Dylematy Xaviego przed meczem z PSG [Ankieta]

Dariusz Maruszczak

15 kwietnia 2024, 06:30

34 komentarze

Fot. Getty Images

W futbolu często mówi się, że „zwycięskiego składu się nie zmienia”. Specyficzna sytuacja Barcelony przed rewanżem z PSG sprawia jednak, że w zespole na pewno dojdzie do jakichś korekt w drugim meczu ćwierćfinału Ligi Mistrzów. Kto może wskoczyć do składu?

Możemy być pewni co najmniej jednej zmiany w zestawieniu Blaugrany. Sergi Roberto nie będzie mógł zagrać z powodu otrzymania trzeciej żółtej kartki w tym sezonie Ligi Mistrzów. W normalnej sytuacji mógłby w jego miejsce wskoczyć Andreas Christensen, ale i on w starciu na Parc des Princes został ukarany kolejnym kartonikiem, przez co nie będzie mógł wystąpić na Montjuïc. Sytuacja jest skomplikowana, bo drużynie może brakować zorientowanego defensywnie pomocnika.

W kadrze Barcelony jest klasyczny piwot, ale Oriol Romeu nawet w starciu z Cádizem niespecjalnie sobie radził (83% skuteczność podań i 10 strat), więc w konfrontacji z PSG mógłby mieć ogromne problemy, zwłaszcza przy szybkości rywali. Z kolei próby ustawienia Frenkiego de Jonga czy İlkaya Gündoğana jako jedynego defensywnego pomocnika nie zdawały rezultatu, a ponadto odbierały tym graczom atuty w grze ofensywnej. Mimo to wygląda na to, że Xavi może sięgnąć po takie rozwiązanie, dodając do wyjściowego składu Pedriego lub Fermína Lópeza. Być może obecność tego drugiego byłaby lepszym rozwiązaniem, ponieważ mógłby on zapewnić dużą intensywność od samego początku, a w drugiej połowie zostać zluzowanym przez Kanaryjczyka.

W innych formacjach jest dużo mniej wątpliwości. Trio Jules Koundé, Ronald Araujo, Pau Cubarsi ma wręcz gwarantowany występ. Obawy może jednak wzbudzać lewa strona obrony, ponieważ João Cancelo nie daje pewności w defensywie. Z drugiej strony trudno się spodziewać, żeby zastąpił go Hector Fort, któremu Xavi dał w tym sezonie 490 minut gry.

Dobry mecz z Cádizem w wykonaniu João Felixa sprawił, że Portugalczyk też zgłosił swoje aspiracje do występu od pierwszej minuty. Rozpoczęcie właśnie z nim i wpuszczenie z ławki Lamine Yamala może mieć swoje uzasadnienie, ponieważ 16-latek mógłby ze świeżymi siłami wejść na podmęczonego rywala. Z drugiej strony wejście jako rezerwowy zawsze daje piłkarzowi mniej czasu na zrobienie różnicy. Dla defensywy Barcelony ważne byłoby też, żeby na jednej flance nie grało jednocześnie dwóch zawodników mających takie problemy z koncentracją jak Cancelo i Felix. Obecność Raphinhi gwarantuje jednak wyższy poziom w tym obszarze.

Ankieta

Kto powinien zastąpić Sergiego Roberto w rewanżu z PSG?

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Cubarsi musi zagrać a co do środka pola to Pedri
« Powrót do wszystkich komentarzy