La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1447 Culés

5

Cześć
Na wstępie zacznę od od tego, że tak, będzie to wpis polityczny ;)

Ostatnimi dniami/tygodniami/miesiącami jest tu wiele wpisów tego typu i każda z osób chce wyrazić swoją opinię co dana osoba zrobi/wprowadzi/ dlaczego głosować na daną partię itp.
I wszystko spoko.

W kontekście jednak zbliżających się wyborów chciałbym zaznaczyć, że są to wybory prezydenckie, a nie parlamentarne. No i - przynajmniej w najbliższych 3 latach- będzie rządziła Zjednoczona Prawica (chyba, że powtórzą manewr z 2007).
Także, w przeciągu najbliższych 3 lat- nie mówię o 5- nie przewidywałbym, żeby jakaś ustawa LGBT weszła w życie. A za 3 lata to albo może pojawić się jakaś nowa partia, albo (tutaj kieruję się tym co widziałem na tej stronie) można zagłosować na Konfederację i ona nie zgodzi się na nauczanie dzieci w wieku 0-4 lat i tym podobne i tak dalej.

Dla przypomnienia uprawnienia prezydenta w konstytucji są podane na tej stronie- https://www.prezydent.pl/prawo/konstytucja-rp/prezydent-rp/

Dobrego dnia wszystkim :)

1

@Symson Prezydent ma moc ustawodawczą i może niektóre pomysły przeprowadzić przez Sejm, ale fakt, radykalnych zmian nie będzie. Może za to zatrzymać obecne kontrowersyjne reformy.

0

@Tomo1989 Dokładnie, ma inicjatywę ustawodawczą, ale i tak sejm jak nie wyrazi zgody to lipa. Z ważnych funkcji to ma Veto, które i tak jakby nie patrzeć może być odrzucone, choć tu akurat potrzebna jest większość 3/5 w obecności przynajmniej połowy ustawowej liczby posłów.

konto usunięte

1

@Symson Prezydent może nie podpisać żadnej ustawy, co za tym idzie ma realny wpływ na sytuacje w kraju. Nie ma czegoś takiego jak zjednoczona prawica w przypadku aktualnej partii rządzącej. Prawica nigdy w tym kraju nie rządziła. Zjednoczona prawica to hasło które ma szerzyć obraz polskiej sceny policztynej i pozorny podział na prawicę lub lewicę gdy decydujemy między PIS a PO.

0

@Statistics Zjednoczona prawica miałem w znaczeniu nazewnictwo stosowane na te 3 partie (Porozumienie, Solidarna Polska, PIS). Wiadomo, że prawicą, przynajmniej w sensie gospodarczym (bo o światopoglądowym to można by dyskutować gdzie się znajdują), to ja osobiście bym tego nie nazwał.

A co do podpisania ustawy to jest dokładnie to o czym napisałem. Może dać veto (które jak będzie odrzucone przez sejm to musi ustawę podpisać) lub może przekazać ustawę do trybunały konstytucyjnego, https://www.prezydent.pl/prezydent/kompetencje/prezydent-wobec-ustaw/
http://opis.sejm.gov.pl/pl/procesustawodawczy.php

Nie twierdzę, że Prezydent nie ma wpływu na nic w kraju, wręcz przeciwnie. Twierdzę, że w najbliższych 3 latach żadna ustawa o LGBT nie ma prawa bytu, bo sejm się na to nie zgodzi. I to niezależnie kto będzie prezydentem.

konto usunięte

1

@Symson Tak, no tylko do udrzucenia veta już trzeba 60% głosów w sejmie. Oczywiście przy bardzo dużej przewadze można sprawić że rola prezydenta będzie wręcz marginalna, ale to nam na szczęście nie grozi.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

MVP sezonu 2025/26 FC Barcelony jest: