La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1168 Culés

konto usunięte

4

OH! zauważyłem złe nastawienie w dyskusji, która miała miejsce 55 minut.
https://www.wprost.pl/zycie/10160384/przedszkolanke-ugryzl-pajak-mogla-stracic-reke-a-nawet-zycie.html
Zacznę od tego, że :D. Sytuacja miała miejsce już kilka miesięcy temu i na zaproszenie tvn-u w dzień dobry pojawił się właściciel największego sklepu z pająkami w Polsce i nieco obalił plotki o tym zdarzeniu.
https://dziendobry.tvn.pl/a/jadowite-pajaki-w-bananach
* Po drugie.. u Pani Katarzyny wystąpiła sepsa, a na nią może zachorować każdy ze słabszym układem odpornościowym i bez ugryzienia pająka.
* Po trzecie, większość kokonów i pająków na bananach to są gatunki polskie!
* po czwarte :D. Pan Jakub specjalnie przed przyjściem do programu wyszukał przypadek rodziny, która w domu miała tysiące pustelników brunatnych- mieli dzieci i nie mieli z nimi żadnych problemu.

Dobra, przejdźmy teraz do tematu handlu ptasznikami..
W Polsce są tak paranoiczne przepisy, że hodowla niebezpiecznych dla zdrowia i życia pająków jest zabroniona. Czyli nie spotkamy wałęsaków brazylijskich i czarnych wdów.. no i mylnie nazywanego ptasznika australijskiego (to nie jest ptasznik!)

Spotkamy właśnie ptaszniki, skakuny (kilka rodzajów mieszka nawet i w polsce, nasz najładniejszy przedstawiciel to skakun marmurowy), pająki które tkają potężne sieci, ale również nie stanowią zagrożenia dla człowieka- te nawet można bez żadnego terrarium trzymać z wyznaczonym zaimprowizowanym miejscem do utkania takiej o sieci.
Ptasznik! ale straszna nazwa, aaa- no cóż ;)
Ptaszniki nie jedzą ptaków, myszy i nie chcą nas zabić.
To prymitywne prawie ślepe stworzenia, które postrzegają świat wykrywając między innymi dzięki włoskom- wibracjami, że człowiek to nie świerszcz ciężko im je pomylić i w 90% przypadków uciekają.

Jak już w tamtej dyskusji jeden kolega wspomniał.
Ptaszniki nie mogą zabić! Oczywiście zwiększa się ryzyko przy ugryzieniu osoby starszej czy dziecka, ale nawet najbardziej jadowite pająki mogą doprowadzić co najwyżej do tygodnia cierpienia (zależy od człowieka, organizm reaguje inaczej) i do roku mniejszych komplikacji.
Ale to nie tak, że przecież na starcie każdy kupuje takie ptaszniki...

Sam mam dwa przedstawiciele z tych bardziej jadowitych.
Jeden to moja mój ulubiony z posiadanych, Poecilotheria tigrinawesseli: https://www.spidersworld.eu/404/poecilotheria-tigrinawesseli-l1.jpg
niezwykle uroczy i zjawiskowy ptasznik. szybki, bardzo jadowity, ale za to bardzo łagodny i w konfrontacji woli użyć szybkości by się schować. Oczywiście jak każdy nadrzewniak jest ptasznikiem skaczącym ;)- ale nie jak świerszcz.. więc nie wyskoczy w góre, spokojnie ;)

drugi jest zły, oj jest zły ;D. https://www.terrarium.com.pl/wp-content/uploads/2269.jpg mały diabeł- przynajmniej według opinii ogólnej, bo na razie nie mam z nim problemów- ale podobno ze wzrostem jest coraz pewniejszy swoich możliwości.
Jest to Pterinochilus chordatus

z tym, że hodowla takich zwierzątek to bardzo odpowiedzialna rola ;). nie otwieram pudła z nimi bez 30cm pęsety..

zrobił się z tego długi post, więc zakończę tylko tematem ucieczki bo w tamtej dyskusji również był głos, że co jak ucieknie..

Kolego, wiesz jak pająki są pakowane?
Przy małych pająkach są tą takie małe pojemniki na próbki do badań ;).
przy średnich różne plastikowe pudełka, a przy jeszcze większych steriopianowe pudełka termincze..
Oczywiście to wszystko jest owinięte dziesiątkami warstw papieru, gazet, itd.. i zamknietę w pudełku (przy większych okazach) lub zafoliowane folią pocztową.

dlaczego? Bo te ptaszniki to nie zwierzęta występujące w Polsce!
nawet w lato, gdyby udało im się w jakiś niewyobrażalny sposób uciec, to przetrwałyby może kilka dni? Bo w Polsce nie ma odpowiedniej wilgotności powietrza.

Na pewno nie złożą kokonu i na pewno nie rozpoczną tym samym inwazji ptaszników, bo w Polsce nie ma warunków! To nie skorpiony, które potrafią się same zapłodnić.., a samica jeśli jest już zapłodniona to żeby taki kokon złożyć musi mieć odpowiednie warunki
Jeśli ktoś ma jeszcze jakieś pytania zapraszam tu i na priv :)

5

@Pedeudo Mimo wszystko trzeba być idiotą, żeby trzymać w domu te najbardziej jadowite pająki jak wałęsaki czy te pustelniki brunatne i jeszcze narażać swoje dzieci.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?