, Liliana Ramírez de dos Santos. Giovanni ma dwóch braci, starszego, Edera oraz młodszego, Jonathana, który dla młodzieżowej sekcji FC Barcelona.

Ojciec zawodnika prowadzi jego karierą. Zafundował mu szkółkę w Monterrey nazywaną São Paulo, gdzie był trenowany razem z innymi dziećmi. W 2001 roku São Paulo wzięło udział w Dallas Cup, prestiżowym turnieju dla młodzików, odbywającym się w Stanach Zjednoczonych. Drużyna dos Santosa zwyciężyła w kategorii U-12, a młody Meksykanin był jedną z gwiazd zawodów. Po tym zdarzeniu Zizinho zapisał go do profesjonalnej drużyny Club Monterrey, w której przechodził przez kolejne kategorie wiekowe.

Kilka miesięcy później młodzieżowa drużyna Club Monterrey brała udział w turnieju we Francji, a dos Santos pojechał tam jako wzmocnienie. Podczas tych zawodów Giovanni został dostrzeżony przez scoutów FC Barcelona. Po meczu klub skontaktował się z rodzicami młodego piłkarza i zaproponował mu miejsce w szkółce młodzieżowej. Rodzina zaakceptowała ofertę i rok później przeniosła się do stolicy Katalonii.

Bracia i rodzice Giovanniego szybko zaaklimatyzowali się w nowym położenie. Jego rodzeństwo także próbowało wstąpić do szkółki piłkarskiej, ale tylko Jonathan został zaakceptowany. Giovanni od razu przystosował się do gry w nowej drużynie i już w pierwszym sezonie został królem strzelców ligi z ekipą Cadete A. Następnie przeniósł się do Juvenil B, a później do Juvenil A, z którym zdobył Milk Cup w 2005 roku.

Podczas Mistrzostw Świata U-17 w 2005 roku miał na koszulce numer osiem. Swoją grą zachwycał wielu ekspertów i obserwatorów. Giovanni asystował przy połowie bramek zdobytych przez Meksyk podczas turnieju, za co otrzymał Srebrny But przeznaczony dla drugiego gracza turnieju. Lepszy od niego był jedynie Brazylijczyk Anderson, choć wielu ekspertów twierdzi, że to dos Santos powinien otrzymać nagrodę.

Po zwycięstwie w turnieju Giovanni powrócił do Barcelony, gdzie pomógł drużynie Juvenil A zdobyć młodzieżowe Copa del Rey, gdzie pokonał między innymi Real Madryt.

Latem 2006 roku został włączony do seniorskiego składu, z którym brał udział w przygotowaniach do nowego sezonu. 29 lipca zadebiutował w pierwszej drużynie w meczu z AGF Aarhus, podczas którego strzelił gola.

W 2007 roku dwukrotnie wystąpił w reprezentacji Meksyku U-20 w eliminacjach Mistrzostw Świata. W spotkaniach tych strzelił dwa gole.

Kibice piłkarscy na całym świecie oczekują teraz na chwilę, w której Giovanni na stałe zawita w pierwszej drużynie FC Barcelona.

Warto wspomnieć, iż młodzian ma już za sobą debiut w "dorosłej" reprezentacji Meksyku.

Młody wiek sprawił, iż Giovani nie potrafił przebić się na stałe do pierwszego składu Barçy. Latem 2008 roku postanowił przenieść się do Tottenhamu.