Sześciu mistrzów świata

McLaren

28 czerwca 2007, 14:02

Brak komentarzy
Włącznie z Thierry'm Henry, FC Barcelona ma teraz sześciu mistrzów świata w kadrze. Piłkarze Barçy, którzy sięgali po Mistrzostwo Świata to: Thuram i Henry (Francja), Ronaldinho, Edmílson, Belletti (Brazylia) i aktualny mistrz świata Gianluca Zambrotta (Włochy).

Przez trzy Mundiale

Cała szóstka zdobywała medale przez ostatnie osiem lat, począwszy od zwycięstwa Francji w 1998, a skończywszy na Mistrzostwach Świata w Niemczech. W 1998 roku, gospodarze imprezy pokonali 3-0 Brazylię, a w kadrze "Trójkolorowych" znajdowali się wówczas Lilian Thuram i Thierry Henry.

Piąte zwycięstwo Brazylii

W 2002 roku na boiskach Korei i Japonii, czyli na pierwszym Mundialu nie-europejskim i nie-amerykańskim kontynencie, Brazylia zwyciężyła po raz piąty w historii. Ronaldinho, który wziął udział w pięciu spotkaniach i Edmílson, który wystąpił we wszystkich grach, byli nie do pokonania na turnieju i w wielkim finale pokonali 2-0 Niemców. Mniejszą rolę w tym sukcesie odegrał Belletti.

Włochy po 24 latach

Włochy wygrały ubiegłoroczny czempionat, choć nie były głównym faworytem imprezy. Italia pokonała w finale w rzutach karnych Francję, a Zambrotta był przez cały czas pewniakiem w pierwszej jedenastce Marcello Lippiego. Ówczesny gracz Juventusu mógł odebrać złoty medal, przy czym Henry i Thuram musieli się zadowolić srebrem.

Strzelcy goli

Aż pięciu tych piłkarzy, za wyjątkiem Bellettiego, strzelało bramki na Mistrzostwach Świata. W 1998 roku, Henry zdobył trzy gole, a Thuram dwa, które dały Francji zwycięstwo nad Chorwacją w półfinale. Ronaldinho ma na swoim koncie dwa trafienia z 2002 roku, a Edmílson jedno. Rok temu, do bramki Ukrainy w ćwierćfinale MŚ trafił Zambrotta.

[źródło: FCBarcelona.cat]

Poleć artykuł