Dziś mija 9 lat od śmierci nieodżałowanego Johana Cruyffa. Bliscy legendy Barcelony opublikowali filmik, na którym przedstawione zostały najważniejsze sceny z życia wybitnego Holendra.
"Johan Cruyff był więcej niż piłkarzem. Był pionierem, zmienił grę. Poprowadzimy dalej twoje dziedzictwo" - widnieje podpis do materiału stworzonego przez sztuczną inteligencję, który można zobaczyć tutaj. Widzimy w niej zdjęcie małego Johana, jego początek w szkółce Ajaksu, debiut w pierwszym zespole, sukcesy sportowe, ale też wielkie wydarzenia prywatne, jak ślub czy narodziny dzieci. Nie zabrakło oczywiście wątków związanych z Barceloną, zarówno podczas kariery sportowej, jak i trenerskiej.
Johan Cruyff był jedną z najważniejszych postaci w dziejach Barçy. Na Camp Nou trafił w 1973 roku, a łącznie barwach Dumy Katalonii rozegrał 180 meczów i strzelił 60 goli. Zdobył z klubem mistrzostwo Hiszpanii i Puchar Króla. W 1974 roku jako piłkarz Blaugrany sięgnął po swoją trzecią Złotą Piłkę.
W 1978 roku Cruyff odszedł z Barcelony, ale to nie był koniec jego działalności w klubie. Dekadę później został zatrudniony w roli trenera po tym, jak przez trzy lata prowadził swój macierzysty Ajax. Cruyff zasłynął stworzeniem słynnego Dream Teamu, który zdobył pierwszy w historii klubu Puchar Mistrzów. Do bogatej kolekcji trofeów pod wodzą Holendra kwalifikują się też cztery z rzędu mistrzostwa Hiszpanii w latach 1991-1994, Puchar Zdobywców Pucharów, Superpuchar Europy, trzy Superpuchary Hiszpanii i jeden Puchar Króla
Czas Cruyffa dobiegł końca w 1996 roku, ale aż do epoki Pepa Guardioli okres z Holendrem jako trenerem był uznawany za najlepszy w historii Barcelony. Były zawodnik odegrał zresztą istotną rolę w zatrudnieniu Katalończyka, ponieważ miał doradzać Joanowi Laporcie takie rozwiązanie. Przez lata jego głos był bardzo szanowany na Camp Nou jako opinia "głównego ideologa" klubowej filozofii.
Cruyff był autorem wielu cennych przemyśleń i cytatów, które na stałe weszły do historii futbolu. Część z nich przypominaliśmy w tym artykule. Po Cruyffie została nie tylko piękna historia, ale też fundament filozofii, którą starali się naśladować i urozmaicać kolejni trenerzy, w tym Xavi. Dawała ona sukcesy na długo po tym, jak Boski Johan przestał formalnie pracować w Barcelonie. Nie może dziwić, że Barça nazwała swój drugi stadion imieniem Holendra i zawsze dba o jego pamięć jak o największą świętość. O przywiązaniu samego Cruyffa do Barcelony i jego nastawieniu najlepiej świadczy historia opowiedziana swego czasu przez jego syna Jordiego.
Komentarze (2)