Socios i kibice FC Barcelony ocenili działania klubu w minionym sezonie jako dobre

Dariusz Maruszczak

12 września 2019, 15:30

FCBarcelona.es

7 komentarzy
  • FC Barcelona ogłosiła dziś wyniki ankiety Observatorio Blaugrana
  • Socios i kibice dość wysoko ocenili bilans katalońskiego klubu w poprzednim sezonie
  • Obie grupy wiążą wielkie nadzieje z obecnymi rozgrywkami

Obserwatorio Blaugrana to ankieta przeprowadzana mniej więcej co pół roku na grupie 1000 socios, w której oceniają oni sytuację klubu. Badanie zostało przeprowadzone między 30 lipca a 5 sierpnia przez firmę Time Consultants. Wzięli w nim udział kobiety i mężczyźni powyżej osiemnastego roku życia, mieszkający na stałe w Hiszpanii. Podobny sondaż przeprowadzono również wśród kibiców mieszkających w Katalonii.

Poziom zadowolenia socios i kibiców w odniesieniu do postępów sportowych klubu oceniono na 7,4 w dziesięciostopniowej skali. Głównym powodem satysfakcji jest kolejne mistrzostwo Hiszpanii, już ósme od sezonu 2008/2009, i sukcesy w innych sekcjach sportowych klubu. Pozytywie ocenia się wartość marki, zarządzanie wewnętrzne oraz rozwiązywanie konfliktów wewnętrznych i zewnętrznych.

Wysoką ocenę (3,6 w czterostopniowej skali) wystawiono drużynie żeńskiej Barcelony. Promocja tej sekcji działalności klubu otrzymała niemal jednomyślne poparcie zarówno ze strony socios (95,6%), jak i kibiców (93,5%). Jeżeli chodzi o obserwację Barça Femeni, 41,2% uczestników sondażu z pierwszej z tych grup zadeklarowało, że śledzi ten zespół często lub zazwyczaj. Ponadto wśród ankietowanych 62,5% socios i 54,7% kibiców wyznało, że oglądało finał Ligi Mistrzyń z udziałem drużyny żeńskiej Blaugrany.

Kibice i socios określili poziom radości z nowego sezonu na 7,9. Druga z tych grup swoją wiarę w sukces oceniła na 7,6, podczas gdy fani na 7,8. Oczekiwania na ten sezon są więc bardzo wysokie. Natomiast poprzednie rozgrywki socios ocenili na 7,3, a kibice nawet nieco lepiej - 7,6. 67,7% ankietowanych z pierwszej z tych grup uważa, że obecna kampania będzie lepsza niż poprzednia, natomiast w przypadku fanów takie przekonanie wyraziło 65% uczestników sondażu.

Nie zmienia się poziom oczekiwań co do Espai Barca. 78,4% socios wyraża duże nadzieje w związku z tym projektem. Bardzo zainteresowanych Estadi Johan Cruyff jest 68,9% ankietowanych socios i 61,5% kibiców. Stałym wzrostem popularności cieszy się Fundacja FC Barcelony, którą zna 95,9% socios i 92,5% fanów. Jej działalność i programy zostały ocenione przez obie te grupy na 3,6 w czterostopniowej skali.

Uczestnicy sondażu uważają oczywiście, że to Barcelona jest najlepszym klubem na świecie, wyprzedzając Manchester City, Real Madryt, Manchester United i Liverpool. Barça jest uznawana za niekwestionowanego lidera pod względem uczestnictwa w największej liczbie dyscyplin sportowych, trofeów zdobytych w ostatnich 10 latach, posiadania najlepszych zawodników, niezależności finansowej, bycia najlepszą drużyną w sezonie 2018/2019 i potencjału finansowego.

Fot. Press Cambrabcn / CC BY-SA 2.0

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Tak jak kolega @baryn tak i ja zwrócę uwagę na fakt, jaka przepaść mentalna dzieli socio w Hiszpanii, a sympatyków z pozostałej części Europy. Jak socio związani poprzez region mają bardziej racjonalne oczekiwania, widzą codzienne działania klubu, fundacji, rozmawiają o klubie przy kolacji i - z uwagi na daleko bardziej idącą więź z klubem - są bardziej wyrozumiali i mają więcej powodów do zadowolenia. Wszak przeciętny laramblowicz zapewne nie wie, jakie inne sekcje sportowe ma Barca. Podczas, gdy 41,2 % Hiszpanów deklaruje, że ogląda występy dziewczyn. Tak samo kwestia mistrzostwa Hiszpanii. Tak tu olewana, bo liczy się tylko Liga Mistrzów. Całkowicie jest inny odbiór majstra, gdy mieszkasz w Zabrzu, a inny gdy pracujesz z fanem Getafe, do szkoły chodzisz z fanem Valencii, a twój brat kibicuje Espanyolowi.
Tym bardziej małym koszmarkiem wydają się komentarze niżej traktujące "rdzennych" socio jako półanalfabetów.

Patrzac na komentarze pod postem narzekajace na socios - bo co Oni tam moga wiedziec - przeciez na La Rambla jest wieksza swiadomosc i super konstuktywna krytyka. To moze Ci socios sa ciagle zadowoleni jak tak srednio wysoko oceniaja zeszly sezon bo suma sumerum nie byl zly. Ja tez tak oceniam. Gralismy do konca sezonu o cos a nie jak np. Real od marca o nic .A to ze zdarzaja sie przegrane to jest najzwyklejsza rzecz w swiecie bo kazde rozgrywki wygra 1 drużyna a my bylismy prawie do konca w grze. Moze ci socios sa juz nie tymi samymi krewkimi kibicami, ale tez byli pewnie wkur.... po przegranej z Live ,ale pozniej przemowi rozsądek ze i tak to nie byl zly sezon. W którym pokonalismy wiele mocnych drużyn a niestety 2 polowa z Live ma przekreslic ten cały dorobek. Moze u mnie to wynika z wieku ze nie mam tego samego nastawienia jak ci co tak jada po socios, ze co oni tam moga wiedzieć.

Tam musi być większa propaganda niż na tvn

Nawet jakbysmy nic nie zdobyli to by dali nowe 7.0... Ci cali socios to sie nadaja.

Sufity im sie tam masowo obrywają na łby.

Sekcja koszykarska oczywiscie bez awansu do.final 4 i porazka realem w lidze. No wielki sukces.

Sekcja reczna. Wygrana liga gdzie poziom jest żałosny i jeszcze wieksza.roznica jak.miedzy vive oraz wisla plock jak.reszta ligi. W LM porazka w final 4 z Vardarem gdy po.odpadnieciu PSG to Barca byla glownym faworytem.

Takze czym tutaj sie.podniecac. Piłkarze wygrali to co musieli ale na europe za słabi. Podobnie z reszta.

Co roku tak oceniają i jakoś tej dominacji w Europie nie widać.

Głupie(wręcz tragiczne) decyzje nie byłyby lubiane przez mądrych ludzi, stąd wniosek że w katatonii są "wybitne" jednostki