Cadena SER: Libero nie zapłaci 40 milionów za Barça Studios

Mateusz Doniec

21 listopada 2023, 15:00

Cadena SER

32 komentarze

Fot. Getty Images

Według Cadena SER niemiecki fundusz Libero nie zapłaci 40 milionów za Barça Studios. Blaugrana już teraz zakłada, że "partner" nie wywiąże się z płatności odpowiadającej zakupowi 9,8% akcji Bridgeburg Invest, spółki zarządzającej Barça Studios.

Jak donosi Adria Soldevila z radia Cadena SER, Barça założyła już, że Libero Football Finance AG nie zapłaci 40 milionów euro za zakup 9,8% udziałów w Bridgeburg Invest, spółce zarządzającej Barça Studios. Barça już wie, że Libero nie zapłaci tych pieniędzy i od tygodni szuka alternatyw na rynku finansowym, aby móc uzyskać 40 milionów euro, co jest niezbędne do spełnienia planu rentowności przedstawionego LaLidze ubiegłego lata, a tym samym uniknięcia poważnych ograniczeń w obliczu nadchodzących zimowych i letnich rynków transferowych.

Latem 2022 roku Barça sprzedała 49,5% udziałów w Bridgeburg Invest SL (spółce zarządzającej Barça Studios) dwóm firmom: Socios.com i Orpheus Media (spółce należącej do Jaume Rouresa) za 200 milionów euro. Te 200 milionów miało zostać wypłacone teoretycznie w czterech transzach: początkowo 20 milionów (po 10 milionów od każdej z firm), 60 milionów latem 2023 r., 60 milionów latem 2024 r. i 60 milionów latem 2025 r. Jednak kwota 60 milionów euro zaplanowana na lato tego roku nie wpłynęła.

W obliczu kontrowersji zarówno Jaume Roures, jak i Socios.com wydali oświadczenie, w którym zaprzeczyli, jakoby przegapili jakiekolwiek płatności. Zrobili to na krótko przed tym, jak Barça poinformowała, że dwie nowe firmy odkupiły część udziałów Barça Studios w Orpheus i Socios: Nipa Capital przejęła 10%, a Libero Football Finance 9,8%. Nipa Capital przekazała już pierwsze 20 milionów, ale Libero FF jeszcze nie... i wygląda na to, że nie zamierza tego zrobić. Teraz wyzwaniem dla Barçy jest znalezienie nowych inwestorów, którzy nabyliby 9,8% udziałów.

REKLAMA

Poleć artykuł

Aby dodawać komentarze, musisz być zalogowany.

Zadam tylko jedno pytanie: czy Barca z tym Libero w ogóle podpisała jakiś papier zabezpieczający takie coś czy umowę na gębę zawarli? Bo jak na to drugie a raczej tak jest to są największymi frajerami na świecie. Co to znaczy nie zapłacą. Wykupili udziały to mają zapłacić a jak nie ma na to papierów to gratuluję dobierania partnerów finansowych.

@Emhyr Ja jednak stawiam na to, że Barça była w pełni świadoma swoich czynów i to od początku tak miało wyglądać.

@bartoszplucinski Jak wiedzieli to po co im to było potrzebne jak i tak w sierpniu Laporta musiał gwarancje dawać na ostatnią chwilę a teraz muszą załatać dziurę w limicie płac bo im liga odjęła 200 mln. Mówili o inwestorach z Ameryki w sierpniu i nic z tym nie zrobili. Jeśli wiedzieli to i tak przecież to nie dało żadnych korzyści

@Emhyr Dało im to tyle, że w poprzednie okienka mieli jakąkolwiek możliwość transferów i liczyli że dzięki nim ktoś się skusi na sponsoring

@Erykulus Tak ale mi chodzi o zmianę udziałowców. Wcześniej byli inni a jak tamci nie wyrobili się z terminem to znaleźli innych czyli Libero. Więc nie dało im to nic

@Emhyr przecież wszystkie te umowy odnośnie mitycznego "barca studios" tak działają a Ty się jeszcze dziwisz xD

@Lokusekpl Na początku nie bo faktycznie wpłaty i sprzedaże były regularne. Chodzi o umowę z samym Libero.

@bartoszplucinski dokładnie.
Za pomocą spółek które nigdy nie widziały takich pieniędzy, kupili sobie czas aby znaleźć sponsora zastępczego i ugłaskać FP La Ligi.
Laporta robi wszystko by pokazać się inwestorom, zapominając jednak, że niszczy naszą wiarygodność finansową takimi ruchami.


@Emhyr przecież ostatecznie to żaden fundusz się nie wywiązał, co wpłacili to im klub ma oddać

@Emhyr nic nie dało poza graniem na czas, bo jakby nie było takiej firmy widmo to nie domknęli by budzetu nawet z poswiadczeniem majatkowym Laporty, a tak to nie dostali bana na jakiekolwiek transfery.
Nie zmienia to faktu że zgadzam się ze finansowo to nic nam nie zmieniło - tylko odwleka topór, pytanie czy uda się go zatrzymać

@Emhyr Wczoraj się urodziłeś, nie wiesz co to kreatywna księgowość?
Wymieniasz dwa koty po 500mln na jednego psa za 1mld.
Lapcio w tym jest fachurą.

@FCBurnley Kreatywna księgowość to była rok temu. Ruch z Libero nic im nie dał.
« Powrót do wszystkich komentarzy