Piłkarski świat składa hołd Xaviemu

Majerr

23 maja 2015, 16:55

Sport/Mundo Deportivo

65 komentarzy

Przedwczoraj żywa legenda FC Barcelony Xavi Hernández potwierdziła oficjalnie, że po zakończeniu trwającego sezonu pożegna się z klubem, w którym spędziła większość swojego życia. W związku z tą informacją z całego piłkarskiego świata spływają słowa uznania względem kapitana Barçy. Poniżej prezentujemy część z nich.

Andrés Iniesta: To lider, odnośnik. Na poziomie futbolowym jest uprzywilejowany, ponieważ wyprzedza każde zagranie. Nie znajduję odpowiednich słów, które oddałyby to, kim on jest jako osoba i piłkarz.

Gerard Piqué: To wielki piłkarz, doskonały z piłką przy nodze, w podaniach i obdarzony niezwykłą wizją gry. To jeden z najlepszych pomocników w historii Barçy.

Luis Enrique: Wszyscy wiemy, kim jest Xavi. Naznaczył pewną epokę. To piłkarz z największą liczbą meczów w historii La Liga i osoba zdolna rozwiązać każde spotkanie. Jest bardzo skoncentrowany na końcówce sezonu, aby wygrać jak najwięcej możliwych tytułów.

Pep Guardiola: To gracz, którego ciężko będzie zastąpić ze względu na jego niezawodność, poczucie humoru, sposób bycia… Bardzo ciężko znaleźć to wszystko u zawodnika. Był jednym z najlepszych.

Carles Puyol: Jest jednym z najlepszych na świecie, graczem kluczowym, zarówno dla Barçy, jak i reprezentacji. Jeżeli chce, może zagrać dużo więcej spotkań i dobić do granicy tysiąca spotkań, co byłoby dobrym rezultatem.

Víctor Valdés: Był najlepszym pomocnikiem jakiego miała Barcelona. Ze względu na to, co dał klubowi i jakimi uczuciami go darzy nigdy nie będzie kogoś takiego jak on.

Leo Messi: To wyjątkowy gracz, który czyni rzeczy łatwymi. Zagrywa piłkę tam, gdzie tylko on to widzi. Sprawia, że cały zespół gra i porusza się w taki sposób, w jaki on tego chce.

Sergio Busquets: To mózg zespołu, zawsze daje mu równowagę i nigdy nie traci piłki. Dla mnie oraz wszystkich zawodników, którzy znajdują się w szkółce, jest on przykładem. To wspaniały przyjaciel, który pomógł mi w Barcelonie i reprezentacji.

Pedro: Jest jednym z najbardziej kompletnych piłkarzy na świecie. Jest najlepszy na swojej pozycji. Co więcej, swoim zachowaniem i profesjonalizmem jest przykładem dla wszystkich.

Ivan Rakitić: Nie przesadzę, gdy powiem, że od niego możesz się tylko uczyć. Nie ma potrzeby, aby mówić o tym, jak dobrym jest on zawodnikiem. To prawdziwy kapitan, lider.

Cesc Fàbregas: Był sterem Barçy i reprezentacji. Jest pierwszym odpowiedzialnym za dobrą grę obu zespołów. Jego jakość gry z piłką przy nodze jest ogromna.

David Villa: Xavi jest stylem, pauzą i rytmem. Wydaje się, jakby wyprzedzał grę o pięć sekund. Przewiduje wszystko, co się wydarzy.

Carles Rexach: Aby docenić Xaviego, kiedy był on dzieckiem musiałeś rozumieć futbol. Nie był szybki, nie dryblował, nie strzelał z głowy… ale grał bardzo dobrze. Miał chłodna głowę, nie tracił futbolówki i zagrywał ją na jeden kontakt. To zawsze było esencja jego gry, a potem rozwinął się we wszystkim, aby zostać jednym z najlepszych na świecie.

