Media: Laporta uzyskał gwarancje i dziś może oficjalnie przejąć władzę w klubie [Aktualizacja 12:44]

Dariusz Maruszczak

17 marca 2021, 09:10

Mundo Deportivo, Sport, El Periodico

28 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Media zgodnie donoszą, że Joan Laporta uzyskał gwarancje bankowe i dziś może zostać zaprzysiężony w roli prezydenta FC Barcelony
  • LaLiga zatwierdziła już wszystkie potrzebne dokumenty
  • Gwarancje zapewniła firma Audax, a do zarządu wejdzie prawa ręka jej właściciela José Eliasa

Rozmowy trwały do późnych godzin nocnych, ale Laporcie udało się rzutem na taśmę uzyskać gwarancje w wysokości 124,6 miliona euro. Gdyby nie udało mu się tego zrobić, zgodnie ze statutem FC Barcelony musiałyby zostać rozpisane nowe wybory. Aby nowy prezydent mógł przejąć władzę w klubie, gwarancje muszą jeszcze zostać zatwierdzone przez LaLigę, dlatego nie ma pewności, czy uroczystość zaprzysiężenia odbędzie się zgodnie z planem. Według mediów Laporta zjawi się w klubie popołudniu, a o 18:00 nastąpi ceremonia oficjalnego przejęcia władzy z rąk przewodniczącego Komisji Zarządzającej Carlesa Tusquetsa.

Wkład Audax

Laporta zdołał uzyskać gwarancje dzięki porozumieniu z firmą Audax, której właścicielem jest José Elias. Gwarantowane przez Banco Sabadell aktywa zarządu wynosiły bowiem jedynie 50 milionów euro. Według Mundo Deportivo Audax ma wnieść ponad połowę z pozostałych blisko 75 milionów, a do władz klubu wejdzie Eduard Romeu, który jest wiceprezesem firmy i prawą ręką Eliasa. Media spekulowały, że będzie on wiceprezydentem ds. finansowych i ma kontrolować decyzje FC Barcelony na poziomie ekonomicznym. Do zarządu ma też zostać włączonych czterech innych socios, którzy pomogli Laporcie, poręczając swoimi majątkami. Nad prawidłowością całej operacji czuwało Banco Sabadell. Według Catalunya Radio byli jeszcze inni poręczyciele biznesowi, którzy jednak nie wejdą do zarządu i mają jedynie otrzymać odsetki z kwoty pożyczonej kandydaturze. Dodatkowo zdaniem mediów sześciu początkowych członków zarządu było w stanie wnieść tylko symboliczne gwarancje, ponieważ nie dysponowali oni odpowiednimi środkami.

Według Sportu Elias i Romeu już od wielu miesięcy byli w kontakcie z kandydaturą Laporty, a drugi z wymienionych prawdopodobnie wszedłby do zarządu, nawet gdyby firma Audax nie musiała udzielać poręczenia. – Jestem świadomy ryzyka, jakie podejmuję. Jestem wielkim wielbicielem Laporty. Będę ostatnim, który podpisuje poręczenie, wiec podpiszę wszystko, czego brakuje. Eduard to geniusz finansów – skomentował Elias. Nie ma jednak pewności, co Laporta mu obiecał w zamian za poparcie, choć wydaje się, że Romeu może mieć duży wpływ na decyzje podejmowane w klubie.

„Wszystko jest jasne, gwarancje są poprawne, LaLiga zweryfikuje je w tę środę, a prezentacja odbędzie się o 18:00. Nie było żadnej improwizacji, jestem biznesmenem od 36 lat i wszystko wymaga negocjacji, banki są coraz trudniejsze – powiedział członek zarządu Antonio Escudero. Sam Laporta krótko wyznał, że „nie cierpiał z powodu gwarancji”, a zakończenie rozmów o 3 nad ranem tłumaczył, że „okazja na to zasługiwała”. Media zdołały nawet uchwycić moment, w którym zgromadzeni podczas negocjacji odśpiewują hymn Barcelony.

