La Rambla

Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.

La Rambla

Online: 1496 Culés

3

„Gęsiówka", jak potocznie nazywano to miejsce, była więzieniem i w czasie okupacji znajdowała się na terenie getta.

Budynki „Gęsiówki" od lata 1943 r. stanowiły siedzibę Konzentrationslager Warschau, jedynego obozu koncentracyjnego w całej okupowanej przez Niemców Europie umieszczonego w stolicy jednego z państw. Wiosną 1944 r. KL Warschau stał się filią obozu w Majdanku nieopodal Lublina. Więźniowie przetrzymywani w „Gęsiówce" zajmowali się porządkowaniem terenu byłego getta, sortowaniem gruzu, odzyskiwaniem surowców wtórnych oraz poszukiwaniem cennych rzeczy pozostałych po Żydach. Liczbę ofiar „Gęsiówki" szacuje się na ok. 20 tys. ludzi. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego na terenie obozu przebywało kilkaset osób. W dniu 5 sierpnia 1944 r. obóz w brawurowym ataku zdobyli żołnierze batalionu „Zośka". Akcją dowodził por. Ryszard Białous „Jerzy", dowódca „Zośki". W walkach wykorzystano zdobyczny niemiecki czołg - „Panterę". Niemcy po krótkiej walce uciekli. Polscy powstańcy uwolnili 348 Żydów z różnych krajów europejskich, w tym 89 obywateli polskich. Od stycznia do maja 1945 r. „Gęsiówka" stała się więzieniem NKWD, w którym więziono członków polskiego podziemia niepodległościowego, a następnie przeszła pod zarząd UB.

« Powrót do wszystkich komentarzy

Media

Sonda

Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?