Następny mecz:  RB Salzburg  -  Barcelona     ·  środa, 4 sierpnia 19:00  ·  Towarzyski   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Ronaldo de Assís Moreira

Ronaldo de Asiss Moreira przyszedł na świat 21 marca 1980 roku w Porto Alegre. Swoją przygodę z piłką rozpoczął już w wieku 6 lat grając w lokalnym klubie. Wychowywał się w Porto Alegre wraz ze swoją matką, bratem i ojcem Joao, którego 'El Crack Total' nie pamięta dobrze, ponieważ gdy miał 12 lat, tata utopił się... w basenie. Od tego czasu "Mały Ronaldo" przywiązał się do matki Miqueliny, natomiast głową rodziny stał się starszy brat Roberto.

Gdy Ronaldinho skończył 17 lat podpisał profesjonalny kontrakt z Gremio. W debiutanckim sezonie zagrał w 47 meczach strzelając 7 bramek, ale to był dopiero początek. Rok później zaliczył już 22 trafienia, a w 2000 roku w 43 spotkaniach aż 39 razy wpisywał się na listę strzelców. Do osiągnięć tego okresu należą mistrzostwo i puchar stanu Rio Grande do Sul.

Młody Brazylijczyk swój pierwszy sukces odniósł na Mistrzostwach Świata U-17 w Egipcie. Turniej był dla niego szalenie udany, ponieważ poprowadził "Kanarków" do zwycięstwa w turnieju, a sam został królem strzelców. Po całym zdarzeniu oczywiście jego wybrano najlepszym zawodnikiem imprezy.

Dwa lata po MŚ "siedemnastek" nadszedł czas na debiut w seniorskiej ekipie Brazylii. Roni został powołany na towarzyski mecz z Łotwą (3-0). W meczu z Łotyszami zaprezentował dobry futbol, co zaowocowało powołaniem go przez selekcjonera Wanderley'a Luxemburga na Copa America w Paragwaju. "El Crack Total" zagrał w 4 spotkaniach strzelając przepiękną bramkę Wenezuelczykom. Do końca tamtego roku Gaucho rozegrał 20 spotkań w żółtym trykocie i strzelił 8 goli.

W 2001 roku młodzian postanowił zmienić klub (wygasał mu powoli kontrakt z Gremio) i przenieść się do Europy. Miał wiele ofert z potężnych klubów (m.in. Barcelony, Realu, PSV, Interu, Romy), lecz postanowił wybrać paryskie PSG. Na początku brazylijski klub nie chciał oddać Ronaldinho za darmo, mimo wygasającej umowy. Paris Saint Germain musiało wyłożyć na biurko Gremio 9 milionów euro. I takim sposobem 19 czerwca 2001 roku Ronaldo Asiss znalazł się w stolicy Francji. Wielokrotnie powtarzał, że nie żałuje tej decyzji. Ronaldinho zamieszkał w małej miejscowości nieopodal Paryża z mamą Miqueliną, siostrą Deisi i 3-letnią kuzynką Natalią.

'Ronnie' był liderem PSG, a w 2002 roku otrzymał powołanie na Mistrzostwa Świata w Korei i Japonii. Wraz z Rivaldo, Cafu i Ronaldo w składzie poprowadził Brazylię do kolejnego trofeum wygrywając turniej! Dzięki jego bajecznej technice łatwo strzelał przepiękne bramki, taki jak np. Davidowi Seamanowi. Brazylijczyk uderzył wtedy piłkę dokładnie z 35 metrów i futbolówka wpadła "za kołnierz" angielskiego golkipera.

Już wtedy Brazylijczykiem poważnie zaczęły się interesować możni europejskiej piłki, ten zdecydował się jednak pozostać na Parc des Princes. Rok później nie było już jednak odwrotu. Z miejsca do ataku ruszyli działacze Manchesteru United, którzy dramatycznie poszukiwali następcy Beckhama, nowego nabytku Realu Madryt. Chętnych było wielu, ale na placu boju pozostały tylko "Czerwone Diabły" i Barcelona i kiedy było już praktycznie pewne, że 'Ronnie' wyjedzie do Anglii, nastąpił nieoczekiwany zwrot akcji i trzy dni później Brazylijczyk był już piłkarzem ”Dumy Katalonii”.

Z Barceloną, grając fenomenalny futbol, osiągnął wszystko co najważniejsze. Dwukrotnie sięgał po mistrzowski tytuł La Liga, walnie przyczynił się także do zdobycia drugiego w historii Klubu Pucharu Mistrzów.

Gaucho jest piłkarzem, który "przyciąga" na stadion wiele widzów. Wspaniałe piłkarskie zwody, tricki, żonglerka, precyzyjne długie przerzuty - to wszystko wpływa na frekwencję, a potrafi on dryblować jak nikt inny na świecie. Sezonu 2006/07 nie mógł już jednak zaliczyć do udanych. W następnym sezonie było jeszcze gorzej. Piłkarz przez kontuzję nie zagrał w wielu spotkaniach. Po zakończeniu rozgrywek, dokładnie 15 lipca, ok. godziny 23, Ronaldinho stał się piłkarzem AC Milan. W nowym klubie grać będzie z numerem '80'