Ronaldinho zakończył karierę

Dariusz Maruszczak

17 stycznia 2018, 09:00

Mundo Deportivo, Sport, Marca

143 komentarze
  • Legendarny piłkarz Barcelony Ronaldinho oficjalnie zakończył piłkarską karierę
  • O zawieszeniu butów na kołku przez Brazylijczyka poinformował jego brat i zarazem agent Roberto de Assis Moreira
  • Po zakończeniu mistrzostw świata piłkarz chce zorganizować mecz pożegnalny

„To już koniec. Nie będzie grał więcej zawodowo. To już było określone, ponieważ nie występował od jakiegoś czasu. Brakowało tylko potwierdzenia” – ogłosił Roberto. Ronaldinho ostatnie występy zaliczył w barwach Fluminense w 2015 roku. Od tego czasu brał udział w różnych meczach towarzyskich, a sam zorganizował pod koniec ubiegłego roku spotkania w Belo Horizonte i São Paulo.

Brat legendy Barcelony wskazał, że Ronaldinho planuje wielki mecz pożegnalny po mistrzostwach świata w Rosji, a także kilka innych spotkań w Europie, Azji i Brazylii. Mundo Deportivo sugeruje, że główna impreza może odbyć się w Barcelonie.

Ronaldinho rozpoczął piłkarską karierę w Gremio Porto Alegre. Następnie przeniósł się do Paris Saint-Germain, skąd w 2003 roku trafił do Barcelony za ponad 32 miliony euro. Brazylijczyk stał się jednym z symboli odbudowy potęgi klubu. Ronnie rozegrał w Barcelonie 198 spotkań, strzelił 91 goli i zaliczył 52 asysty. Pomógł drużynie sięgnąć po dwa mistrzostwa i Superpuchary Hiszpanii, a także jeden triumf w Lidze Mistrzów. Jako piłkarz Barcelony Ronaldinho w 2005 roku otrzymał Złotą Piłkę, a w 2004 i 2005 roku był wybierany na piłkarza roku FIFA.

W 2008 roku Ronaldinho odszedł do Milanu. W roli lidera Barcelony zastępował go wówczas Leo Messi. Brazylijczyk we Włoszech występował do stycznia 2011 roku, a następnie wrócił do ojczyzny, gdzie reprezentował barwy Flamengo i Atlético Mineiro. Przez jeden sezon grał jeszcze w meksykańskim Queretaro, a jego ostatnim klubem było wspomniane Fluminense.

Ronaldinho 98 razy wystąpił w reprezentacji Brazylii i strzelił w jej barwach 33 gole. W 2002 roku zdobył z Canarinhos mistrzostwo świata, a trzy lata wcześniej wygrał Copa América.

Bez wątpienia Ronaldinho należy do najlepszych zawodników w historii Barcelony i całej światowej piłki. Brazylijczyk był nie tylko symbolem powrotu Barçy na szczyt, ale także zjawiskiem. Magikiem, który potrafił zaczarować swoją grą kibiców na całym świecie i wynieść futbol na wyższy poziom.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Człowiek, który sprokurowal moją miłość do Barcelony. Dzięki Ronnie!
« Powrót do wszystkich komentarzy