FIFA nie ustaje w dążeniach do zrewolucjonizowania piłki nożnej i planuje utworzenie klubowego supermundialu. Nowe rozgrywki mają wystartować w 2021 roku i zastąpić Puchar Konfederacji. Jego tegoroczni zwycięzcy, czyli reprezentanci Niemiec, zostaną ostatnimi triumfatorami turnieju.
Wiele szczegółów pozostaje jeszcze do ustalenia, ale znamy już pewien zarys formuły supermundialu. Turniej mający wyłonić najlepszą drużynę klubową świata będzie rozgrywany co cztery lata i wezmą w nim udział 24 drużyny z sześciu kontynentów. 12 miejsc jest zarezerwowanych dla Europy, a drużyny zostaną wybrane w następujący sposób: czterech ostatnich triumfatorów Ligi Mistrzów, czterech ostatnich finalistów i cztery zespoły z najlepszym współczynnikiem w klubowym rankingu UEFA. Na dziś grono zakwalifikowanych drużyn europejskich wyglądałoby tak:
EUROPA
- Real Madryt
- FC Barcelona
- Atlético Madryt
- Juventus
- Bayern Monachium
- PSG
- Sevilla
- Manchester City
- Borussia Dortmund
- Benfica
- Arsenal
- FC Porto
Drugim najliczniej reprezentowanym kontynentem będzie Ameryka Południowa, z której w turnieju zagra pięć klubów. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób będą one wybierane, ale można założyć, że procedura będzie przypominała tę obowiązującą w Europie. W takim wypadku na supermundial pojechałoby czterech ostatnich zwycięzców Copa Libertadores i najlepsza drużyna rankingu Conmebol, którą obecnie jest Boca Juniors.
AMERYKA POŁUDNIOWA
- Atlético Nacional
- River Plate
- San Lorenzo
- Atlético Mineiro
- Boca Juniors
Afryka, Azja i Ameryka Północna dostaną po dwa miejsca do obsadzenia. Dokładne zasady kwalifikacji nie są jeszcze znane, ale jeśli zasugerujemy się ostatnimi triumfatorami najważniejszych rozgrywek klubowych na poszczególnych kontynentach, na supermundialu zobaczymy:
AFRYKA
- Wydad Casablanca
- Mamelodi Sundows
AZJA
- Urawa Red Diamonds
- Jeobunk Hyundai Motors
AMERYKA PÓŁNOCNA
- Pachuca
- Club América
Do zamknięcia listy uczestników pozostaje ostatnie, dwudzieste czwarte miejsce. FIFA nie zdecydowała jeszcze, czy będzie ono przypadało na stałe najlepszej drużynie Oceanii, czy też będzie ona musiała walczyć w barażu z przedstawicielem innego kontynentu. Obecnym kandydatem konfederacji OFC jest Auckland City.
OCEANIA
- Auckland City
Supermundial będzie składał się z fazy grupowej (8 grup po 3 zespoły) i pucharowej. Zwycięzcy każdej z grup spotkają się ze sobą w ćwierćfinałach. Finaliści rozgrywek rozegrają po pięć meczów, dlatego cały turniej może trwać zaledwie 20 dni.
Pierwsza edycja supermundialu przewidziana jest na lato 2021 roku, ponieważ nie odbędą się wtedy ani Mistrzostwa Europy, ani Copa América. Jako że turniej będzie rozgrywany na rok przed mistrzostwami świata i zastąpi Puchar Konfederacji, jego organizacja przypadnie gospodarzom kolejnych mundiali. W 2021 roku może to jednak okazać się niemożliwe z powodu zbyt wysokich temperatur w Katarze, dlatego spekuluje się, że pierwszym gospodarzem nowych rozgrywek zostaną Chiny.
Komentarze (65)
https://bit.ly/WielkaPilka2023
Piłka nożna już dawno potrzebowała takiego turnieju, tylko według mnie jeżeli powstaje mundial piłkarski, to klubowe mistrzostwa świata nie mają racji bytu.
Żadnych: lig europy, superpucharów, kmś też troche bez sensu, raz na ileś można zrobić mecz zwyciezca ligi mistrzow europy kontra innego kontynentu.
Ostatnio wygrywali: Real, Real, Barca, Real, Bayern, Chelsea...
Chyba że zwycięzcy z ostatnich 4 lat, ale wtedy uzupełniamy do 12 w jaki sposób (bo zwycięzców w ostatnich 4 latach było 2: Real i Barca)? Trochę nieścislości.
Zawodnicy będą coraz bardziej eksploatowani, co za tym idzie bardziej zmęczeni i podatni na kontuzje. Będzie coraz więcej przeciętnych meczów.
No ale kasa mu się zgadzać :)