Następny mecz:  RB Salzburg  -  Barcelona     ·  środa, 4 sierpnia 19:00  ·  Towarzyski   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Sylvio Mendes Campos Júnior

Sylvio Mendes Campos Júnior, bardziej znany jako Sylvinho, próbował szczęścia w trzech najsilniejszych ligach świata: brazylijskiej, angielskiej i hiszpańskiej- zawsze z dobrym skutkiem.

Jego profesjonalna kariera piłkarska rozpoczęła się w Corinthians - jednym z klubów z jego rodzinnego miasta Sao Paulo. Po okresie spędzanym jedynie w klubie, Mario Zagallo powołał go na mecz Brazylii z Rosją w 1997 roku.

Jego gra otworzyła mu drzwi do europejskiego futbolu i w 1999 roku. Sylvinho opuścił Corinthians i przeszedł do Arsenalu. Po dwóch sezonach spędzonych w Londynie, gdzie był ulubieńcem kibiców, przeszedł do Celty Vigo na sezon 2001/02. Tam stał się integralną częścią zespołu i w sezonie 2003/04 Celta Vigo awansowała do Ligi Mistrzów.

Sylvinho przybył do Barcelony przed sezonem 2004/05 i był jednym z zawodników bez obywatelstwa UE.

Brazylijczyk nigdy nie zawiódł w ciągu swoich dwóch pierwszych sezonów w Barcelonie. Jednak w sezonie 2004/05 doznał kontuzji kolana, która wyeliminowała go z gry na trzy miesiące. Sylvinho zagrał w 21 ligowych spotkaniach i 3 razy grał w meczach Ligi Mistrzów.

W sezonie 2005/06 Sylvinho regularnie grał w rozgrywkach Primera Division, jednak był pomijany, jeśli chodzi o mecze Ligi Mistrzów, gdzie zagrał tylko 21 minut w meczu z Chelsea, ponieważ Giovanni van Bronckhorst doznał kontuzji. Sylvinho zdobył Puchar Europy i ligę hiszpańską, pokonują swoje dwa poprzednie kluby – Arsenal Londyn i Celtę Vigo.

Brazylijski defensor podczas kolejnych dwóch sezonów spędzonych na Camp Nou (2006/2007, 2007/2008) w dalszym ciągu pełnił funkcję rezerwowego. W pierwszym z wymienionych sezonów zastępował na lewej flancę Giovanniego van Bronckhorsta zaś w kolejnym był zmiennikiem Abidala.

W czerwcu 2009 roku, kontrakt brazylijskiego weterana z Barceloną wygasał, a klub nie zdecydował się na jego przedłużenie, więc piłkarz musiał pożegnać się z Dumą Katalonii.