El País: Doping? Dajmy spokój, jesteśmy piłkarzami

Przemek Borecki

15 lipca 2019, 22:00

El Pais

34 komentarze

Badanie przeprowadzone przez Mikela Zabalę, profesora i trenera kolarskiego, ujawnia, że wśród milionów obaw, które mogą czaić się w mózgu piłkarzy, doping jest tą, o którą najmniej się martwią. Hiszpańscy zawodnicy otwarcie przyznają, że nie wiedzą nic na temat dopingu ani nie chcą wiedzieć. Oblali egzamin, w którym kolarze zdobyliby komplet punktów. Piłkarze pokazują w ten sposób pewną wyższość. Doping jest sprawą kolarzy i lekkoatletów, to oni są za niego ścigani i to oni powinni się nim martwić.

Z odpowiedzi ponad 1000 hiszpańskich piłkarzy i piłkarek w każdym wieku i kondycji fizycznej, którzy wzięli udział w badaniach, w których uczestniczył również fizjolog Jaime Morente i psycholog Thomas Zandonai, wynika, że 97,4% z nich nie zna listy substancji zabronionych, 95% nie wie, co oznacza skrót WADA (Światowa Agencja Antydopingowa), a prawie połowa korzysta z suplementów energetycznych. 5%, najwyraźniej o tym nie wiedząc, użyło kiedyś substancji dopingujących. - 87,2% członków sztabów szkoleniowych zespołów przyznaje, że istnieją różnice w traktowaniu w sporcie. Kolarstwo jest uważane za sport najbardziej narażony na występowanie dopingu, a piłka nożna i inne sporty drużynowe za najmniej - czytamy badanie opublikowane w Journal of Science and Medicine in Sport. Dokument dotarł do Światowej Agencji Antydopingowej, której przedstawiciele uważają, że wnioski są niepokojące, i szybko przekazali te informacje hiszpańskim władzom, które, jak mówią, wezwą do pracy nad tym problemem.

- Ale kolarze zrobiliby źle, gdyby przeczytali te wyniki badań, stwierdzając, że są ofiarami systemu i że świat jest dla nich niesprawiedliwy - mówi Zabala, który oprócz tytułu profesora i badacza z Uniwersytetu w Granadzie jest odpowiedzialny za obszar trenerski Movistaru. - Musimy pracować, aby świat piłki nożnej traktował problem poważnie i nie sądził, że powinniśmy zacząć traktować kolarzy jak piłkarzy - dodał.

Popularnym stwierdzeniem jest to, że w piłce nożnej doping nie daje korzyści. W każdym ligowym meczu dwóch graczy z każdej drużyny przechodzi kontrolę. Na każdym etapie wyścigu kolarskiego co najmniej pół tuzina kolarzy.

Kolarze od lat ubolewają nad różnicą w traktowaniu: gdy u piłkarza wykryje się stosowanie niedozwolonych substancji, to dla fanów jest on męczennikiem, ofiarą mrocznych spisków. Kolarz natomiast czuje się źle traktowany przez wszystkich, a to, przed czym ostrzegał Zabala, może być zrozumiane zbyt późno. Sporty o mniejszym wskaźniku popularności zaczynają "upodabniać się" do piłki nożnej w ich sposobie sprzedaży i komunikacji, by przetrwać. Pierwszą rzeczą, którą robią, jest dezaktywacja kwestii dopingu, problemu, o którym nie mówi się już, chyba że wraca się do starych wydarzeń. Świat kolarski jest coraz bardziej podobny do świata piłki nożnej, a kolarzom się to podoba. Po dziewięciu dniach Tour de France nikt nie został zapytany na konferencjach prasowych ani w strefach mieszanych o coś związanego z dopingiem. A jeśli ktoś spróbuje, reszta dziennikarzy spojrzy na niego źle, a kolarz odpowie, że nie rozumie, o czym mówi.