Media podają, że na uroczystości zaprzysiężenia ma zjawić się 300 osób, w tym kapitanowie pierwszych drużyn ze wszystkich sekcji, na czele z Leo Messim. Zespół piłkarski będą też reprezentować Busquets, Piqué, Sergi Roberto, Ronald Koeman i jeszcze jeden piłkarz. Zaproszeni są również m.in. Sandro Rosell, Josep Maria Bartomeu, Joan Gaspart, Víctor Font i Toni Freixa. Najpierw przemówienie ma wygłosić Carles Tusquets, który podsumuje ostatnie miesiące, a po nim główne kierunki swojego działania omówi Joan Laporta. Nie planuje się jednak organizowania konferencji prasowej, która może odbyć się w przyszłym tygodniu.

Aktualizacja

12:10 Jak poinformował dziennik Expansion, do uzyskania gwarancji przyczynił się też współzałożyciel Mediapro Jaume Roures. Miał on przeznaczyć na ten cel 30 milionów euro za pośrednictwem spółki kapitałowej Orpheus, choć Sport uważa, że ta kwota była znacznie niższa. Ponadto zdaniem drugiej z gazet wkład Rouresa miał być uzgodniony już kilka dni temu i nie dotyczył prowadzonych wczoraj intensywnych negocjacji. 

Dyrektor ds. komunikacji w kandydaturze Laporty Alex Santos przekazał, że LaLiga zatwierdziła już gwarancje, więc nic nie stoi na przeszkodzie, aby dziś o 18:00 nowy prezydent odebrał uprawnienia z rąk Carlesa Tusquetsa. Dziennikarz Joan Vehils ze Sportu poinformował, że Barça otrzymała już od LaLigi oficjalny certyfikat w tej sprawie.

12:44 Jak donosi RAC1, oprócz Romeu, który będzie wiceprezydentem ds. finansowych, do zarządu wejdą też Cisco Pujol, Ferran Oliver, Ángel Riudalbas i Joan Soler, poprzednio związany z Jordim Farré.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Halo, malkontenci?

Oficjalny Prezydent, który nie ma władzy w klubie i czekamy na oficjalne jej przejęcie ;D lol

No to nie rozumiem już.. to on jest tym Prezydentem czy nie?

Człowiek od zadań specjalnych. :D

A co z tym Alemanym? Będzie w składzie Laporty?

No to pewnie poszło w ruch "sake" :D

Nie musicie mi dziekowac. Ta stowa, ktora mu pozyczylem 2 dni temu na cos sie przydala.

Sądząc po tych śpiewach i słowach, że wyszedł tak późno, bo ,,okazja na to zasługiwała", to chyba trochę sobie Pan Laporta popił przy załatwianiu zabezpieczeń.

Takie sztukowanie tych gwarancji, wszystko na styk. Średnio to wróży zarządzaniu klubem, ale zobaczymy.

Spora władza w rękach zewnętrznego podmiotu...

Brawo Prezydencie ! Vamos

Bartek zaproszony ? No to niezła kpina ... Chyba że jest atrakcją wieczoru i będą w niego rzucać jajkami

Dobra wiadomość z rana, powodzenia panie Laporta w sprzątaniu.
PS: nie "wydaje się" że Romeu będzie miał duży wpływ na decyzje klubu a wręcz na 100% będzie miał zbliżony do decydującego głos. Biorąc pod uwagę jego przeolbrzymi wkład to można śmiało stwierdzić że pozostałe osoby w zarządzie to przystawki. Bardzo ciekawa postać, kibicuję Barcelonie od czasów gdy Guardiola jeszcze był jej piłkarzem, ale nigdy nie mieliśmy takiego specjalisty od zarządzania pieniądzem jak on.

I maszyna ruszy. Niech Laporta posprząta burdel po Bartku, ogarnie ten klub i przywróci na właściwe tory w Europie. Jestem zadowolony z jego postawy :)

Przejmuje długi i władzę nad klubem, i kto jest debeściak?

Vamos Laporta lecimy z tematem, nareszcie ;)

Ciekawi mnie czy Bartomeu się pojawi ;)