Następny mecz:  Barcelona  -  Osasuna     ·  Czwartek, 16 lipca 21:00  ·  37. kolejka La Liga   ·  Kolejne mecze   ·  Terminarz

Josep Sunyol i Garriga

Retrato de Josep Suñol1935-1936

Josep Sunyol zapisał się w historii FC Barcelony jako ‘Prezydent męczennik’, a to dlatego, że latem 1936 roku został rozstrzelony przez armię narodową.

Sunyol od początku swojej kariery był powiązany z FC Barceloną. Był człowiekiem o wspaniałym charakterze i cieszący się szacunkiem całego środowiska Klubu. Karierę członka zarządu Barçy rozpoczął w 1928 r., kiedy to na jego czele stał Arcadi Balaguer, przekonany monarchista a tym samym człowiek z przeciwnego bieguna politycznego w stosunku do niego. Sunyol był również członkiem parlamentu i jednym z najbardziej wpływowych ludzi w lewicowym skrzydle ERC (Esquerra Republicana de Catalunya). Była to nacjonalistyczna partia rządząca w Katalonii. W niedługim czasie Josep wystąpił z zarządu i usunął się w cień, by powrócić dnia 27. lipca 1935 roku, w którym to został on wybrany na stanowisko prezydenta klubu piłkarskiego FC Barcelona.

Członkowie zarządu wierzyli, iż Sunyolowi uda się polepszyć sytuację finansową klubu i kontynuować politykę jego poprzednika Esteve Sala. Sala przyjął rolę skarbnika w jego zarządzie i wraz z księgowym Francescem Xavierem Casalasem pomagali nowemu prezydentowi uzdrowić finanse klubu. Faktycznie dokonali tego co chcieli, gdyż Barcelona zakończyła sezon ze znacznym zyskiem. Co więcej, na płaszczyźnie sportowej drużyna zdobyła Mistrzostwo Katalonii i wygrała historyczny finał Pucharu w 1936 r., w którym niezapomniany występ zaliczył przyszły bramkarz Realu Madryt, Zamora, który swoimi interwencjami dał Barcelonie owe trofeum.

Świetna kariera Josepa Sunyola została tragicznie przerwana 6. sierpnia 1936 roku, kiedy to z przyczyn politycznych musiał on wyjechać do Madrytu wraz z dziennikarzem Ventura i Virgili, porucznikiem oraz szoferem. Było to kilka tygodni po rozpoczęciu się Wojny Domowej. Znienacka, ich samochód wjechał na obszar kontrolowany przez armię narodową w Sierra de Guadarrama. Josep Sunyol został zidentyfikowany i aresztowany, a następnie bez procesu on i jego towarzysze zostali natychmiast rozstrzelani. Wieść o jego śmierci w Barcelonie została ujawniona dopiero po tygodniu i wywołała ogromną konsternację wśród całego społeczeństwa Katalonii.

Egzekucja Josepa Sunyola była tylko preludium do jednego z najtrudniejszych okresów w całej historii FC Barcelony.