To proste działanie: nakaz używania języka angielskiego, jaki niektóre zespoły wydały swoim kolarzom w rozmowach z mediami, pomaga im uciec i odpowiedzieć półsłówkami bądź wyuczonymi stwierdzeniami, tak jak robią to piłkarze po meczach. Niektórzy jednak cierpią z tego powodu, tak jak biedny Ciccone, Włoch z północnoamerykańskiego zespołu Trek, który w strefie mieszanej w dniu założenia żółtej koszulki lidera prosił dziennikarzy, aby pozwolili mu odpowiedzieć na przynajmniej jedno pytanie po włosku, ponieważ był zmęczony powtarzaniem tej samej pustej frazy 20 razy swoim bełkotliwym angielskim.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Messi bral legalnie hormon wzrostu co jest jednym z lepszych dopingow dostepnym na rynku. Mysle ze dzieki temu jest taki silny i zawsze obroncy maja problem z nim. Oczywiscie talent na wrodzony ale bez tego nie byl by tam gdzie jest.

@tomfor85 Widze, ze znasz sie na tym jak ja na chinskim alfabecie.

@tomfor85 brał kupe lat temu jak zaczął grywać w 1 drużynie to przestał brać to nie jest żaden argument bo gdy zaczynał kariere już tego nie brał polecam książkę ,,Historia chłopca który stał się legendą" Tam masz wszystko napisane do którego roku brał potem już wcale nie brał i coraz rzadziej brał zastrzyki. Więc gadanie że sukces Messiego to doping to czysta głupota i poprostu żal jak się czyta głupoty takie napisane. I to lekarz mu przepisał czyli wszystko miał legalnie a nie jak niektórzy się kryją z tym. Więc porównałeś dwa różne przypadki. Od wielu wielu lat tego nie bierze bo brał jedynie w młodości a to co napisałeś to czysta głupota moge ci nawet numery stron podać w książce tamtej to może się ogarniesz zamiast głupio pisać i jechac po Leo.....A gadanie że Messi brał i to aż działa do teraz to też nieźle pojechałeś może zobacz na pewną panne w biegach co była facetem i bierze chormony damskie ciągle a on brał z 10 lat temu....dalej sądzisz że to samo?

@El dominatore Ale taka jest prawda... spójrz na jego uda..

@LeoMessi1994 Jak by nie bral tego to w pilke napewno by na takim poziomie nie gral. Messi jest najlepszy na swiec i to jest fakt ale uwazam ze jak by nie bral zaszczykow to by nie byl tam gdzie jest a to jest Moja opinia a nie jakies jechanie mu.

@tomfor85
To nie rozumiesz jednej rzeczy - Messi dostawał hormon wzrostu w ilości, która normalnie jest produkowana w ludzkim organizmie. Ani odrobiny więcej, bo przedawkowanie daje spore problemy zdrowotne, zwłaszcza w tym wieku. Nie miał tego hormonu ani więcej, ani mniej niż inni piłkarze. Dokładnie tyle samo.

Równie dobrze możesz pisać, że ktoś, kto brał leki na ostre zapalenie płuc jako dziecko - bez tych leków nie byłby tak dobrym piłkarzem, wiadomo - bo powikłania by mu uszkodziły płuca, co w sporcie wyczynowym dyskwalifikuje. Taki sam "sens" - z dupy pomysł, z dupy wniosek, ale formalnie prawdziwy.


@Vallarr Sorry nie wiedzialem ze jestes lekarzem i dawales mu te zaszczyki w takiej dawce co do mililitra:-)

@Naker a Ty spójrz na uda Robero Carlosa. Tamten to się szprycowal:)

@tomfor85 a ty byłeś i widziałeś ze przedawkowania? Dlatego jest taki wielki?

@tomfor85 poczytaj sobie tą książke to będziesz wszystko wiedział zamiast walić swoje wnioski tam masz wszystko opisane ze szczegółami. Bo walenie swoich wymyslanek to już czysta głupota. Przeczytaj książke to wtedy możesz sie wypowiedzieć. ,,Historia chłopca który stał sie legendą".

@dzonyFCB Roberto to też mutant :) Kurde , kiedyś miałem jego plakat z PN z czasów jak grał w Interze.. Potem przeszedł do Realu i musiałem plakat wyrzucić....

@tomfor85 a może po prostu lekarze uzupełniali mu niedobór produkowanego hormonu? Proszę przestań się ośmieszać takimi tekstami. Dodatkowo Aguero nie przeszedł tej kuracji, jest podobnego wzrostu, a również ma siłę jak tur i trzyma się na nogach.
« Powrót do wszystkich komentarzy