Następny mecz:  RB Salzburg  -  Barcelona     ·  środa, 4 sierpnia 19:00  ·  Towarzyski   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Gianluca Zambrotta

Gianluca Zambrotta rozpoczął swą prawdziwą piłkarską karierę w 1994 roku w barwach klubu z jego rodzinnego miasta Como Calcio w wieku 17 lat. Przez trzy sezony gry w tej drużynie zaliczył w niej 47 występów, przy czym zdobył 6 goli. Po świetnych występach w Como, Zambrottę wypatrzyli działacze pierwszoligowego Bari, w którym spędził kolejne 2 sezony. W tym klubie był wiodąca postacią i w lutym 1999 roku zadebiutował w kadrze Włoch U-21.

Po Como i Bari przyszedł czas na Juventus Turyn, do którego Gianlucę ściągnięto za 15,85 mln Euro. Od tego momentu przez 7 lat Włoch bronił barw „Starej Damy”, w której zaliczył 217 meczów i 7 goli. Jeszcze do niedawna Zambrotta mógł się pochwalić aż czteroma tytułami Mistrza Włoch wywalczonymi z Juve jednak po aferze korupcyjnej odebrano Juventusowi 2 ostatnie tytuły. Obrońca ten ma już za sobą występ w finale Ligi Mistrzów, którego jednak nie będzie zbyt miło wspominał, ponieważ on i jego koledzy ulegli Milanowi po serii rzutów karnych i musieli zadowolić się jedynie srebrnymi medalami.

Kiedy Juventus został zdegradowany do Serie B przez aferę korupcyjną związaną z ustawianiem wyników, Zambrotta postanowił odejść by nadal móc występować na arenie europejskiej czy też światowej. Chętnych do nabycia Włocha nie brakowało jednak on sam zdecydował się postawić na FC Barcelonę. Tym samym pod koniec lipca 2006 roku pod niezwykle udanych Mistrzostwach Świata, Gianluca za sumę 14 mln przybył na Camp Nou. Uczestniczył on już w Tourne Barçy po Ameryce, podczas którego zagrał w jednym meczu sparingowym. Na oficjalny debiut czekał do 17 sierpnia, kiedy to wystąpił w meczu o Superpuchar Hiszpanii, gdzie rywalem dumy Katalonii był Espanyol.

Od tej pory bywało różnie, niemniej jednak nie ma co ukrywać, iż nigdy nie było tak jak zakładali sobie to działacze sprowadzając Zambrottę. Włoch nie gra równo, dobre występy przeplata z fatalnymi. Pod koniec 2007 roku pojawiły się pogłoski o transferze Gianluki do Włoch.

Sprawdziły się one już na początku 2008 roku. Wtedy było już wiadomo, iż w lecie piłkarz opuści swój dotychczasowy Klub i stanie się piłkarzem AC Milan. Transfer został sfinalizowany 13 czerwca 2008 roku.