- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1568 Culés
Gorące dyskusje
Batys
7
Elegancko, niech żrą trawę :)https://zapodaj.net/plik-BbaY4no0ff
25 odpowiedzi
kodi77
86
Córeczka odeszła mi rok temu więc dzisiejszy dzień ojca boli podwójnie ale mam nadzieję że z... » Czytaj dalej
16 odpowiedzi
mmaciass
11
@CLS63AMG wyczuwam tu gorące, jak to w polityce bywa, sprawa jest szara nie czarno biała. Decyzje... » Czytaj dalej
45 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1568 Culés
4
Leonard Zub Zdanowicz ps. Ząb to oficer Wojska Polskiego, cichociemny i pułkownik Narodowych Sił Zbrojnych. Urodził się w 1912 r. w rodzinie ziemiańskiej, jego przodkowie walczyli w Powstaniu Styczniowym. Po odbyciu zasadniczej służby wojskowej w Szkole Podchorążych Rezerwy Kawalerii w Grudziądzu, w 1931 r. podjął studia na KUL, jednakże w roku 1936 r. zdecydował się na powrót do wojska jako oficer zawodowy. Po odbyciu kursów we wrześniu 1938 r. został zaliczony do Korpusu Oficerów Żandarmerii w stopniu podporucznika i skierowany do Białegostoku. W czasie kampanii wrześniowej został przedstawiony do odznaczenia VM. Uniknął niewoli i w grudniu 1939 r. przedostał się na Węgry, a następnie do Francji, gdzie wstąpił do odtwarzanego Wojska Polskiego. Wziął udział w bitwie o Narwik. Po upadku Francji dotarł do Anglii. Tam służył w kilku jednostkach, aby następnie trafić do 1 Samodzielnej Brygady Spadochronowej gen. Stanisława Sosabowskiego. W połowie 1942 r. zgłosił się na ochotnika do skoku do okupowanego kraju. Przeszedł przeszkolenie i został „cichociemnym”. We wrześniu 1942 r. wykonał skok do Polski. Podczas skoku Zub-Zdanowicz złamał nogę. Został ukryty na placówce NSZ, a następnie przerzucony do Warszawy. Dostał przydział do „Wachlarza” - samodzielnej organizacji dywersyjnej, operującej na wschodnich rubieżach Rzeczpospolitej i na terenach ZSRS. Nie podjął jednak służby w linii, gdyż uniemożliwiał mu to stan zdrowia – noga była wciąż niezagojona. Kiedy odzyskał sprawność „Wachlarz” był już rozwiązany. Pragnąc wziąć udział w walce, czynił bezskuteczne starania o przydział w KG AK. W maju 1943 r. zgłosił się do niego dawny kolega – mjr Stanisław Żochowski i zaproponował mu przejście do NSZ. Początkowo Zub-Zdanowicz odmówił, jednakże, kiedy się dowiedział, że dowódcą NSZ jest jego były dowódca z 29 Dywizji Piechoty – płk Oziewicz – podjął decyzję o włączeniu się w nurt konspiracji narodowej. Trafił na Lubelszczyznę, gdzie współpracował z komendantem III Okręgu NSZ ppłk. Zygmuntem Broniewskim „Boguckim” i dowódcą oddziału partyzanckiego NSZ ppor. Henrykiem Figuro-Podhorskim „Stepem”. Z biegiem czasu Zub-Zdanowicz zasłynął z oczyszczania Lubelszczyzny z band komunistyczno-rabunkowych, m.in. zlikwidował 9 sierpnia 1943 r. pod Borowem grupę komunistyczną pod wodzą Stefana Skrzypka „Słowika”. Współdziałał z oddziałami AK – osłaniał ze swoimi ludźmi akcję odbicia więźniów z Biłgoraja, którą przeprowadził oddział AK. Jesienią 1943 r. utworzył z podległych mu oddziałów Pierwszy Pułk Legii Nadwiślańskiej Ziemi Lubelskiej NSZ. Po nieustannych walkach z komunistyczną partyzantką w czerwcu 1944 r. Zub-Zdanowicz przeszedł na Kielecczyznę i wziął udział w tworzeniu Brygady Świętokrzyskiej, walczącej z Niemcami i komunistami. Po zakończeniu działań wojennych wyjechał do II Korpusu Polskiego, stacjonującego we Włoszech. Sąd honorowy oczyścił go z zarzutu dezercji z AK. Jesienią 1946 r. przeniósł się do Anglii, a na początku lat 50-tych wyjechał z rodziną do Stanów Zjednoczonych. Na emigracji udzielał się w środowiskach kombatanckich i polonijnych, wspierał także rodziny swych podkomendnych oraz „Solidarność” i więźniów politycznych w PRL. Był odznaczony VM i KW. Zmarł w USA w sierpniu 1982 r.
Red is Bad.