Które kluby dołączą jeszcze do Superligi?

Dariusz Maruszczak

19 kwietnia 2021, 11:45

AS, Marca

72 komentarze

Fot. Getty Images

  • Jak na razie wśród uczestników Superligi jest dwanaście wielkich europejskich klubów
  • W gronie sygnatariuszy brakuje takich potęg jak PSG czy Bayern Monachium
  • Media wskazują, że w rozgrywkach może nie wziąć udziału kilka innych zasłużonych dla europejskiego futbolu drużyn

W gronie sygnatariuszy Superligi znalazły się Barcelona, Real Madryt, Atlético, Manchester City, Manchester United, Arsenal, Chelsea, Tottenham, Liverpool, Juventus, Milan oraz Inter. Wciąż nie wiadomo, które ekipy do nich dołączą, a w tej sprawie pojawia się wiele spekulacji. Przede wszystkim media zwracają uwagę na brak półfinalisty obecnej edycji Ligi Mistrzów PSG. Według The Athletic paryżanie dystansują się od projektu i są gotowi przedyskutować plan reform ze strony UEFA. PSG ma stać na stanowisku, że nowe rozgrywki nie powinny ograniczać się do najbogatszych klubów, a takie zespoły jak Ajax, Atalanta czy Leicester też powinny mieć szansę udziału w takiej lidze.

Ewentualny sprzeciw wobec udziału w Superlidze może być jednak dla PSG bardzo kosztowny i nie ma pewności, czy władze klubu nie zmienią zdania. Podstawową kwestią jest brak rywalizacji z największymi drużynami, co od dawna było wielką motywacją dla paryżan. Rodzi to problemy pod względem sportowym i finansowym. PSG nie tylko byłoby trudniej zatrzymać swoje wielkie gwiazdy, ale też utrzymać wpływy od sponsorów, kibiców czy z praw telewizyjnych. Prezes francuskiego klubu Nasser Al-Khelaïfi jest też członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA, a ten organ ma przedstawić nową reformę Ligi Mistrzów, więc prawdopodobnie jest on osobą mocno usadowioną po drugiej stronie sporu. Jak na razie trwa przepychanka między UEFA i organizatorami Superligi. Trudno przewidzieć, w którą stronę może rozwinąć się sytuacja, ponieważ również europejska organizacja jest w stanie wraz z krajowymi ligami i FIFA wykorzystać odpowiednie środki, aby ukarać pomysłodawców nowego projektu. Grozi się nawet wykluczeniem klubów i piłkarzy z rozgrywek ligowych czy reprezentacyjnych.

Opór wyrażały też kluby Bundesligi. Bayern stanie przed podobnymi dylematami co PSG. Gdyby wielkich drużyn sprzeciwiających się Superlidze było więcej, organizacja takich rozgrywek prawdopodobnie byłaby skazana na porażkę. W tej sytuacji jednak obaj mocarze są postawieni w kłopotliwej sytuacji. Oprócz Bayernu i PSG poza rozgrywkami na tę chwilę znajdują się takie kluby jak Olympique Lyon, Borussia Dortmund czy RB Lipsk. Warto dodać, że w Superlidze nie ma obecnie ani jednego półfinalisty Ligi Mistrzów sprzed roku.

Superliga ma zaprosić do udziału jeszcze trzy drużyny (mówi się, że będą to Bayern, PSG i Borussia), a stawkę będzie uzupełniać pięć zespołów na podstawie wyników sportowych. Nie wiadomo jednak, na czym miałyby się one opierać. Możliwe więc, że w rozgrywkach zabraknie wielu uznanych drużyn, m.in. czterokrotnego zdobywcy Pucharu Mistrzów Ajaksu czy dwukrotnych triumfatorów z Portugalii - Porto i Benfiki. Nie można też zapominać o innych mocnych zespołach z głównych lig – Sevilli, Romie, Napoli, Lazio czy Marsylii. Być może któraś z tych drużyn zostanie zaproszona do udziału, ale zapewne zabraknie miejsca np. dla Celticu, nie mówiąc o ekipach ze wschodu Europy. Superliga zostanie zawężona do tego stopnia, że wielkie gwiazdy futbolu będzie można obejrzeć tylko na stadionach w kilku krajach.

Ostatnie informacje RMC Sport wskazują, że PSG wciąż nie zdecydowało się na dołączenie do Superligi. Taki komunikat ogłosiła już Borussia Dortmund. Dyrektor klubu Hans-Joachim Watzke poinformował, że BVB wspiera plan reform UEFA, a z tym stanowiskiem ma zgadzać się Bayern. Zdaniem Fabrizio Romano również RB Lipsk nie ma zamiaru dołączać do Superligi. Taką decyzję ogłosiło już Porto.

Ankieta

Czy popierasz koncepcję utworzenia Superligi?

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Dobra to 11x4 w sezonie i później 1/4. Już nie ma co liczyć że ludzie którzy rządzą teraz piłką coś zmienią.
« Powrót do wszystkich komentarzy