La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj. By Użytkownikom La Rambli ułatwić korzystanie z tego działu w zgodzie z regulaminem, stworzyliśmy dla Was Kodeks La Rambla. To zbiór sugestii i wskazówek, które pozwolą Wam poruszać się po La Rambli bezpiecznie, bez narażenia na blokadę konta. Serdecznie zapraszamy do zapoznania się z Kodeksem!

La Rambla

Online: 1073 Culés

1

Cześć, czy jest tu może jakaś osoba znająca dobrze prawo pracy?


Moje pytanie brzmi, czy w umowie o pracę, w której jesteśmy rozliczani na podstawie przepracowanych godzin, można zarabiać mniej niż minimalna stawka godzinowa?

0

@jakub6623 a gdzie pracujesz? Jeśli można wiedzieć.

Od 2020 na wypłacie musisz mieć przynajmniej 2600 zł brutto za pełny wymiar godzinowy. Wszystko jedno czy połowa to podstawa a reszta premia czy wszystko na podstawie.

1

@jakub6623 nie moze tak byc.
Natomiast przeczytaj to, zbyt ciezko wytlumaczyc a moze w tym tkwi prolem

W przypadku zaś umowy o pracę minimalna stawka godzinowa stanowi iloraz kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz liczby godzin pracy w danym miesiącu, co powoduje, iż podlega ona wahaniom w poszczególnych miesiącach. Przykładowo, jeżeli pracownik był zobowiązany do przepracowania w styczniu 2019 r. 176 godzin (22 dni robocze x 8 godzin), minimalna stawka godzinowa za ten miesiąc wyniesie 12,78 zł (2250 zł/176). Z kolei już w lutym 2019 r. minimalna stawka godzinowa przewidziana dla pracownika zobowiązanego do przepracowania 160 godzin (20 dni roboczych x 8 godzin) wyniesie 14,06 zł. Co do zasady wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na podstawie umowy o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy nie powinno być niższe od minimalnego wynagrodzenia za pracę

0

@Chaoss

Pracuje na produkcji jako operator maszyn, praca jest w systemie 4 brygadowym, ciągłym, i wygląda to tak, że minimalna stawka godzinowa nas dogania, jeszcze nas nie dogoniła, ale niektórzy młodzi pracownicy mają po 17 zł z groszami, praca w takim systemie wiąże się z tym, że pracuję sie też na nockach oraz przez niedzielę i święta, więc nie ma możliwości, żeby zarobić mniej niż 2600 brutto, bo po prostu jest to nie możliwe, mając nawet 10 zł na godzinę, jestem tylko ciekaw, czy jeśli nagle minimalna byłaby 20 zł to czy pracodawca musi podnieść do 20zl czy może być stawka 17, czy 18 zl

0

@jakub6623 godzinowa to umowa zlecenie.

0

@Chaoss umowa o pracę, z wynagrodzeniem wahającym się, zależnie od tego ile godzin się pracuje, po prostu mam stawkę godzinowa, a nie miesięczna.

0

@jakub6623 jakie masz wynagrodzenie zasadnicze? Bo takowe musisz mieć.

0

@ForcaMilosz jak możesz to przeanalizuj to co napisałem wcześniej

0

@Chaoss co miesiąc jest inne, zależne od tego ile godzin przepracuję

0

@jakub6623 no rozumiem. Ale nie masz na umowie o pracę albo kartce od wypłaty wynagrodzenia zasadniczego ujętego?

0

@Chaoss na umowie o pracę mam stawkę godzinowa, na odcinku od pracodawcy mam co miesiąc taka sama stawkę godzinowa a wynagrodzeniie zasadnicze się zmienia na zależności od tego ile godzin pracowałem

1

@jakub6623 a to nie wiem, nie spotkałem się z takim rodzajem umowy.
Niemniej jeśli pracujesz na umowie o pracę to poprostu musisz mieć od stycznia co miesiąc minimum 2600 brutto.

0

@Chaoss kim jesteś z zawodu jeśli można wiedzieć?

0

@jakub6623 Maszynistą
Tez kiedyś pracowałem na produkcji tylko 3 zmianowej.

0

@Chaoss i miałeś po prostu umowę o pracę i niezależnie ile Pracowałeś to zawsze tyle samo?

0

@jakub6623 jak sama nazwa mówi "minimalna" więc nie może być mniej. Jeżeli jest to umowa o pracę, a rząd ustawowo określi tzw. minimalną stawkę, to pracodawca musi do niej podnieść płacę. Innymi słowy, jeżeli określi na 20zl, to pracodawca musi dać 20zl. Co innego na umowie zlecenie, tutaj nie musi tego robic.

0

@jakub6623 miałem podstawę i do tego 30 % premii. Jeśli zrobiłem więcej godzin to poprostu proporcjonalnie do nadgodzin miałem wyższa wypłatę.

0

@Dzidzius13 no właśnie do tej pory też tak uważałem, ale dziś po rozmowie ze związkowcem, ktory się do mnie spinał, że to nie obejmuje w umowie o pracę tylko w umówię zlecenie, zacząłem się zastanawiać

1

@jakub6623 generalnie jesli tak sprawa wyglada to moze tak byc. Najwazniejsze jest to zeby w danym miesiacu laczne wynagrodzenie za liczbe godzin ktore masz przepracowac bylo wyzsze niz najnizsza krajowa. Wowczac formalnie mozesz zarobic i 10zl na godzine. Zalezy tez jak konkretnie wygladala umowa. No i generalnie to jest to co ci wrzucilem w pierwszym komentarzu. Na koniec zaznacze zebys nie bral to za pewnik ale jestem na 99% pewny ze tak jest, prawnikiem nie jestem ale troche sie tym interesuje i w sumie to mnie tym pytaniem zaciekawiles i zaczalem czytac informacje na ten temat :p

0

@ForcaMilosz

Czy w tak razie, to nie jest tak trochę nielegalne?

0

@Chaoss Z tego, co słyszałem, od stycznie minimalna ma się tylko do podstawy ograniczać.

0

@Persyfl źle słyszałeś

0

@Chaoss Racja, nie do końca dobrze słyszałem. Z pensji minimalnej wyłączony zostaje dodatek stażowy. Do tego dochodzą jeszcze wcześniej nie wliczane nadgodziny, jubileuszówki i odprawy.
Z premią regulaminową jest ten problem, że niespełnienie jej warunków nie może być powodem obniżenia wynagrodzenia poniżej minimalnej, a to trochę podważa jej sens w pewnych przypadkach. Niemniej, wynagrodzenie do wynagrodzenie, niezależnie od jego formy.

0

@jakub6623 troche nie rozumiem, co jest nielegalny?

0

@ForcaMilosz praca za mniej niż minimalna krajowa

0

@jakub6623 tak, to jest nielegalne natomiast w twoim przypadku jesli masz do przepracowania zalozmy 20 dni po 8h to mozesz doatac stawke godzinowa nizsza niz najnizsza krajowa ale co wazne, na koniec miesiaca pensja musi wyjsc rowna lub wieksza najnizszej krajowej.

0

@ForcaMilosz w takim razie jestem rozliczaby bardzo dziwnie...

« Powrót do wszystkich komentarzy