La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1384 Culés

konto usunięte

19

Czy wiesz że...#825

W czasach Imperium Osmańskiego, dużą rolę na sposób funkcjonowania wywierał tak zwany "dywan". Czym on był? Było to grupka najważniejszych osób w państwie (dzisiaj powiedzielibyśmy na nich ministrowie), która obradowała podczas spotkań. Grupa ta pełniła funkcję rady. Często spotkaniom tym przewodniczył Wielki Wezyr, a przysłuchiwał im się sam Sułtan. Tradycja "dywanu" zakorzeniła się tak mocno, że państwa pozostające pod wpływem osmańskim również korzystały z takiej formy "rządzenia". Przykładem może być na przykład Chanat Krymski, gdzie do takich spotkań rady dochodziło pod przewodnictwem Chana.

Ciekawostki historyczne z serii "Czy wiesz że..." codziennie o godzinie 20 :D

1

@Kajtek77 Wielki Wezyr zajmował się wojskiem?

konto usunięte

1

@fcbarcafan19 Z tego co mi wiadomo to on nadzorował praktycznie wszystko, od pieniędzy po statki. Oczywiście te "resorty" miały swoich ministrów, ale Wezyr był potężną osobą.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Czy zamierzasz śledzić dokładnie występy Lewandowskiego w Chicago Fire?