Luis Suárez Miramontes: Powinien wygrać Złotą Piłkę. Gra z radarem w głowie, dzięki czemu zawsze znajduje najlepsze rozwiązanie. Jego regularność jest niezwykła. Nigdy nie schodzi poniżej pewnego poziomu, nie traci piłki i prawie niemożliwe jest mu ją odebrać.

Iker Casillas: To fenomen, zawodnik Złotej Piłki. Będzie znajdował się wśród dziesięciu najlepszych piłkarzy w historii, to pewne. Znamy się od 15 lat, dorastałem i zmieniałem się z nim. Fascynuje on cały świat.

Diego Simeone: Xavi z tego roku był przykładem. Zdecydował się odejść, ponieważ chce wejść w nową rolę. Jeżeli jesteś świadomy tego, że byłeś crackiem, a teraz twoją rolą jest pomaganie młodym zawodnikiem, akceptujesz to. Musisz zaakceptować nowe miejsce, jakie zostało dla ciebie przeznaczone.

Míchel Platini: To fenomen, który udowadnia, że nie trzeba być wysokim i silnym, aby być wyróżniającym się piłkarzem. Mam do niego specjalny sentyment jako osoby i piłkarza. Odkryłem go na mundialu U-20 w Nigerii w 1999 roku. Zasłużył na Złotą Piłkę.

Sepp Blatter: Xavi był jednym z kluczy do zwycięstwa Hiszpanii w mundialu. To zawodnik, który dzięki swojej technice i podaniom wyznacza rytm.

Franz Beckenbauer: Xavi jest piłkarzem z pokolenia, które wymiera. Łączy niezwykłą technikę z ogromną pracą. Dla Barçy i Hiszpanii jest on bezcenny, jest ich mózgiem.

Paco Jémez: Dla mnie Xavi jest i zawsze będzie odniesieniem tego, jak grać w piłkę i jak ja rozumiem futbol. Został on wielkim piłkarzem, który postępował z godnością, dumą i profesjonalizmem.

Ryan Giggs: On jest jak szachista, który zawsze widzi na dwa lub trzy ruchy do przodu. Jest jednym z największych piłkarzy jednego z najlepszych zespołów w całej historii futbolu.

Ruud Van Nistelrooy: To spektakularny gracz. Z racji tego, jaki on jest, jak zachowuje się na boisku i poza nim, jak czysto gra, nigdy nie traci piłki i jaką ma wizję gry, każdy zespół na świecie pragnie kogoś takiego jak on.

Vicente del Bosque: To bardzo inteligentny człowiek, który był kluczowy dla stylu gry reprezentacji, która zdobyła tyle tytułów. W klubie i reprezentacji pozostawia po sobie wspaniałe dziedzictwo dla wszystkich przyszłych pokoleń.

Roberto Carlos: Grając z Barceloną po pierwsze musisz powstrzymać Xaviego, który jest odnośnikiem. To geniusz. Ma nieco więcej niż inni, lecz ludzie nie doceniają go tak jak powinni.

Marcos Senna: To piłkarz, który nigdy się nie chowa i zawsze stara się być najlepszy, niezależnie od scenariusza spotkania.

Fernando Morientes: To mózg. Myśli szybciej niż reszta i wykonuje rzeczy z łatwością. Perfekcyjnie podaje piłkę i jakikolwiek środkowy napastnik chciałby go mieć za swoimi plecami.

Ivan de la Peńa: Jest wyjątkowy na swojej pozycji. Oglądanie jego sposobu gry to prawdziwa delicja.

Kiko Navarez (były piłkarz reprezentacji Hiszpanii): To ulepszona wersja Guardioli, jest Guardiolą XXI wieku.

Manolo Sanchís (były piłkarz reprezentacji Hiszpanii): Gdybym miał zdefiniować futbol i nie byłbym w stanie opisać tego słowami, wystarczyłoby zobaczyć grę Xaviego.

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

"Xavi jest stylem, pauzą i rytmem" - Nic dodać, nic ująć :)
« Powrót do wszystkich komentarzy