- Strona główna
- La Rambla
La Rambla
Witaj na La Rambla
Witamy na La Rambla, gdzie dyskusje toczą się całą dobę! La Rambla to dział stworzony specjalnie dla zarejestrowanych Użytkowników FCBarca.com. Zapraszamy do rejestracji oraz dyskusji nie tylko o Barcelonie i nie tylko o piłce nożnej. W tym dziale obowiązuje regulamin serwisu FCBarca.com, który znajdziecie tutaj.
La Rambla
Online: 1574 Culés
Gorące dyskusje
Batys
7
Elegancko, niech żrą trawę :)https://zapodaj.net/plik-BbaY4no0ff
25 odpowiedzi
kodi77
86
Córeczka odeszła mi rok temu więc dzisiejszy dzień ojca boli podwójnie ale mam nadzieję że z... » Czytaj dalej
16 odpowiedzi
mmaciass
11
@CLS63AMG wyczuwam tu gorące, jak to w polityce bywa, sprawa jest szara nie czarno biała. Decyzje... » Czytaj dalej
45 odpowiedzi
Media
Sonda
Której reprezentacji, do której powołany został zawodnik Barcy, kibicujesz?
Komunikat
Polecający
Ładowanie...
Historia komentarza
Ładowanie...
Online: 1574 Culés
11
11 czerwca 1694 r. miała miejsce słynna Bitwa pod Hodowem, w której 400 husarzy stanęło do walki przeciwko 40 tysiącom (!) Tatarów. Była to bitwa nietypowa, gdyż skrzydlaci wojownicy walczyli podczas niej pieszo. Samo starcie pod Hodowem było związane z kolejną wyprawą Tatarów na Rzeczpospolitą. Wojska Rzeczpospolitej usiłowały w tamtym czasie odbić z rąk Turków Kamieniec Podolski, a Tatarzy w zamierzeniach mieli dostarczyć oblężonym żywność. To im się udało, więc następnym krokiem Tatarów było poszukiwanie jasyru i łupów. Armia koronna, złożona z 7 chorągwi, zablokowała dalszy pochód 40 tys. Tatarów na linii Złoczowa. Przewaga liczebna przeciwnika sprawiła, że Polacy walczyć musieli pieszo we wsi Hodów, którą umocniono. Tatarzy również zostali zmuszeni do walki pieszej i bitwa rozpadła się na szereg indywidualnych starć, niezwykle zaciętych. Do oblężonych Polaków Tatarzy wysłali Lipków – odłam Tatarów, który kiedyś służył Rzeczpospolitej, a następnie podporządkował się Imperium Osmańskiemu. Lipkowie "radzili [Polakom] aby się poddali, ale słysząc naszych rezolucję, że tam na śmierć zasiedli, donieśli Tatarom: że my z tymi ludźmi co dzień ubijamy się pod Kamieńcem [Podolskim], że są [to] ludzie niezwalczeni, że wprzód wszyscy wyginiecie, nim wam ich dostać przyjdzie". Po polskiej stronie walczyło 400 husarzy, z których poległo 13, wielu było rannych. Tatarzy stracili od 2 do 4 tysięcy ludzi. W jasyr udało im się wziąć tylko 30 osób, gdyż ludność zdołała na czas schronić się w umocnionych punktach. Zwycięstwo pod Hodowem było jednym z ostatnich w długiej i chwalebnej historii husarii polskiej.
Red is Bad.