Jak zmieniała się pozycja Leo Messiego w trakcie jego kariery?

Dariusz Maruszczak

26 maja 2020, 15:30

Mundo Deportivo

5 komentarzy

Fot. Getty Images

  • Leo Messi zaczynał karierę jako skrzydłowy, ale w późniejszym czasie jego gra i rola ewoluowały
  • Argentyńczyk przeniósł się do środka pola i występował również jako fałszywa dziewiątka
  • Ewolucję w rozwoju pozycji Messiego dobrze obrazuje heatmapa opublikowana przez jednego z użytkowników Twittera

Znaczenie Messiego zmieniało się z upływem lat. Początkowo był głównie graczem napędzającym ataki, rozrywającym defensywę rywali. Z biegiem czasu był coraz bardziej odpowiedzialny za kreowanie gry i rozgrywanie piłki. Pep Guardiola przeznaczył dla niego nawet innowacyjną rolę fałszywej dziewiątki. W ostatnich latach partnerem Messiego w ataku był Luis Suárez, dla którego wrócił nawet na skrzydło. Argentyńczyk w każdej z tych ról odnajdywał się doskonale i nie tracił swojej magii, pokazując, jak wszechstronnym atakującym potrafi być. W kolejnych latach był nawet w stanie dodawać do swojej gry kolejne elementy. Użytkownik Shawn opublikował na Twitterze heatmapę, na której widać, jak z roku na rok zmieniała się pozycja Messiego.

W pierwszych latach kariery (2005-2008) crack z Rosario zajmował głównie miejsce na prawym skrzydle, skąd schodził na lewą nogę w poszukiwaniu strzału lub podania. Od przybycia Pepa Guardioli coraz częściej zaczął występować w środku boiska, aż w końcu porzucił skrzydło, co nie zmieniło się również za kadencji Tito Vilanovy i Gerardo Martino. Zmiana taktyczna pozwoliła Barcelonie na wykorzystanie w pełni potencjału Messiego do wykańczania akcji i kreowania gry. To właśnie w tym czasie zdołał strzelić w jednym roku kalendarzowym 91 goli, a w sezonie 2011/2012 zanotował 73 trafienia.

Po zatrudnieniu Luisa Enrique sytuacja nieco się zmieniła, choć główną przyczyną nie było przybycie nowego szkoleniowca, a kupno Luisa Suáreza. Urugwajczyk początkowo występował na skrzydle, ale wkrótce doszło do korekty i to Messi zaczynał mecze na boku boiska. Była to jego bazowa pozycja, choć to nie oznaczało, że przestał grać w środku, gdzie często pojawiał się w zależności od sytuacji na murawie. Dzięki temu udało się zrównoważyć atak w postaci tridente złożonego z Messiego, Suáreza i Neymara. Odejście Brazylijczyka i brak jego godnego następcy spowodowały, że Argentyńczyk znów wrócił do centrum boiska. Barça pod wodzą Ernesto Valverde często grała w ustawieniu bez skrzydłowych lub też tylko z jednym takim zawodnikiem, a Messiemu w środku partnerował Luis Suárez.

Gdzie Messi będzie grał w kolejnych latach kariery? Wydaje się, że nie wróci już na skrzydło. Z upływem czasu jego sprawność fizyczna będzie spadała, więc można raczej stawiać, że w dalszym ciągu będzie zawodnikiem zawieszonym między pozycją ofensywnego pomocnika a środkowego napastnika. Nie można wykluczyć, że Messi w przyszłości cofnie się jeszcze bardziej i zostanie środkowym pomocnikiem.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Obserwując grę Messiego tyle lat zawsze uważałem, że powinien grać bliżej środka. Może wtedy wykorzystać jeszcze więcej swoich zalet. Gdy grywa głównie na skrzydle zawsze brakowało mi tych jego podań. Mimo że podawał i kreowal nie robił tego tak dużo jak fałszywa 9. Myślę że widziałbym to jeszcze w ustawieniu 4231 gdzie miał by możliwość grać z innymi podobnymi do siebie piłkarzami, mając wtedy wieksze pole do popisu.

Ciekawe ile bramek by strzelił jakby cały czas był na fałszywej 9

moim zdaniem to czy messi gra na skrzydle czy bliżej środka , powinno być uzależnione od przeciwnika a nie że z automatu tu albo tu